Bir Arabanın Hava Yastığının (Airbag) Açılıp Açılmadığı Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri de, alınacak arabanın hava yastıklarının (airbag) daha önce açılıp açılmadığı.
Bir Arabanın Hava Yastığının (Airbag) Açılıp Açılmadığı Nasıl Anlaşılır?

ikinci el otomobil almaya karar verdiniz ve satıcı ile buluşup görsel kontrol sonrası ekspertiz firmasına gittiniz. ekspertiz size; ön sol çamurluk değişik, kaput orijinal ve ucunda lokal boya var, başka da bir şeyi yok dedi. hayırlı olsun o zaman dediniz ve arabayı alıp işinize gücünüze döndünüz. döndünüz fakat hemen 20-30 cm ilerinizde sizi öldürmeye hazır gizli bir tehlike olabilir: tamirli airbag

airbag'lerin açılması için ciddi bir kaza yapmanıza gerek yok. bazen park yerinden çıkarken duvarın köşesine hafifçe vurmanız bile airbag'lerin açmasına sebep olabilir. bazen de ciddi bir kaza sonrasında hiç açılmayabilir.


diyelim sürücü tarafı airbag açıldı ve sol ön çamurluk hafifçe yırtıldı. ön kaput ucundan eğrildi. masraf çok yok, kaput lokal boyandı, sol çamurluk değişti, ıvır zıvır da takıldı fakat bir şey var ki tüm bu yapılanın masrafını ikiye üçe katlayan cinsten. airbag'lerin orjinali çok pahalı ve yenisini alacak durumunuz da yok. diyelim kasko var, fakat maalesef kasko size orijinal bir airbag alıp takmaz. tamir ettirir ya da çıkma parça bulur. yetkili serviste yaptıracağınız onarımda bile aynı sonucu alırsınız. bu ülkede kimse o airbag'lerin orijinalini alıp takmıyor nedense.

siz de bu süreç sonrasında tamir ya da iptal yolunu seçiyorsunuz. bu halde satışa çıkan arabayı da bir başkası alıp kullanmaya devam ediyor. kimse arabasını satıyor diye orijinal bir airbag alıp takmaz.

güncel bir airbag fiyatı:


patlayan sadece airbag olmuyor. aynı zamanda emniyet kemeri fişekleri de patlıyor. kapaklar, zemberek, cart curt derken rakam inanılmaz yükseliyor. airbag tamir edilse bile emniyet kemeri fişekleri tamir edilemiyor ve yenisini de almıyorlar.

standart bir tüplü emniyet kemeri tokası:


tamir edilmiş bir hava yastığının açılma ihtimali tamamen şansa kalmış bir şeydir. bir kaza esnasında açılabilir de, açılmayabilir de. aynı şekilde çıkma diye alınan bir airbag de daha önceden işlem görmüş olabilir. kısacası bu airbag işi eğer orijinal değilse tamamen şansa kalmış bir şey.

bir kesim var ki tamir ettirmekle bile uğraşmıyor, direkt olarak fişini çekiyor, ucuna direnci koyuyor, yastığı da tüpün içine sıkıştırıp yeni kapak alıp takıyor. bunun anlamı ise hava yastıkları bir kaza esnasında asla açılmayacak.

patlamış ve kapağı kırmış bir airbag:


peki biz ikinci el otomobil alırken bu airbag'lerin orijinal olup olmadığını anlayabilir miyiz? evet az biraz anlarız. hatta gayet güzel anlarız. ihtiyacımız olan tek şey bir çift göz ve dikkat.

alacak olduğunuz otomobil üç-beş yaşında ise ilk önce ön cama bir bakıyoruz. daha yeni sayılabilecek bir arabanın ön camı çok ekstrem durumlar dışında değişmez. nedir bu durumlar; cama taş gelir, saksı düşer vs. dolu yağışından değiştiği zaten tavandan anlaşılır. satıcı kişi dürüst ise bunu size söyler. ön camın değiştiği cam kenarlarından ya da camın markasından (orijinalinden farklıdır) kolayca anlaşılır. cam üzerinde üretim tarihi bir şekilde kodlanmıştır. otomobiller üzerindeki diğer camlar ile karşılaştırıp camın değişip değişmediğini anlayabilirsiniz. aracın üretim tarihinden daha ileriye dönük üretim tarihli bir cam, yine camın değiştiğini ifade eder.


bu cam üzerine çok düşmemdeki sebep; eğer cam bir kaza sonucunda değişti ise, airbag'ler kesinlikle açılmıştır. buradan başlayabiliriz.

airbag yazıları ikinci ana sebep. bu airbag kapaklarının üzerinde soğuk mühürler bulunur. kaza sonrasında bu kapaklar kullanılmaz hale gelir ve genelde bir döşemeci bunları yeniden kaplar. elindeki mühür ile kabataslak bir logo ya da yazı basar. az biraz incelerseniz hemen anlaşılır bu yazıların sonradan yapıldığı. konum olarak muadili araçlar ile karşılaştırabilirsiniz.

tamirli airbag kaplamaları: 


orijinal airbag mühürleri:


ayrıca bu airbag kapakları genelde biçimsizdir. torpido üzerinde bir gariplik vardır elinizi sürtünce. şişkinlik ya da çöküntü gibi. direksiyon üzerindeki kapak ya aralıklı ya da içeri çökük olabilir. unutmamak gerekir ki işini gerçekten çok iyi yapan airbag tamircileri vardır. eskisi neyse aynısını yapabilir. bu durumda yapılacak olan tek şey direksiyon üzerinde bulunan kapağı sökmektir. bunu genelde siz arabayı alırken yapamazsınız fakat ekspertiz firması yapabilir. airbag üzerindeki tamir işlemi hemen belli olur. üretim tarihleri farklıdır ve soketleri değişiktir. airbag çalışmıyor ise soket sökülü ve dirençlidir. bu direnç olayı ise, airbag beyni herşeyin yolunda olduğunu düşünsün diye yapılır. sistem üzerinde bir hata olursa airbag lambası yanar ve söz konusu arıza giderilene kadar sönmez. ilk kontak açıldığında üç dört saniye kadar yanıp sonrasında sönmesi gerekir.


bundan sonra yapılacak şeyler profesyonel kişilerin kontrolü ile tespit edilir. şüpheniz var fakat tespit edemiyorsanız, airbag kontrolü yapan bir ekspertiz firması size en net bilgiyi verecektir.

işten çok iyi anlayan dostlarım için birkaç şey yazmak istiyorum. özellikle fitilleri çekip alın ve yan perde hava yastıklarını kontrol edin. orta sütun kapaklarını sökün ve emniyet kemeri soketlerini kontrol edin. koltuk airbag'lerinin döşemeleri farklı olur, bunlara ve diz airbag'lerine bakın elinizde fener ile. ayrıca, normalde temizlenmeyen yerlere parmağınızı sokun ve airbag tozu var mı yok mu anlarsınız (bazı modellerde).