Bir Gün Mutlaka Uğrayıp Bir Şeyler Tatmanız Gereken Kaliteli Yerel Pastaneler

Çok fazla şubeleşmeye gitmeyerek kalitesini ve lezzetini korumayı başarmış pastanelerimiz.

Seval Pastanesi - İstanbul

makaronu, şöhretini kesinlikle hak eden pastane.

daha önce farklı pastanelerde*** denediğim makaronları seval'inki kadar beğenmemiştim. bütün pastanelerde makaron tam bir renk cümbüşü ve bademli kurabiye kısmı iyi. buraya kadar herhangi bir sorun yok. gel gelelim diğer pastanede makaronların renkleri farklı olsa da kremanın tat ve aromaları birbirine çok yakındı, hatta nereyse aynıydı. mesela frambuazlı ile vanilyalı arasında çok büyük lezzet ve aroma farkı yoktu. (özellikle beyaz fırın'ınkinde kremanın tadı ve dokusu sanki kremalı bisküvi kreması gibiydi ve pek hoşuma gitmedi.)

seval'in makaronlarında ise hem bademli kurabiyenin lezzeti hem de her farklı kremanın kendine özgü doku, tat ve aroması müthiş uyumlu biçimde bir araya gelmiş. yeme de yanında yat!

Adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Caddesi, No 9, Üsküdar, İstanbul

Pasifik Pastanesi - İstanbul

moda caddesi üzerinde, neşe sokağın başında yer alan pastanedir. kadıköyün en eski ve en güzel mekanlarından biri olmakla birlikte pastalarının çeşitliliği ünlüdür. özellikle malaga pastası burda yenmeli.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 76/A, Kadıköy, İstanbul

Karamel Pastanesi - İstanbul

anadolu yakasında tek geçtiğim pastane. ama ben o pastaları sadece yemek istemiyorum. aynı zamanda o minik eklerlere tek tek bastırıp kremalarını fışkırtmak, pastaları tavana atmak, kurabiyelerden şekiller yapmak istiyorum. evet o pastaları yerken attığım stresi, pastaları kurcalayarakta atmak istiyorum. vitrinde ve tezgahta o çeşitleri görünce böylede ayarımı bozuyor bu pastane.

Adres: Bağlarbaşı Mahallesi, Bağdat Caddesi, No 358, Maltepe, İstanbul

Manolya Pastanesi - İstanbul

erenköy subesi birak istanbulu, bence dünya'nin en iyi profiterol ve eklerini yapan pastane. abartmiyorum o ünlü pasta ustasi fransizlar/almanlar da bile yiyemedim bir esi benzerini. joker olarak da sahane bir fistikli baton pastasini öneriyorum.

Adresler: manolya.com.tr

Çiğdem Pastanesi - İstanbul

dünyanın en güzel çilekli tartını yapan pastane.neyse ki yakınlarım da değilde ayda yılda bir yiyorum.en güzel tarafı da şubesinin olmaması, oraya özel orda kalması.hımm şimdi kötü oldum bak aklıma geldi kıpkırmızı çilekler,kıvamında kreması falan..ıımmm...

Adres: Alemdar Mahallesi, Divanyolu Caddesi, No 56/A, Fatih, İstanbul

Fatih Sarmacısı - İstanbul

istanbul, fatih ilçesinin sembollerinden birisi...

fatih otobüs durağından, fatih camii'ne doğru çıkan yokuşun ortasında sağ taraftaki tarihi sayılabilecek küçük üç katlı binanın alt katındaki tarihi tatlıcıdır.

fatih sarması tatlısının çıkış yeri bu dükkandır ve mazisi çok eskilere dayanır.

dükkanın sahibi necmettin deligöz, nesli tükenmekte olan eski fatih beyefendilerindendir.

yemeye doyum olmayan fatih sarması tatlısını bu dükkandan başka yerden almak tamamen para israfıdır zira layıkı ile imal edilen tek yerdir.

kalın yumuşak pandispanya hamurunun ortasındaki kayısı mameladı, pandispanyaya özenle verilmiş şurubu ve tatlının üstüne serpilmiş hindistan cevizi rendesi ile bir oturuşta bir kilo yenilebilecek bir tatlıdır...

ve bu tatlıyı da en güzel yiyebileceğiniz yer necmi amca'nın tarihi fatih sarmacısı dükkanıdır.

halen vakit varken ve geleneksel tatlar künefeye yenik düşmemişken mutlaka gidip bir porsiyon yiyiniz...

artık ekisi kadar güzel olmasa da mekik tatlısı da çok güzeldir...

necmi amca çok eski yıllarda beyaz baklava da yapardı ama artık yaşlanmış olduğunu hissettiğinden yapmaz oldu...

