Bir Dönem Birlikte Dünyaları Kaldıran İkili: Naim Süleymanoğlu & Valerios Leonidis

Geçtiğimiz gün Naim Süleymanoğlu'nu kaybettik. Hayattayken kendisinin en büyük rakibi Yunan halterci Valerios Leonidis idi. Bu büyük sporcu, geçtiğimiz gün Naim Süleymanoğlu'nun cenazesine gelerek sporculuğunun yanı sıra insanlığının da büyük olduğunu gösterdi. Gelin, bu efsane ikilinin rekabetine bir göz atalım.

naim süleymanoğlu hiç varolmamış olsa 64 kiloda dünya tarihinin en büyük haltercisi olabilecek olan kişiydi valerios leonidis.


naim süleymanoğlu ile olan mücadelesi kısaca şu şekildedir

94 avrupa - valerios 317.5 kg - naim 325 kg
94 dünya - valerios 325 - naim 330 (dünya rekoru)
95 avrupa - valerios 322.5 - naim 325
95 dünya - valerios 327.5 - naim 327.5 (yarışma tartısı avantajı ile naim alır)


vee gelelim herkesin bildiği efsane mücadeleye

96 olimpiyat - valerios 332.5 - naim 335 (dünya rekoru)


tek altın madalyasını ise 96'da naim'in katılmadığı avrupa şampiyonasında almıştır.

atlanta'da altın madalyayı naim'e gerçekten kıl payı kaybetmiştir valerios. performansının hakkını da seremoni öncesi naim'e "sen en iyisin" diyince "hayır leonidis, ikimizde en iyiyiz" cevabıyla almıştır. eminim yunan halkı için değildir ama leonidis için aldığı bu cevap büyük onurdur ve bir nevi kariyer zirvesidir.

bu iki büyük şampiyonun birbirleri ile ilgili söylediklerine bakıldığında ilk giden leonidis olsaydı naim'in de o cenazede bulunacağına emin olabilirsiniz. isteyenler olympic channel'da yayınlanmış 23 dakikalık epik belgesele bakabilirler:

the historic battle for atlanta weightlifting gold | olympic history


leonidis'in cenazeye gelişi sosyal medyada, kısmen sözlükte ve tabiiki ana akım medyada çok büyük adammış bükemediği bileği öpmüş şeklinde algılanıyor. bence sadece kısmen doğru bir okuma bu. olayı bu şekilde algılamak naim'in ağırlığını anlayamamak, büyüklüğünü idrak edememektir.


naim süleymanoğlu'nu bir olimpiyat efsanesi, büyük şampiyon vs olarak düşünmeyin. naim en kuvvetli olduğu dönemde mitolojik bir yaratıktı, aklın almadığı mantığın yetmediği performanslar sergileyerek hüküm sürüyordu. o yüzden meşhur lakabı cep herkülü üzerine tam oturmuştur. öyle bileğini bükmek falan gibi bir şey zaten söz konusu değildir, düşünülemez. leonidis, yunan olmasınında büyük ve güzel tesadüfüyle, tanrılara meydan okuyan bir ölümlü gibi naim'in karşısına dikilmiştir. kazanması imkansızdır, ama inançlıdır azimlidir cesaretlidir. ilgili belgeselde kaldırışlardan birinin tam öncesindeki sessizlikte kardeşinin naim'i motive etmek için söylediği bir cümle duyulur: "herşeyini ver!" leonidis bir ölümlü olarak bunu başarmıştır. naim'i herşeyini vermeye zorlamıştır. sadece bu bile leonidis'ten başka kimsenin başaramadığı birşeydir. velhasıl kazanamaz ama hikayenin sonunda da bu meziyetleri yüzünden övülür ve ödüllendirilir. böyleyken böyle.