Bir Kitap Her Şeyi Değiştirebilir: Depresyondakilerin Okuması İçin Kitap Tavsiyeleri

Kim bilir belki de bir kitap okursunuz ve kafanızdaki tüm o olumsuz düşünceler birden yok olur. Ya da yavaş yavaş...

bulantı - jean paul sartre

okumadan önce aslında hiç de öyle depresyonda falan olmadığınızı fark edeceksiniz. böylece asıl depresyon nasıl olur anlayıp, belanız gerçekten sikilecek.

ikinci hayatın tek bir hayatın olduğunu anladığında başlar - raphaëlle giordano

iyi hissetmek - david burns

insanın anlam arayışı - viktor emil frankl

zorba - nikos kazancakis


insan ne ile yaşar? - lev tolstoy

başkaldıran insan - albert camus

bi ölecek gibi oluyorsunuz
sonra ölemiyorsunuz

kurtlarla koşan kadınlar - clarissa p. estes

herkesin okuyabileceği bir kitap değil, belli bir birikime ve okuma kültürüne sahip olmak gerekir. isminden de anlaşılacağı üzere daha çok kadınlara yönelikmiş gibi gözüküyor. doğru da keza. fakat hassas, duyarlı ve karşısıdakini anlamaya odaklı erkeklerin de kendilerine çok şey katabileceklerini düşündüğüm bir kitap.

dünyaya, kendinize, insanlara ve her anlamdaki ikili ilişkilere bakış açınızı değiştirebilecek derinlikte bir kitap gerçekten. kendinizle ve karşınızdaki kişilerle daha sağlıklı ilişkiler kurduğunuzu fark edeceksiniz okuduktan bir süre sonra.

düşünce gücüyle tedavi - louise hay

kendine karşı sevgisiz ve özgüvensiz kişilere çok faydalı olacağını düşündüğüm kişisel gelişim kitabı. bana çok şey katmıştı okuduğum dönemde. hiçbir zaman özgüven sorunu olan bir insan olmadım ama kendimi hiç düşünmeden, sırf başkalarının beklentilerine göre yaşardım. sanki böyle yapmazsam kötü biri olurmuşum gibi manasız bir düşüncem vardı. fakat 'ben' demenin bencillik olmadığını, önemli olanın kendi isteklerim ve düşüncelerim olduğunu içselleştirmemi sağlamakta ciddi manada etkisi oldu bu kitabın. başkalarının yorumlarına ve yersiz beklentilerine kulak tıkamakta zorlanıyorsanız, kesinlikle okuyun derim bu kitabı. ve aynı zamanda bedensel rahatsızlıklarımızın ve hastalıklarımızın tümünün zihnimizde ürettiğimiz hangi düşüncelerden kaynaklandığını da açıklıyor kitabın sonunda. aynı yazarın 'kalp gücüyle tedavi' isimli diğer kitabını da okursanız çok daha etkili olur hatta.

huzursuzluğun kitabı - fernando pessoa