Adres: Ali Kuşçu Mahallesi, Aslanhane Sokak, No 14/A, Fatih, İstanbul

Beyaz Fırın - İstanbul

sabah sabah gözümüzü açıp limonlu çay içmeden yollara koyulma sebebi. caddebostanda yer yoksa suadiye'ye kadar koşarak yarşma sebebi. kahvaltıda tuzlu yemek gibi bir alışkanlığı olan bünyeleri çilekli kremalı milföylerle kandırması işten bile değil. mekanda çikolataya bandırılmış çileklere daha yakından bakmak için burnunu ve ellerini cama yapıştıran iki tür insan olabiliyor: biri ben, diğeri de 2 yaşında bir velet. ama onun boyu yetmiyor. hahayt.

Adres: Caferağa Mahallesi, Yasa Caddesi, No 23, Kadıköy, İstanbul

Bravo Patisserie - İzmir

bostanlı'nın çok pahalı, çok şık, çok leziz, temiz pastahanesidir.

negrolu dondurmasını ben keşfettim zannettim ama benden önce keşfedilmiş , daha önce daha iyisini yememiştim, dondurmayı koyan adamın gözüne şirin gözükürseniz, en üste negronun kendisini de koyuyor efendim.

ayrıca dondurmalarının içindekiler kısmını okudum, toz şeker, sahlep, meyve özütü, meyve, fındık, fıstık, ceviz, krokan... yazıyor, özetle toz şeker ve sahlep kullanıyorlarmış ve gerçek meyveler kullanıyorlarmış, zaten lezzetine de yansımış.

bir top dondurması 3 lira, ama topları devasa olduğu için ortalama bir insan 1-2 top yese kornet küllahı ile doyar. ben ayıcık olduğum için 3+2 top dondurma, bir negro bisküvi ve iki küllahla ancak doymuştum (tadına).

ayrıca her zaman kalabalıktır ve önünde kuyruk vardır.

Adres: Bostanlı Mahallesi, Cemal Gürsel Caddesi, No 111, Karşıyaka, İzmir

Çilek Butik Pastanesi - İzmir

izmir'in karşıyaka ilçesindeki girne caddesi'nde bulunan minik ve sevimli pastane. mönüsündeki her şeyi deneme fırsatı bulamadım; ama ekler ve frambuazlı cheesecake'te üstüne tanımıyorum.

Adres: Girne Bulvarı No:47/A Nergiz Karşıyaka, İzmir

Lozan Pastanesi - İzmir

her defasında hesabı ödemek için elinizi cüzdanınıza attığınızda öğrenci misiniz diye soran, komik bi miktar da olsa öğrenci indirimimiz var diyerek bütçenizi sizden çok düşünen bi işletmecisinin bulunduğu, acaip güsel pastaların yapıldığı izmirin köklü pastanelerinden biri.

Adres: Lozan Meydani. Plevne Blv. No: 25/E, Alsancak / Izmir

Figen Pastanesi - Ankara

sanki bu zamanlara ait değilmiş de hala ilk kurulduğu zamanlarda kalmış gibidir tavrı bu pastanenin. kabalık yok, siktir git bakışı yok, şimdilere dair kafelerde pastanelerde berbat olan ne varsa hiçbiri burada yok. sadelik var, kibarlık var, ve böyle olunca o küçücük yere sığdırılmış bolca anılar var.

Adres: Cebeci Mahallesi, Cemal Gürsel Caddesi, No 62/A, Çankaya, Ankara

Funda Pastanesi - Ankara

1980'li yıllarda ankara'nın en keyifli ve gerçek türk kahvesinin içilebildiği mekandı. türk kahvesi birer kişilik bakır cezvelerde masaya kadar getirilir, müşterinin önünde fincana iki kerede dökülürdü.

