Bir Dönem Çıtayı Acayip Yükseltip Sonrasında Kimseyi Beğenmeme Durumu: Alpha Widow

Türkçe'ye ''Alfa Dul'' olarak çevirilebilecek bu kavramı Sözlük yazarı ''skeptico'' anlatmış.
Bir Dönem Çıtayı Acayip Yükseltip Sonrasında Kimseyi Beğenmeme Durumu: Alpha Widow
iStock.com

kendisi kadınlar arasında en üst %5lik hatta 10%luk dilime bile giremezken (10 üstünden 6-7?) 

erkek milleti içerisindeki en üst %5'lik dilime girmiş (10 üstünden 9 ve üstü) bir erkekle bir dönem beraber olup, çıtasını makul olmayan bir seviyede yükselttiği için sonradan gelen erkekleri 5%lik abiyle kıyaslayarak eş begenmeyen ve bu sebeple yaşı geçmesine rağmen uzun dönem ilişkisi ya da evliliği olmayan kadındır.

bilinmesi gereken kavram "hipergami"dir.

kadınlar kendilerinden daha üst seviyedeki erkeklerle rahat rahat birlikte olurken kendilerinden daha alt seviyedeki erkekleri sallamazlar.

öte yandan erkekler genellikle kadının statüsünü pek sallamadan (üst ya da alt) birliktelik kurabilirler.

alfa erkeklerle birlikte olan kadınlar 99% statü olarak daha düşüktürler. ancak bu durum kadının statüsünü otomatik olarak yükselten bir şey değildir. alfa erkekle birlikte olmadan önce 6/10 olan kadın ayrıldıktan sonra da 6/10 olacaktır. hatta yaşlanmışsa 5/10 bile olabilir.

kadınlar eş seçiminde kendi kriterleri erkeklerde de geçerli oldugunu sandığından patlıyorlar.
"benimle birlikte olabilmesi için benim de statümün en az onunki kadar olması lazım" diye düşünüyorlar. halbuki erkek için öyle bir şey pek geçerli değil. kendinden statü olarak epey düşük kadınlarla (kısa dönem bile olsa) birliktelik kurabiliyoruz.

üst statüden bir kadınla birlikte olabilen bir erkek için o kadın - kendi statüsünün ispatı sayılabilir, diğer kadınlar "kızım bir önceki sevgilisi sharon stone'muş" diyerek erkege ilgi duyabilirler.

diğer taraftan erkekler "olm önceki sevgilisi brad pitt'miş" diyerek kadına + puan vermezler. kadının statüsünde bir değişiklik olmaz yani.

işin kötü tarafı - alfa erkek tadını alan , bir nevi lüksü gören kadın kendi seviyesindeki erkeklerden etkilenmez. etkilenmeyi bırak direk "loser" olarak görür. halbuki adam onun dengi seviyede.

özetle kadınların beklentilerini buna göre şekillendirmeleri ve kendilerini gerçekçi bir şekilde değerlendirerek (uzun dönem) birlikte olabileceği erkekleri ona göre seçmesi gerekmektedir.