Bir Kitabın Korsan Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bazı kitapların korsan olup olmadığı dışarıdan asla anlaşılmaz: Bandrolü, sayfa kalitesi, kapağın kalınlığı vs... Her şeyi tamdır. Peki durum böyleyken nasıl kesin anlayabiliriz?
Bir Kitabın Korsan Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

bir kitabın korsan olup olmadığını anlamak için arkasındaki bandrolü kaldırmayı deneyin. eğer tek parça halinde kalkıyorsa korsan, eğer bir bölümü kitapta kalıyorsa orijinaldir.

bilenler vardır muhakkak. fakat ben yeni öğrendim ve aşırı hoşuma gitti. hatta test ettim, onayladım. kesin bilgi, yayabiliriz.

bandrollü korsan kitap, sahaflarda çok sık karşılaşılan bir korsan kitap türüdür. pek çok sahaf bunu ayırt edebilecek kadar kitapla haşır neşirdir ama işine geldiğinden korsan olduğunu bildiği halde alır o kitabı ve sonra da korsan olduğunu bilmiyormuş gibi satar.

bazı sahaflar ise arkasında bandrolü görse de o kitabın korsan olduğunu anlar, ufak bir araştırma ile korsan olduğunu, yani o bandrolün o kitaba ait olmadığını teyit eder ve o kitabı satmaz. 

satmayacak bir kitaba ait bir sürü bandrol alırsın bu kadar basacağım diyerek, sonra da gidersin o bandrolleri satacağını bildiğin kitapların korsanını basıp onlara yapıştırırsın. elinde cillop gibi kültür bakanlığından bandrollü korsan kitaplar olur. telefona indireceğiniz basit bir bandrol sorgulama uygulamasıyla her kitabın arkasındaki bandrolü sorgulayıp o bandrolün o kitaba ait olup olmadığını, dolayısıyla kitabın orijinal olup olmadığını tespit edebilirsiniz.