Bir Aşk Hikayesinin Varabileceği En İlginç Nokta: Kapadokya'da Bulunan Saç Müzesi

Kapadokya'nın Avanos ilçesinde bulunan çömlek atölyesi Chez Galip, satışa sunulan birbirinden özel el yapımı işler, çömlek yapımı atölyesi dışında benzersiz bir özelliğiyle daha ön plana çıkmış bir yer. Bir aşk hikayesi sonucu atölyenin üst katını komple bir saç müzesine çeviren Galip Usta, bu fikriyle birlikte zamanında Guinness Rekorlar Kitabı'na bile girmiş.
Bir Aşk Hikayesinin Varabileceği En İlginç Nokta: Kapadokya'da Bulunan Saç Müzesi


saç müzesinin bulunduğu chez galip, kapadokya'daki çömlekçilerin en ünlülerinden. mağaralar içerisindeki bölmelerede sanatsal olarak , çömlekten çiniye , sergi ve şark köşesine kadar gezmesi eğlenceli avanos'ta bulunan bir yer. içerisinde saç koleksiyonu da bulunmaktadır. dünyanın her yerinden gelen insanlar bir tutam saçını keserek oraya isimleri ile bırakmaktadır. her sene çekiliş ile bu saç sahiplerine ödüller tatiller verirler ama milyarda bir ihtimal. ayrıca gelenler çömlek yapımını verilen şarap eşliğinde seyredebiliyor ve isteyen kendisi de yapabiliyor. kabiliyet bu konuda gerekli, bilmeyenler çömlekten farklı şekil çıkarabiliyor. (bkz: bereket tanrısı heykeli)

rivayete göre zamanında bir fransız kadına aşık olan galip bey, ülkesine dönmek zorunda kalan güzel saçlı genç kadından bir tutam saçını ona bırakmasını söylemiş. kadın da kesip vermiş. daha sonra her gelen kadın bir tutam saç bırakmaya başlamış. böylece saç müzesi denilen kimine göre ilginç, kimine göre irrite edici bu mekan ortaya çıkmış.

gidenler için önceden uyarı: sakın binlerce saçın içerisinde fransız kadının saçını aramayın, o saç şu anda başkasıyla evli, çocuklu ve torunlu olan galip bey'in evinde duruyormuş.

Merak edenler için müzeyi oluşturan kişi: Galip Bey

bu müze guinness rekorlar kitabı'na girmiştir 1997'de saç koleksiyonu sayesinde. 27 yıllık bir birikimin ürünü olan bu koleksiyon birkaç mağaraya birden yayılmış bir sergi alanı oluşturmuştur. tabii söylemek gerekir ki uzun koridorlara benzeyen mağaralarda tavanlardan, duvarlardan, kapılardan ve hatta lambalardan sarkarak görünürde başka hiçbir şey bırakmayan, örümcek ağı misali insanın eline yüzüne dolanan saç tutamları kişiler üzerinde farklı etkiler oluşturmaktadır. 


bazıları öğürerek kendini dışarı atarken, diğerlerinin ağzı açık kalabilmekte, bazıları ise hemen görevliye gidip saçlarını verebilmektedir. bunun yanısıra, bu saç örneklerinin muhteşem klonlar oluşturabileceğini düşünen ya da kağıt kalem çıkarıp beğendiği saçların sahiplerinin isimleri ve telefonlarını yazan bünyeler de mevcuttur.

Tek Kelimeyle Duygulara Tercüman Olabilen Almancanın 10 Harika Kelimesi

Hayatımızı Mahveden Eski Aşklardan Kalmış Eşyaların Toplandığı Yer: Kırık Kalpler Müzesi