Bir Kere Görülen Bir Yüzü Asla Unutamamak: Super Recognise

Süper güç mü yoksa lanet mi diye düşündürebilecek kadar ilginç bir olay 'super recognise'.
Bir Kere Görülen Bir Yüzü Asla Unutamamak: Super Recognise
iStock

üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen en alakasız kişilerin bile yüzünü hatırlayabiliyor musunuz? yan rolün de yan rolü bir adamı-kadını başka bir filminde görüp de tanıdığınızda ve bunu dile getirdiğinizde insanlar afallıyor mu? beş ay önce beş saniye gördüğünüz bir adamı tanıdığınızda, o bu hareketinizi "vay be, beş dakikada hatunu nasıl etkilediysem, beni unutamamış" olarak yorumlarken, siz içten içe "iyi de ben her yüzü hatırlarım" diyerek kıs kıs gülenlerden misiniz? hoş geldiniz, siz bir super recognisersınız. 

yüzleri tanımada, ayırt etmede ve hatırlamada olağanüstü performans sergileyen insanlara verilen ünvan. son yıllarda bu alanda yapılan çalışmalar çeşitlenmekte ve elde edilen veriler gün geçtikçe artmakta. super recogniser'ların tam tersi ise, prosopagnosia'dan muzdarip insanlar. bu kişiler yüzleri tanımada ve hatırlamada ciddi problemler yaşıyorlar. 


bu yüzdendir ki pek çok bilim adamı super recogniserlar üzerinde yapılan çalışmaların ve elde edilen sonuçların, prosopagnosia'dan muzdarip insanlara umut kaynağı olacağına inanmakta. yani super recogniserlar hakkında elde edilen her yeni bilgi prosopagnosia'yı tedavi etmede bizi bir adım daha öne taşıyor olabilir. dünya üzerindeki insanların %1'den daha azında bu yeteneğin olduğu düşünülüyor. yüksek iq ya da eq ile ilişkili olduğuna dair henüz bir bulgu yok. özellikle polis olmak isteyen ya da fbi, cia gibi teşkilatlara başvuran insanlarda artık bu yeteneğin de aranan kriterler arasında olduğunu eklemeden geçmeyelim. süper güç mü, yoksa lanet mi? siz karar verin! 

ilgilenenler için web'de pek çok test mevcut. bu testler yüzde yüz güvenilir olmasa da, super recogniser olduğunuzdan şüpheleniyorsanız denemeye değer, değil mi?

Yüz Hafızası Zayıflığının Çok Daha İleri Bir Boyutu Sayılabilecek Nörolojik Hastalık: Yüz Körlüğü