Bir Kuş Sevdalısının Gözünden: Kuş Gözlemciliği ile İlgili Merak Edilen Her Şey

Yaklaşık 4 yıldır kuş gözlemciliği yapan bir Ekşi Sözlük yazarı, kuş gözlemciliği ile ilgili merak edilen soruları cevaplamış. Bu işe meraklı olan biriyseniz aşağıdaki yanıtların çok işinize yarayacağına eminiz.
Bir Kuş Sevdalısının Gözünden: Kuş Gözlemciliği ile İlgili Merak Edilen Her Şey

yaklaşık olarak 11 yıldır fotoğraf çekiyorum, sokak fotoğrafçılığı ile başladım, son 4 yılda ise kuş fotoğrafçılığı ve kuş gözlemi yapıyorum. kuş gözlemi yaptıgımı öğrenen insanlardan, arkadaşlarımdan vs sürekli sorular geliyor ve fark ettim ki gelen soruların çoğu aynı şeyler. bu sorulara bir de buradan cevap vereyim kendi açımdan.

kuş gözlemciliği nedir, yani ne yapıyorsunuz?

kuşları izliyoruz, doğayı izliyoruz, hangi kuşu nerede gördük, ne zaman gördük bunları kayıt altına alıyoruz. doğanın içindeyiz, doğayı, hayvanları ve fotoğrafçılığı seviyoruz. hepsinin birleşimi sonucunda kuş gözlemi ortaya çıkıyor. ben eskiden de doğayı, hayvanları izlerdim, kuşlar hep ilgimi çekmişti, uçmak hep ilgimi çekmişti. zamanla kuşlarla ilgili internetten bilgiler edindikçe ve kitaplar aldıkça daha çok bilgilendim ve sanılandan çok daha karmaşık canlılar olduklarını, çok daha zeki olduklarını, bazı kuşların çok ciddi sosyal ortamlarının olduğunu öğrendim. bunları öğrendikçe daha çok bu hobiye tutuldum.


sıkılmıyor musunuz?

genel olarak hayır. ilk bakışta durağan bir hobi olarak geliyor fakat, bu hobinin içinde, gezi, muhabbet, doğadaki canlıları izleme, çok ilginç olaylarla karşılaşma gibi durumlar iç içe. tabii ki bazı zamanlarda çok az kuş gözlemleyebiliyoruz, aracımız batıyor, sıkıntılar yaşıyoruz ama genelde çok güzel anılarla dönüyoruz eve. ayrıca çektiğin güzel bir fotoğrafı izlemek de çok keyifli. insan şu fotoğrafa bakıp da keyif almaz mı:


bir kuş, sizden korkmadığını anladığında, size yaklaştığında onunla bir bağ kurarsınız. işte bu bağ benim kuş gözleminde en sevdiğim şeydir. ama kuşların türkiyede insana güvenmesi çok zor, bu kadar çok av baskısının, doğa düşmanının olduğu bir yerde kuşların rahat olması çok zor. ayrıca, ufak da olsa kuş gözlemcileri kendi içlerinde yarışırlar. ne kadar çok kuş göreceklerine dair bir yarış vardır. her gördükleri yeni bir kuş onların tabiriyle yeni bir "kertik"tir. bu da tatlı bir çekişmeyi ve daha çok gözlem yapmayı teşvik eder. bu olay da ayrı keyif verir. big year denen de bir olay var, bir yıl içinde en fazla kaç kuş göreceğinize dair bir yarışmadır. hatta filmi bile çekildi ve keyifli bir filmdir. (bkz: big year)


fotoğraf makinesi şart mı?

hayır, değil. hatta hiç fotoğraf da çekmeyebilirsiniz gözlem sırasında. ben gördüğüm kuşları kayıt altına almak, daha sonra baktığımda nerede ne görmüşüm diye incelemek ve güzel bir kare bulursam da onu çekmek için kullanıyorum. ama sadece dürbünle hatta dürbün bile olmadan sadece gözlerinizle gözlem yapabilirsiniz, yaptığınız gözlemi ufak bir deftere, kağıda not alabilirsiniz.


para kazanıyor musun?

