Bir Böcek Uzmanına Göre, Sokması En Çok Acı Veren Eklembacaklı: Mermi Karınca

Öldürmeyip süründüren mermi karıncası (paraponera clavata) sokuşu, pek çok otoriteye göre verdiği acı bakımından birinci sırada geliyor. Bu hırçın hayvanı tanıyalım.
Bir Böcek Uzmanına Göre, Sokması En Çok Acı Veren Eklembacaklı: Mermi Karınca
iStock

halk arasında bilinen adı mermi karınca, bilimsel adı da paraponera clavata olan bir karınca türü, mermi nitelendirmesini soktuğunda kişiye verdiği eşi benzeri olmayan, 24 saat süren acıdan alıyor. ayrıca kurşun karıncası olarak da adlandırılıyor. güney amerika'nın kuzeyindeki yağmur ormanlarında yaşamakta olup boyu 2.5 cm'ye kadar ulaşabiliyor. hiyerarşik düzendeki mermi karıncalarında kraliçeden işçiye morfolojik yapıda kayda değer bir değişim gözlenmiyor. bu karıncalar, tüylü göğüsleri sayesinde diğer karınca türlerinden ayrılıyor. diğer eklembacaklı türleriyle, nektarla ve bitkilerle besleniyorlar. bu besin ihtiyaçlarını karşılamak için de uzun ağaçların olduğu orman örtüsünü tercih ediyorlar.


kimi zaman kazayla, kimi zaman kendi kontrolü altında böcek ısırılmalarına maruz kalan bir böcek uzmanı olan, arizona'daki biyoloji enstitüsünde çalışan dr. justin schmidt, maruz kaldığı 150 ısırılma arasından kendisine en acı verenin mermi karıncasının sokması olduğunu söylüyor. bir acı endeksi oluşturmak için de kendini arı, karınca, örümcek türlerine ısırtıyor.

Yüzünün yakından çekimi.

acı endeksi de 1.0'dan 4.0'a kadar bu şekilde sıralanıyor ve şöyle bir sıralama oluşturuyor

1.0, halictidae: kolunuzdaki bir kılı yakan zayıf bir kıvılcım gibi.

1.2, ateş karıncası: halının üstünde yürümek, statik elektriğe maruz kalmak gibi.

1.8, akasya karıncası: birisi elinize ya da yanağınıza zımba basmış gibi.

2.0, kel yüzlü eşek arısı: elinizi döner kapıya kaptırmak gibi.

2.0, sarı ceket: dilinizin üstünde sigara söndürmek gibi.

2.0+, bal arısı: derinizin üstüne yanan bir kibrit yerleştirmek gibi.

3.0, kırmızı ekin karıncası: içe doğru uzamış ayak tırnağınızı çıkartmak için matkap kullanmak gibi

3.0, kağıt yaban arısı: kağıt kesiğine bir bardak hidroklorik asit dökmek gibi

4.0, pepsis: dolu küvetinize çalışan bir saç kurutma makinesi düşürmek gibi.

4.0+, mermi karıncası: topuğunuza saplı 2.5 cm boyunda paslı bir çiviyle cayır cayır yanan kömürlerin üzerinde yürümek gibi.

listenin başında olan mermi karıncasının verdiği acının yoğunluğunu ayrıca parmağınızı 240 voltluk elektrik prizine sokmaya benzetiyor. tarantula yiyen dişi yaban arısının zehrinin acısının da etkili olduğunu söylüyor ama acı kralı mermi karıncasına göre daha kısa tesirli olduğunu belirtiyor.

şu videoda da mermi karıncası sokmasına maruz kalmış birinin çektiği acıyı, titremelerini görüyoruz. öldürmeyip süründürür dedikleri cinsten:

mermi karıncası ısırığı

 kaynak