Bir Ara Bilgisayarlarda Türkçe Harflerin Olmamasının Nedeni: Kenan Evren

Bir dönem hem bilgisayar ortamlarında hem de SMS'lerde Türkçe karakterler maalesef yoktu. Bunun nedeni 80'li yıllara, Kenan Evren'e uzanıyor.
Bir Ara Bilgisayarlarda Türkçe Harflerin Olmamasının Nedeni: Kenan Evren

80'li yıllarda bilişimin gelişmesiyle klavye ve tuşların ekrandaki karşılıklarının yer almasına ilişkin bir konferans düzenleniyor. bu konferansın amacı, klavyelerin evrensel olabilmesi için birçok farklı dile ilişkin özel harflerin/karakterlerin belirlenebilmesi. 

latin-1 dil ailesine göre yapılan bu çalışma için türkiye'den de heyet isteniyor. konu kenan evren'in önüne geldiğinde, bu tür bir çalışmanın gereksiz olduğu ve masraflı olduğu gerekçesiyle bütçe ayrılmıyor.

türk heyeti, konferansa katılamadığı için kullandığımız ş, ğ, ı vb. harflerin tanımlanması konusunda bir öneri gitmiyor. doğal olarak bu harfler tanımlanmıyor ve "ş" yerine "sh" ya da "$" yazılması gerekiyor bir süre. 

hatta 90'lı yıllar ve 2000'li yılların ortalarına kadar arkadaşınıza, eşinize, dostunuza mesaj atarken türkçe karakter kullandığınızda 1 yerine 2 sms kesilmesinin nedeni de bu.

Mucidi İhsan Sıtkı Yener'in Ağzından F Klavyenin Ortaya Çıkış Hikayesi

Ülke Tarihine "Postmodern Darbe" Olarak Geçen 28 Şubat Sürecinde Neler Yaşandı?