hayır, yani şu ana kadar hiç bir kuş fotoğrafım satılmadı. satabilen kişi sayısı da çok değildir sanırım. ama kuş gözlemi rehberliği yapan ve kuşlar konusunda çok bilgili arkadaşlarım var, onlar bu işi profesyonel olarak yapıyor ve para kazanıyorlar.

biz de yapabilir miyiz, nerelerde yapabiliriz?

her yerde, parklarda, bahçelerde, gittiğiniz bir mesire yerinde, bir ormanda, deniz kenarında, gölde hatta çölde ve dağda gözlem yapabilirsiniz.

istanbul için özel olarak kuşların bol olduğu birkaç yer şunlar olabilir:

- büyükçekmece gölü ve çevresi; su kuşları ve yırtıcılar. kış aylarında ördek ve su kuşları, yaz ortası sumrular.

- riva çayırları; her tür kuş karşınıza çıkabilir. özellikle bahar aylarında, göçün yoğun olduğu dönemler güzeldir.

- terkos havzası, karaburun ve karadeniz sahil kesimi; deniz kuşları, ördek ve ötücüler.
- belgrad ormanı; piknik alanında ötücüler, ağaçkakanlar vs.

- çamlıca tepesi ve toygartepe (itfaiye gözlem alanı); eylül ekim aylarında yırtıcı göçü (yüzlerce kartalı bir arada görmek nefis)

- sarıyer kuş gözlem kulesi; nisan mayıs aylarında yırtıcı göçü.
- boğaz; martılar, karabataklar, yelkovanlar, su kuşları vs. her zaman sürprize açık.
- marmara ve karadeniz'e kıyısı olan her yer.
- validebağ korusu.


yaşadığınız zorluklar?

avcılara bile laf söylenmeyen yerlerde kuş gözlemcilerinin tepkiyle karşılaşması. makineyi gören yerel halk tarafından zaman zaman jandarmaya şikayet edilmek. güzel fotoğraf için saatlerce kamuflaj içinde sabit durmak. soğuk kış aylarında rüzgara, soğuğa, yazın da sıcağa katlanmak. ama bunların hepsi bu güzel uğraş için değer.

bunların yanı sıra, gönüllü olarak kuş halkalama istasyonlarında çalışabilirsiniz. kuşlara halka takıp bilimsel çalışmalara yardımcı olabilirsiniz. kuş sayımlarına katılıp milli parklara yardımcı olabilirsiniz. bu sayımlar kuş ve yaban hayatı için çok önemli. kuş sayısının yıldan yıla nasıl değiştiğini ve dolaylı olarak doğal hayatın seyrini takip edebilir ve bu konuda yetkili birimlere katkıda bulunabilirsiniz. bireysel olarak da gözlem yapıp bu değerli gözlemlerinizi uluslararası internet sitelerinde paylaşabilirsiniz.

türkiye kuş gözlemi açısından çok güzel bir yer. dünyadaki göç rotalarından en önemlilerinden bir kaç tanesi türkiye üzerinden geçiyor. istanbul boğazı, hatay ve artvin çok önemli merkezler. ayrıca anadoludaki bir çok göl kuşlar için çok önemli dinlenme ve üreme alanları. bu alanlarda da gözlemler rahatlıkla yapılabilir.

bu hobiye giriş yapmak isteyenler için birkaç kaynak bırakayım

trakus kuşlar hakkında türkiyedeki en iyi site diyebilirim. 

ebird uluslararası bir site. tüm dünyadan kuş gözlem kayıtları giriliyor. hangi kuş nerede gözlenmiş, izleyebiliyorsunuz.

collins bird guide en iyi kuş kitaplarından birisi. (ingilizcede kuş kitapları, "field guide" olarak geçer, ingilizce kuş kitabı aramak isterseniz bu tabir size yardımcı olacaktır)

- kuş gözlemcisinin cep kitabı türkçe ve ufak boyutuyla iyi bir kaynak.

- bonus: sadece kuş fotoğraflarımı paylaştığım instagram hesabım: mozdemir.birds

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Bir Kuş Gözlemcisinin Anlatımıyla: 20 Yıl Boyunca Takip Edilen Kartalın İzlediği Rota