Bir Kabin Memurunun Anlatımıyla: Uçaklardaki Acil Durumlar Hakkında Az Bilinenler

Yolcu uçaklarında, kabin görevlilerinin bizden yapmamızı istedikleri pek çok şey acil durumlarla ilgili. Ekşi Sözlük yazarı bir kabin memuru, yolcu uçaklardaki acil durum talimatları hakkında bilgiler paylaşmış.
Bir Kabin Memurunun Anlatımıyla: Uçaklardaki Acil Durumlar Hakkında Az Bilinenler
iStock

- uçaklarda hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular her zaman pencere kenarına oturtulur çünkü olası bir tahliye esnasında diğer yolculara engel olmaması istenir. amaç, daha fazla yolcuyu kurtarmaktır.

- iniş ve kalkışta koltukların dik konuma alınması, çanta ve ceket gibi eşyaların baş üstü dolabına veya öndeki koltuğun tamamen altına koyulması olayı tamamen tahliye durumu düşünülerek, panik anında kimsenin bi yere takılmadan, sorunsuz ve maksimum tahliye gerçekleştirebilmesi amacıyla yapılır.


- ve yine koltuğun dik konuma alınma sebebi, olası bir çarpma anı için yolcuların çarpmaya hazırlık pozisyonu alabilmesini sağlamaktır. (öne eğilip dizleri tutmak) 

- iniş kalkışta güneşliklerin açılmasının sebebi, olası bir motor yangın veya problemini yolcuların veya kabin memurlarının görebilmesi ve acil bi şekilde kokpite iletmesini sağlamaktır. ayrıca acil bir iniş durumunda çevreyi görebilmek amaçlanmaktadır.


- olası bir acil iniş gerçekleşip tahliye komutu geldiğinde bütün kapılar açılmaz; pencerelerden dışarısı gözlemlenerek sadece çıkış yönü tahliyeye uygun kapılar açılır. öyle bir durumda kabinde harcayacağınız her 1 saniye bile hem kendi hayatınızdan hem de bir başkasının hayatından çalınan 1 saniyedir. direkt kapılara yönelin, atlayıp kaymakta tereddüt eden yolculara kabin memurları yardımcı olacaktır.

- acil çıkışta oturan yolculara brifing yapılma ve orada oturmayı kabul ettirmenin amacı, tahliye durumunda orada oturan yolcuların pencereden tahliyeyi başlatmak, açılan şişme bottan ilk inecek ve aşağıya inecek olan diğer yolcuları kaydırak başında bekleyecek olmalarındandır.


- uçaklardaki kabin memuru sayısı ayarlanırken ilk amaç, tahliyeye uygun sayı vermektir. tahliye için 50 yolcuya 1 kabin memuru düşmektedir. örneğin, çalışabilir durumda olan 3 kabin memurunun bulunduğu uçakta 151 yolcu uçamaz, 1 kişi indirilir.

- bazı gece uçuşlarında, düz uçuş esnasında güneşliklerin kapatılmasının sebebi, servis bitince uyuyacak olan ya da halihazırda uyuyan yolcuların güneş ışığından rahatsız olmasını engellemektir.


- havaalanı tuvaletleri, uçak tuvaletlerinden en az 10 kat daha temizdir. zamanınız olursa alandakileri kullanmanızı tavsiye ederim.

- uçak, varış noktasındaki kötü hava şartlarından ötürü eğer iniş yapamıyorsa ya ana meydana geri döner ya da uçuş öncesinde belirlenen yedek meydana iner. bu yedek meydan, asıl iniş yapılacak olan meydana göre uzak bir şehrin havaalanı olabilir. yedek meydanı seçerkenki ana amaç, uçağın olası bi problem yaşaması durumunda uçağa en kolay teknik desteği verebilecek bir havaalanı olması istenmesindendir, yolcunun konforu değildir.

Pilot Koltukları Neden Koyun Postu Kaplıdır?

Uçaklar Neden Tibet'in Üzerinden Uçmaz veya Uçmak İstemez?