Bir Dönem Karşılıklı Sevgi ve Saygının Eksik Olmadığı Efsane Otobüs Hattı: 76E

Bahçeşehir ile Taksim arasında sefer yapan 76E hattı, yolun da bir hayli uzun olmasının getirdiği samimiyetle bir dönem ayrı bir kültüre sahipti. Şimdilerde tüm otobüslerin "ÖHO" olduğu hatta eski samimiyet maalesef kalmadı, anılarda yaşıyor.
Bir Dönem Karşılıklı Sevgi ve Saygının Eksik Olmadığı Efsane Otobüs Hattı: 76E


Güzel zamanlarında bu hattı kullananların gözünden: 76E

76e, bahçeşehir'in efsane otobüs hattıdır. şimdikiler bilmez. zamanında bu hatta iett'nin en düzgün şoförleri vardı. özellikle bilgin abiyi hala hatırlarım. adam durağa yaklaşınca telefonla yolcularını arayıp haber veriyordu. bu otobüslerde tek bir çöp dahi bulamazdınız. daima içleri temiz kokardı.

eskiden bahçeşehir belediyesi'nin yanından kalkar, divan oteli'nin orada yolculuğu son bulurdu. eski kırmızı arabalarla kar kış demeden gider gelirdik. hafta sonları beşiktaş maçından çıkınca koştura koştura gelirdim divan'ın önüne. çünkü bu otobüsün seferleri akşam saatleri erken bitiyordu.

çift bilet saçmalığından bir türlü kurtulmadı. ve yine eskiden bahçeşehir gişeleri yokken avcılar gişelerinden çıkış yapar, dolana dolana bahçeşehir'e gelirdi bu otobüs. gerçi şimdi de bahçeşehir gişelerinden çıkınca ıspartakule'de dolaşıyor.

bilgin abinin dışında bi' de kısa boylu karadenizli bir şoförü hatırlıyorum. adam uçarak gidiyordu. en son duyduğuma göre bilgin abi emekli olup kendine bu taraflardan ev almış, karadenizli de amir olmuş.

saatsiz (aslında var da uygulama yok), çift kat (çoğunlukla), 2 bilet, öğrenci, indirim yok, uzun yol, bezginlik, uyku, kitap, discman falan.

lisem ve üniversitem sebebiyle bu yıl itibariyle 5 yılımın geçtiği, uzmanlık hariç önümde daha 4 yıl beraber olacağım otobüs hattıdır 76e. insanların artık birbirini istemeden tanıması sebebiyle içinde yolcuların "ahmet bey bu aralar gözükmüyor" veya şöförün "oo efendim, kaç gündür nerelerdesiniz" gibi sözlerini rahatlıkla duyabilceğiniz otobüs hattı.

bambaşka bir ağırlığı, bir karizması vardır 76eotobüslerinin. taksim'de bahçeşehir ve beylikdüzü otobüslerinin yanaştığı merdivenlerde 76-e uzaktan görününce bir hareketlenme olur, heyecan gözlenir. ama asla hızlıca durağa yanaşıp durmaz; ağır ağır yaklaşıp ya ilerde ya geride durur.. ve üst katta yer kapmak isteyen güruhu arkasından koşturur. sabah 10-11 arası 40 dakika gibi bir sürede dağdan şehre ulaşımı sağlayabilmektedir.

76E'nin şimdiki durumu nasıl?

özel halk otobüsü olması sebebiyle rezil bir durumdalar şehirler arası gitmelerine rağmen duraklara gelmeleri 40-50 dakikayı buluyor(en erken 25 dakikada geldiğine tanık olmuştum. bir otobüsü kaçırdıysanız eğer geçmiş olsun gideceğiniz yere yolla birlikte en az 1,5 saat geç kaldınız çünkü bir sonraki otobüs en iyi ihtimalle şanslı gününüzdeyseniz yarım saatte gelecek. sıklıkla iki seferin yerine tek seferle gidiyorlar dolayısıyla duraklarda insanlar yığılıyor, otobüsün içi tıklım tıklım.merdivene oturmak ya da yere oturmak artık normal bir durum bazen keşke merdivene bari oturabilseydim diyor insan. arabalar çok eski sürekli arıza yapıyorlar. çift akbil basıyorsunuz (3,90 öğrenciye falan indirim yok, aylık yok).

adına ekspress denmiştir ama kesinlikle değildir.özellikle taksimden binip son durağa gidenler için eziyet, önce bütün taksim tarafını sonra vatan caddesini daha sonra ıspartakule'yi ve bahçeşehir'i tavaf ettikten sonra gidecekleri yere varabiliyorlar.

şöförlerine de laflar hazırladığım bir hat aynı zamanda genellikle pertevniyal valide sultan durağından biniyorum malum orada aşağıda ışıklar var buradan yukarı çıkıp durağa gidiliyor şimdi, oradayken alsan insanı nolur? sen almayınca ben o durakta en az yarım saat daha otobüs bekliyorum akşam trafiğindeysem eğer eve gitmem 2 saati buluyor ışıktasın zaten az yavaşlayıp alsan bir yerin eksilmez.

kısacası artık parayla rezil olmak sözünün vücut bulmuş halidir 76e.

Bu içerik de ilginizi çekebilir