Bir Aşçının Püf Noktalarıyla: Leziz Bir Fırında Balık Tarifi

Fırında balık nasıl pişirilir? Fırında balık yapmak için gerekli malzemeler nelerdir? Ekşi Sözlük'ün aşçı yazarlarından ''hidrofobik suaygiri'', fırında balık için dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsetmiş.
Bir Aşçının Püf Noktalarıyla: Leziz Bir Fırında Balık Tarifi

balık etinin bağ dokuları, diğer etlere göre daha gevşektir. bu özellik, balığın hemen pişmesini ve fazla pişirildiğinde suyunun kaçmasına neden olur. tabii burada balığın yağ durumun önemlidir. yağlı balıkları ızgara ya da tavada pişirmeye gerek yoktur. barbun, tekir, mezgit gibi balıklar daha çok tavada kızartmaya uygun balıklar. fakat pandemi sebebiyle mangal ya da park - bahçe imkanı kısıtlı olduğu için evinizde koku istemiyor ve balıktan maksimum verim almak istiyorsanız uyguladığım bir yöntemi paylaşıyorum. genel olarak çipura ve levreği bu yöntemle yaparım.

elinizin altında hazır olması gerekenler

7 yemek kaşığı zeytinyağı sızma zeytinyağı
2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
2-3 çay kaşığı kurutulmuş kekik
2 küçük diş sarımsak
öğütülmüş biber
deniz ya da kaya tuzu
yağlı kağıt
alüminyum folyo

yapılışı

fırını önceden 210 dereceye ayarlayın. soğuk fırına asla atmayın. önceden ısıtılmalı.
balıkları temizledikten sonra iyice kurulayın.  tepsi boyutunda alüminyum folyo içerisine aynı büyüklükte yağlı kâğıt yırtın. folyo, balığa temas etmemeli. buna dikkat edin.  balığı, yağlı kâğıdın ortasına alın. balığın her iki yanında olan filetosunun ortasından kuyruğuna kadar çizik atın.


bu kesiğe deniz tuzu ya da kaya tuzu öğütün. küçük kapta zeytinyağı ve limon suyunu çırpın ve balıkların üzerine paylaştırın. iç kısmına ezdiğiniz sarımsağı sürün. elinizde kekik ve karabiberi birbiri ile karıştırın ve balığın üst kısmına serpin. biz biraz sulu şekilde pişirdiğimiz için karabiber serbest ama susuz pişirecekseniz fırında karabiberi tavsiye etmiyorum. piştikten sonra serpebilirsiniz. tereyağı seviyorsanız kesikleri iç kısmına nohut büyüklüğünde tereyağı parçası yeterli. daha büyük parça koymayın.

200 derecede 20 dk, 190 derecede kontrollü bir şekilde 5 dk yeterlidir. ağdasız ve daha sıkı balık eti sevenler bu süreyi kontrollü bir şekilde uzatabilirler.

buğulama tarzı sevenler 

yağlı kâğıdı her iki ucundan katlayarak balığı içerisine hapsedin. aynı şekilde kalması için folyoyu da zarf şeklinde kaptın ve buhar çıkmayacağından emin olun. fırın tepsinizin içerisine iki parmak su ilave edin ve bir saatlik pişirme süresini başlatın. 35-40 dk sonra suyunu kontrol edin. kalmamışsa biraz takviye edin.

hepsi bu kadar basit.

not: siz balığı nasıl istiyorsanız tüketin fakat buğulama ya da en azından fırında pişirdiğinizde omega 3 yağ asitlerinin kaybı çok daha az olduğu için gelişme dönemindeki çocuklarınıza bu şekilde pişirin.