Bir İşi Başarmak İçin Önceden Bilmekte Faydası Olabilecek Bazı Ufak Taktikler

Başarı herkesin istediği bir şey. Bazen yolumuza ufak tefek engeller çıkıp bizleri yıldırabilir ancak biraz inanıp başarıyı somut hale getirerek çok daha emin adımlarla hedefe ilerleyebiliriz. Sözlük yazarı "iwillshowyouwhatitmeans", sizi başarıya götürecek adımları anlatmış.
Bir İşi Başarmak İçin Önceden Bilmekte Faydası Olabilecek Bazı Ufak Taktikler
iStock.com

1. başaracağınıza inanmak. başarabileceğinize inanmadığınız sürece başarmanız imkansız. bunu geliştirmek için de başarmak istediğiniz konu hakkında olabildiğince okumak, bilgilenmek gerekli.

2. hedeflerinizi yazarak listelemek. bu hedefleri neden istediğinizi yazmak, bu hedefleri başarma stratejiniz üzerinde düşünmek ve plan yapmak ve de düzenli aralıklarla bunları tekrar tekrar okumak.

3. kendinizi hedeflerinize ulaşmış biri olarak zihninizde canlandırmak, olsaydı ne yapardım, nasıl olurdu demek, hedef görselleştirmek.


4. bulabilirseniz kendinize bir akıl hocası bulmak, halihazırda olmak istediğiniz yerde olan insanların yanında olmak, onlardan faydalanmak gerekli. internetten de ilgili kulüplerle temasa geçmek mümkün bunun için.

5. istediğiniz gibi sonuçlanmayan şeyleri hata olarak değil, yaşanması ve ders çıkarılması gereken deneyimler olarak görmek. bir zahmet dersleri de çıkarmak.

6. eğer hayatınızda bir şeyleri başaracaksanız bunu kendinizin yapacağının, başkalarından birşey beklenilmemesi gerektiğinin bilincine varmak, hayatının sorumluluğu üstlenmek dedikleri şey.


7. kişisel konfor alanınızın bi zahmet dışına çıkmak, gerçekten dişe dokunur başarıların zorlanmadan, kendinden birşeyler vermeden gerçekleşmeyeceğinin bilincine varmak.

8. yüzde yüz emin olmayı beklemeden, yapmak, yapmaya cesaret edebilmek. yüzde yüz emin olmayı beklersen sonsuza kadar bekleyeceğinin farkına varmak. nasıl derler, just do it!

9. kendine karşı dürüst olmak, istemediğin, sana yanlış gelen şeyleri başkalarına hoş gözüksün diye yapmamak.


10. pes etmemek, durumlar ne olursa olsun hedeflerin doğrultusunda çalışmaya devam etmek, sürekliliğini korumak.

(bkz: hayata dair tavsiyeler/@iwillshowyouwhatitmeans)
(bkz: verimli çalışma rehberi/@iwillshowyouwhatitmeans)
(bkz: rick pitino'dan başarının 10 sırrı)
(bkz: kariyer tavsiyeleri)

edit: valla başarı konusunda pek çok şey okudum, dinledim, bu işi formülize etmeye çalışanların teorilerini inceledim falan, hepsi de güzel çalışmalar, ama bu aralar başarı konusunda daha temel bir sonuca vardım, başarının sırrının ilk kuralı, herşeyden önce neye azmediyorsan onu sevmek sanırım, sevmeden katlanılmıyor zira başarının bedeline, katlanılıyorsa da onun adı hırs oluyor ve hem kişi için hem etrafındakiler için yıkıcı sonuçları oluyor.