Bir Erkeğin Saplantılı Cinsel Açlığını Konu Edinen Shame Filminin Açıklaması

2011 tarihli, başrolünü Michael Fassbender'ın üstlendiği Shame (Utanç) filmi, cinsel açlık çeken bir modern zaman erkeğini merkezine alarak dikkate değer bir çalışma ortaya koyuyordu.
Bir Erkeğin Saplantılı Cinsel Açlığını Konu Edinen Shame Filminin Açıklaması
Uyarı: Spoiler içerir.

bitmeyen cinsel açlık çeken bir adam ve onun tutunamayan kız kardeşinin bastırılmış duyguları üzerine bir filmdir shame.

başrol oyuncusu brandon, bağlanamayan bir yapıya sahiptir. cinsel açlığı bastırılamaz, sürekli seks ve mastürbasyon yapar. seks dergileri, seks oyuncakları bilgisayarındaki pornolar. dışarıya atmak istediğini atamaz, ulaşmak istediğine ulaşamaz ve bunu doyurmanın tek yolu ona göre sekstir. fakat sekste doyuramaz.

kardeşi ise biraz daha zıt olarak bağlanmak ister. başkalarına yapışır ve bırakmak istemez. onun doyumu ise birine bağlanmaktır. fakat istenmeyen kişi olur. çıplaklık konusunda bu iki kardeşin herhangi bir problemi yoktur.


hikaye bu iki kişinin ilişkisine belki de ensest ilişkisine dayanır

bu konu hakkında hiçbir şey söylenmese de küçük detaylar film içerisine yerleştirilmiş. kız kardeşi, brandon'da kalmak istediğinde brandon huzursuz olur, istemez. kız kardeşi şansını zorlar ve kardeşini ikna eder. (her erkekte yaptığı gibi) brandon'ın istememesi normaldir çünkü istediği arzuladığı kadın kız kardeşidir. kız kardeşi orda kalmaya çalışır. diğer erkeklerde kardeşini arar, sığınmak ister fakat bunu başaramaz.

ek bir ayrıntı: kız kardeşi eve geldiğinde i want your love (aşkını istiyorum) adlı şarkı arka planda çalıyordur (tabi brandon bunu durdurur).

en önemlisi brandon'ın patronu ve arkadaşı sevişirken brandon'ın çıldırmasıdır. yerinde duramaz dışarıya çıkar. fakat bundan önce kız kardeşi gittikleri mekanda söylediği şarkı new york sözlerdeki gibi "bir parçası olmak istediği yer" abisinin yanıdır ki bu şarkıyı yanına taşındıktan ve onu davet ettikten sonra söyler. "hiç uyumayan bir şehirde, gözlerimi açmak istiyorum sabaha / ve şehrin kralı olduğumu, en tepesine çıktığımı göstereceğim. bu avare ayaklar, nasıl da sabırsızlanıyor. kalbine doğru salınacağı şehre, new york. orada başarırsam, her yerde, başarabilirim. her şey sana bağlı, new york" buradaki şehir/new york'u çıkarıp yerine brandon'ı koyarak kardeşinin arzularını anlayabilirsiniz. şarkı söylenirken brandon da kız kardeşi de duygulanır. gözleri yaşarır. kız kardeşi orada başarmak istiyor. fakat reddediliyor. tatmin olmaya çalıştığı diğer erkeklerde de. önemli başka bir nokta ise bu erkeklerin evli yani ulaşılamaz olmasıdır. aslında ulaşmak istediği kardeşi olduğundan, ulaşamayacağı hedefler yaratıp onları elde etmeye çalışıyor.

kız kardeşi yatağına geldiğinde brandon onu tersliyor. deliye dönmüş, kızmıştır. kız kardeşi ise yine gerçekten elde edemediği birinden ayrılıp onu istemektedir.


brandon, ilişki kuramaz

çok kısa süreli ilişkileri olmuştur. daha önce de bahsettiğim gibi zaten ona göre bir ilişkisi/hedefi/arzusu vardır. onu ister. orospular ile ilişki kurar ve arkadaşları ile çıktığında yol kenarında kadın ile de kurabilir çünkü bunlar bilindiği gibi geçicidir. fakat siyah hatun ile anlaşsa dahi seks yapamaz. burada küçük bir detay var. siyah hatunun iç çamaşırı eski modadır. tıpkı kız kardeşinin metrodaki şapkası gibi. kız kardeşi geldiğinde ve metro beklerler iken şapka ile ilgili diyalogları olur. kız kardeşi "eski model bir şapka" der. benzer bir diyalog siyahlı kadın ile ön sevişmede iken olur "eski moda mı bu?" o eski moda ona kız kardeşini hatırlatır ve dolayısı ile seks yapamaz. ardından bir orospu çağırarak onunla sevişir.

brandon'nın siyah hatunu otele götürmesinden önce kız kardeşine mastürbasyon yaparken yakalanır. ardından kız kardeşini bilgisayarında sanal seks yaptığı kadının karşısında otururken (sanal olarak) yakalar. doğal olarak öfkelenir. kendinden utanır. kız kardeşini kovar. utancı ile yüzleşmiştir. ardından tüm cinsel objeleri ortadan kaldırır. brandon yakalandığında "burada da mı rahat yok" tepkisini verir ve üzerine örttüğü cinselliğin kız kardeşi tarafından delinmesinden rahatsız olur.


küçük bir ek

başkasına yakalanmadan utanmayan brandon, kız kardeşi varken/yakalandığında utanç duymaya başlar. cinsel açlığı/ bastırılmış arzuları yüzüne vurulmuştur. kız kardeşi için de benzer bir durum geçerlidir. öfke nöbetinden sonra siyah hatunun dudaklarına yapışır. onu otele götürür. eve döndüğünde öfkesi geçmez. öfkesini kontrol altında tutamaz kız kardeşine çatar. film boyunca sürekli ona karşı bağlılığı olmadığını ifade eder ve burada da yineler. gece boyunca eş cinsel, üçlü gibi biraz daha uç seks deneyimleri yaşar.

brandon kız kardeşine bağlanmaktan korkar. onunla bir ilişki istemez. fakat bunun nedeni geçmişte ve bilinmemekte. kız kardeşinin belirttiği gibi "kötü bir yerden geldiklerinden" dolayı olabilir. kız kardeşinin intiharından sonra sinir krizi geçirir.

ek olarak filmde evde soluk renkler bulunurken, sosyal alanlarda renkler hakim olmaya başlar. ufak ama hoş bir ayrıntı.


filmin başında brandon evli bir kadına bakar

onunla flörtleşecek şekilde bakışırlar. evli olmasının onun için önemi yoktur. kadın utanır ve kaçar. sonda ise artık evli olmasının önemi vardır. aynı durumu yineleyemez brandon. filmin başında duygusuz iken artık eskisi gibi değildir. karakter değişimi yaşamıştır.

Bittiğinde Kalın Bir Roman Bitirmiş Hissi Yaratan Stalker Filminin Sağlam Bir İncelemesi

The Killing of a Sacred Deer Filminin Ustalıkla İşlediği Mastürbasyon Metaforu