Bir Banka Görevlisinin COVID-19'dan Ölmesi Üzerine Bankacıların Serzenişleri

Özel bir bankanın İstanbul, Esentepe şubesindeki 44 yaşındaki erkek güvenlik görevlisi, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Bu haber üzerine bankada çalışan bazı Ekşi Sözlük yazarları, konu hakkında sitemlerini dile getirdiler.
Bir Banka Görevlisinin COVID-19'dan Ölmesi Üzerine Bankacıların Serzenişleri
iStock

bir bankada çalışıyorum 

bankalara insanlar böylesine bir salgın yokmuşçasına ağızlarından tükürükler saçarak konuşup, şikayet ederek üzerimize gelmeye çalışıyor. 65 yaş üstü insanlar ısrarla işlem yaptırmak istiyor. işlem yapamayacağını söylediğimde sanki bu kuralları çalışanlar koymuşçasına ağızlarına geleni saydırıyor. gerçekten ne anlayış var ne empati ne de bir gram insanlık. eğer insanlardan tiksinmek istiyorsanız buyrun, sadece birkaç saat bankada gözlem yapın.

bugün orta yaşlarda bir adam sıranın uzunluğundan şikayet edip ön tarafa geçti ve en arkaya geçip sırayı takip etmesini söyleyip bankanın içine girip kapıyı kitledim. bana ağıza alınmayacak küfürler savurdu. cidden ne zaman bu kadar insanlıktan çıktınız? ben bayılıyorum çünkü şu süreçte üç kuruş para için kendimi ve ailemi riske atmaya.

bankalara farklı bir önlem gelmedikçe çok daha fazla vaka ve çok daha fazla ölüm haberi alacağız.

bankacıyım

adam bugün bir bankadan çalıştığım bankaya mobilden eft yapmak için şubeye geliyor. bana telefonunu uzatıp benim onun yerine eft yapmamı ve gelen para ile 500 euro almamı istiyor. bu telefonu alıp işlem yaptıktan sonra bu önlemlerin ne anlamı var diyorum. anlıyorum seni diyor. adama direkt anladığın falan yok dedim, hala anlıyorum diyor. anlasan kullandığın akıllı telefondan o işlem nasıl yapılır öğrenme çaban olur. 500 euroyu sonra alsan da olur. insanlar çok bencil. şaka gibi, her gün başka olaylar. hele ki bu günlerde ekonominin sıkışmasıyla çıkarılan kredi paketlerinin yanında bankaların yarı yarıya personel çalıştırdığını düşünürsek, ben bu süreçte beni ve diğer çalışan arkadaşlarımı düşünmeyen kişilere hakkımı helal etmiyorum.

bir bankacı olarak her gün enerjimin yarısını sadece karşımdaki müşterinin ne istediğini öğrenebilmek ve iletişim kurabilmek için harcıyorum

bu insanların nasıl hayatlarını idame ettirdiklerini nasıl yaşamaya devam ettikleri maalesef bazen anlayamıyorum. derdini anlatan, bir kerede seni anlayan karşılıklı konuşabileceğin birisi gelince insan mutlu oluyor.

siz diyorsunuz ki insanlar mobil bankacılık kullansın, bilmem internetten işlemlerini yapsın. ya hala elinde hesap cüzdanı işletmek için bekleyen, işletmekle kalmayan, hesap vadeliyse bide vade tarihini kalemle yazmamızı isteyen insanlar var. gişeden para çekip, sayıp tekrar aldığı paradan kredi kartını yatıran, kredi ödeyenler var. mesai yapar gibi her gün şubeye gelen teyzeler, amcalar var. bu arada yeni nesil teknolojik falan demeyin. çoğu facebook, instagram falan dışında bir şey bilmiyor, bir gram kendileri geliştirmiyorlar.

bir umut müşteri sayısı azalır diye bekliyoruz ama hala aynı yoğunluk devam. olan da onlara kapıda laf anlatmaya çalışan güvenlik görevlisine oluyor. yakında bu illet gişede çalışan arkadaşlarımıza da bulaşmadan, kesinlikle çok katı tedbirler alınması gerekiyor.

sektörde olanlardan örnekler vereyim biraz

insanlara sokağa çıkma deniyor, öbür taraftan toki bin 100.000 konut kurasında kazanamayanların parası bu sıkıntılı dönemde yapılıyor ve atm'den uzunca bir süre çekilemedi, şubelere gidildi. 

ekonomiye destek olmak adına krediler üç altı ay arasında ertelenecek dendi fakat hepsi için yeni sözleşme, kağıt kürek işi var bir sürü adam bankalarda. emekli maaş promosyon işleri yine bu döneme denk getirildi, tüm emekliler bankalara akın etti. 

bankoların önüne cam koymak haftanın belli günlerinde sadece para ödemesi yapmak transferlerin merkezi operasyonla yapılması gibi basit önlemler alınmadı. ne yapıldı 12 ile 17 arası çalışılacak dendi onu da esnettiler personel sabah gelecek müşteriye 12 de açılacak dendi. ben söyleyeyim bu işin sonu çok kötü...

Komplo Teorisyenlerinin Ağzını Sulandıran 2012 Tarihli Almanya Koronavirüs Raporu