çok uzun süredir gitmememe rağmen, duyduğum kadarı ile standardını hala koruyan ve karadenizli sahipleri olan, gençliğimin köşe taşlarındandır.

Adres: Yaşamkent Mahallesi, 3222. Cadde, No 55, Karina Plaza, No 18, Çankaya, Ankara

Dere Pastanesi - Ankara

kucukesat bulbulderesinde manyak pastalar yapan mekan. önceden kücücük* bir yerleri vardı sonradan buyuttuler işi

Adres: Bülbülderesi Caddesi No:84 Küçükesat - Ankara

Petek Pastanesi - Hatay

iskenderun'a gitme nedeni. her bakımdan...

inanılmaz bol çeşit, her şey lezzettli ve 1. kalite.

kalitesine yakışan, italyan, pahalı ama sade iç dekorasyonunu, orijinal el yapımı seramik duvar panolarını konuyla ilgilenen herkesin görmesi tavsiye edilir.

 (sahibinin yalancısıyım dekorasyon 1 trilyona malolmuş, hala borç ödüyormuş ama tıklım tıklım, tez zamanda öder gibi görünüyor, paraya değmiş.)

Adres: M. Fevzi Çakmak Caddesi No:16 İskenderun, Hatay

Kerebiççi Oğuz - Mersin

eskiden sadece bir araba ile sadece ramazan ayında hizmet vererek işe başlayan, sonra temiz ve kaliteli işinin kendine bir ödülü olarak bol para kazanan ve iki dükkan açan kerebiçci

Adres: 4508 Sok. Özyürek Apt. 19/B, Yenişehir/Mersin

Şar Pastanesi - Tekirdağ

cheese cake hususundaki başarısı gözlerimi yaşartır. hatta o kadar güzeldir ki tekirdağ'dan istanbul'a paket yaptırılıp getirilir. valla.

Nur Pastaneleri - Antalya

"since 1955"

kesinlikle ismine aldanılmaması gereken, dondurmalarının mado'yu solda sıfır bıraktığı, yediğim en güzel vişneli dondurmayı yapan antalya, akdeniz yöresine özgü güzellik.

bu kadar zamandır ekşi sözlük'te yer edinmemiş olmasını aklım pek almıyor, o dondurmanın tadı gri hücrelerimde bir köşede canlanırken daha önce kimse yemedi mi kardeşim diye isyan ediyorum.

vişnelisinin yanında, mutlaka yanıklı beyazı yenmelidir.

Adres: Uzunoluk Mah. Mehmet Akif Cad. No : 129 Korkuteli, Antalya

Uzay Pastanesi - Bursa

bursa'nın en mükemmel dondurmasını yapan pastanedir.açık dondurma sevmeyen kişiler bile uzay pastanesine dayanamaz.

bal badem, çikolata ve sade üçlsünü kornet külahta isteyiniz...

çok pis reklam yaparım.
neden mi?
biraz önce canım dondurma istedi acil durumlar için telefonuna uzay pastanesinin numarasını kaydeden abim aradı ve dondurma sipariş etti
ve getiriyorlar.

Adres: Geçit Mah. Sanayi Cad. No:774, Osmangazi, Türkiye

İstanbul Pastanesi - Zonguldak

yıllar yılı güzelim zonguldak'ımda güzel kızların, yakışıklı delikanlıların buluşma yeri olan, bayramlarda seyranlarda misafirlere en güzel ikramın bu pastaneden alınan bir tatlı olduğu, çarşının ortasında eski ve güzide pastane. kaç çoçuk annesinin, babasının elinden çekiştirip bal-kaymak dondurmayı hüpletmiştir midesine ve mutlu olmuştur bilinmez. gittiğim hiçbir şehirde, şehirle bu kadar bütünleşmiş, resmen şehrin bir parçası, bir evladı olmuş bir işletme ile karşılaşmadım. ürünleri hemen hemen hiç ertesi güne kalmaz, çalışanları has insanlardır.

zonguldak'a yolu düşen olursa, kesinlikle uğramasını ve pastanenin selanik gevreğini denemesini öneririm.

Adres: Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. No:33, Zonguldak, Türkiye