Bir Beta Kullanıcısının Gözünden Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 11

Teknoloji devi Apple, WWDC 2017 etkinliği kapsamında iPhone ve iPad'ler için yeni işletim sistemi iOS 11'i tanıttı. Yeni işletim sisteminin Beta kullanıcılarından ''that aint falco'', iOS 11'den biraz bahsetmiş.
Bir Beta Kullanıcısının Gözünden Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 11


güncellemeyi yüklediğim cihaz 6s. apple'ın kendi uygulamalarının ikonları minimalist denebilecek şekilde, sanat akımlarına hakim değilim, güncellenmiş. hoş olmuş. 


bunun dışında göze çarpan diğer özellikse kontrol merkezi.
şu an için çok tuhaf geldi ama bu tuhaflık gözüm alışana kadar devam edecek bir şey, ne yazık ki çaresi yok. mobil veriyi kapatıp açma ayarı nihayet gelmiş ancak bu ayarın çok da meraklısı olmadığım için hayatımı aman aman etkilemeyecektir. ilgilisi içinse gerçekten gereken bir yenilikti, geç bile kalındı.


app store'un tasarımı değişmiş, silinen 16 uygulamayı kontrol etmek için girdiğimde hiç tanımadığım birinin evine ilk kez girmişim gibi hissettim. çok değişmiş, güncelledikten sonra siz de görürsünüz zaten.


internetten baktığım diğer ios 11 özelliklerine göre de artık siri daha akıllıymış, telefonun içindeki dosyaları gösteren "files" uygulaması gelmiş ve imessage üzerinden apple pay ile insanlara para gönderebilecekmişiz. tabii bu özellik henüz türkiye'de kullanılmıyordur diye tahmin ediyorum. 


tıpkı bir diğer özellik olan alışveriş merkezlerinde de apple maps'in hangi mağazanın nerede olduğunu göstereceği gibi, bunlar zamanla oturacaktır.


fark ettiğim diğer ufak değişiklikler de şöyle:

- telefon kaç çekiyor göstergesi, evet adını bilmiyorum, yuvarlaktı, artık çizgi. 

- ayarların içinde ayar arama gelmiş, bu sanırım başka şeylerde de var. mesela "files" uygulamasında. (bu zaten önceden de varmış, farketmemişim.)

- uygulamaları taşımak biraz zorlaşmış gibi, eskisi gibi akmıyor.

- safari'nin içinde tasarımsal değişiklikler var. 

- ana ekranda alta koyduğumuz favori uygulamaların isimleri yazmıyor. bence bu böyle kalmaz, unutmuşlardır diye tahmin ediyorum. çirkin duruyor.

- yazı stili değişmiş, helvetica olmuş.

- bildirim merkezi de değişmiş, böyle tövbe estağfirullah bir şey olmuş.

- kontrol merkezindeki bluetooth butonu çalışmıyor. bir tek bende böyle olduğunu zannetmiyorum. 

- safari’den veya diğer uygulamalar üzerinden ayrı olarak video açtığımızda gelen player değişmiş. şık olmuş, yıllardır aynıydı. değişince farkettim.