Bir Dönem Dünyayı Titreten Nazi Almanyası Yöneticilerinin Şaşırtan IQ Seviyeleri

Nazi Almanyası yöneticilerinin IQ seviyelerini Sözlük yazarı ''suicidal ronin'' derlemiş.
Bir Dönem Dünyayı Titreten Nazi Almanyası Yöneticilerinin Şaşırtan IQ Seviyeleri


bu naziler tüm dünyayı titretti. hem de senelerce, açık açık yaptılar bunu. peki bunlar nasıl becerdi bunu? ya da abd açısından düşünelim bunu. bizi yıllarca tabiri caizse korkudan altımıza sıçtıracak bu adamların özellikleri neydi? evet cesurlar ve çılgınlar ama onları üstün yapan ne? çok mu zekiler?

evet soru bu. bu adamlar çok mu zeki?

abd 2. dünya savaşı sonrası yargılamalar başlarken bizi yıllarca siken bu adamlar çok mu zeki ki diye merak edip yargılamalarda çok ilginç bir yaklaşımda bulunmuşlar. bu da nazi yöneticilerini ıq testine sokmak. evet evet ıq testi. çok mantıklı geliyor bana, düşmanının ıq'suna bakmak, aferin lan diyorum buradan abd'ye.


neyse kendisi aslen yahudi olan abd'li psikolog gustave gilbert yargılanma sürecinde nazi yöneticilerle beraber olmuş, yeri gelmiş dertleşmiş, tabi kendisinin yahudi asıllı olduğunu söylemeden. ilginç kısım sonradan yahudi olduğunu söylediğinde dertleşmeler devam etmiş, yöneticilerden kimse iletişimi kesmek istememiş ya da küçümsememiş. neyse bu dertleşmeler sırasında hepsine ıq testi yapmış psikoloğumuz. sonuçlar çarpıcı.

hjalmar schacht yani nazi almanyası'nın ekonomi bakanının ıq'su 143. yani kendisi deha.hermann göring
ki kendisi meşhur gestapo'nun kurucusudur, aynı zamanda yıllarca zamanının en güçlü filosunu oluşturacak olan ve avrupada terör estiren luftwaffe yani alman hava kuvvetlerini kurmuştur, kendisinin iq'su 138.arthur seyss-ınquart
nazi almanyası reich bakanı iq'su 141.


liste şöyle :

1 hjalmar schacht 143
2 arthur seyss-ınquart 141
3 hermann goering 138
4 karl doenitz 138
5 franz von papen 134
6 eric raeder 134
7 dr. hans frank 130
8 hans fritsche 130
9 baldur von schirach 130
10 joachim von ribbentrop 129
11 wilhelm keitel 129
12 albert speer 128
13 alfred jodl 127
14 alfred rosenberg 127
15 constantin von neuran 125
16 walther funk 124
17 wilhelm frick 124
18 rudolf hess 120


hitler bombardıman sırasında öldüğü için ve hiç yargılanmadığı için (şimdi cesedi bulunmadı belki kaçtı ölmedi edebiyatına hiç girmeyeceğim) o teste tabi tutulmadı ama tutulsaydı sonuç ne olurdu merak etmiyor değilim.

kısacası bu adamlar dünyayı titretti, birden tüm dünyayı yönetmeye kalktılar ama boş adam değillerdi, iq ortalamaları yaklaşık olarak 130-135 civarı. öyle tesadüfi hareket eden çılgınlar değil, birer cani olan zeki adamlardı naziler, bu yüzden bu kadar yıkıcı oldular.