Bir Laptopun Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Bir laptop (dizüstü bilgisayar) en fazla kaç sene kullanılabilir? Bu sorunun cevabı birçok farklı parametreye göre değişebiliyor.
Bir Laptopun Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

dizüstünün ömrü ile dizüstünün sizin ihtiyacınızı karşılayabilme süresi farklıdır

eğer üst düzey donanıma sahip bir dizüstü aldıysanız. kasa kalitesi de üst düzeyse 5 yıl boyunca kullanabilirsiniz. 5 yıl sonra tuşlarda silinmeler, plastik aksamlarda ısı maruziyeti sebebiyle bozulmalar, menteşelerinde gevşemeler gibi fiziksel hasarlar başlar. eğer çok güçlü bir donanıma ihtiyaç duymayan bir işle meşgul oluyorsanız, batarya harici donanımlar 10 yıl civarı dayanabilir. bataryalar genelde 2 yıl sonra kabiliyetini kaybetmeye başlarlar.

dizüstünün sizin ihtiyaçlarınızı karşılama süresi ise ne işle meşgul olduğunuzla ve o işin gerektirdiği donanım ve yazılım güncelliği ile alakalıdır. üst düzey dizüstüler, oyun oynuyorsanız 2-3 yıl, işlem gücü gerektiren render vb. işler, yazılım işleri falan yapıyorsanız 5-7 yıl, internete girmek, film izlemek, office programları kullanmak vb. yapıyorsanız 10 yıl ihtiyacınızı görebilir.

ama bugün gidip üst düzey dizüstü almayıp, orta halli olanı alalım dediyseniz rakamları 1/2 ile, en ucuzu olsun dediyseniz 1/3 ile çarpın.

önemli olan board kalitesi ve cevaz verdiği esnekliktir

 10 sene öncesinin dizüstü bilgisayarını düşünelim. hdd disk, 4 veya 6 gb ram, dönemin cpu neslinden i5 işlemci vs. olsun. 10 sene sonra sistemi yükseltmek istiyoruz diyelim.

giriş sata ise ssd diske, board'da boş slot varsa, yahut boşaltılacaksa veya boşaltılabilirse (soldered yani ram anakarta lehimli değilse) gerekli timing ayarlanarak yine anakartın izin verdiği daha yüksek bir ram'e, işlemci aynı nesilden ön belleği ve saat hızı yüksek başka bir cpu'ya güncellenebilir. batarya ölüyse o da değiştirilir.

cpu'yu kafaya takmıyorsanız bu işlemin maliyeti maks. bin küsur tl tutar. bu yüzden laptopu alırken izin verdiği maks. kapasiteye iyice bakmak gerekir. sonuçta basit bir güncellemeyle aynı laptop'u çağdaşlarından geride kalmaksızın 15 seneye yakın kullanabilirsiniz. her ihtimalde yenisini almaktan daha karlıdır.

aldığınız laptop firmasının geliştirmeye açık bir laptop tasarlamasına bağlıdır

bazı donanımlar ram, ekran kartı ve belki hard disk lehimli olabilir. eğer böyleyse sistem bilgisayarınızı eskitene kadar kullanırsınız. bu da yaklaşık 3-4 sene, bilemediniz 5 sene sizi götürür. ancak eğer geliştirilebilir bir laptopsa örneğin ram yükseltmesi yapılabiliyorsa, hard disk yerine ssd takılabiliyorsa 10-15 sene bile gidebilir. ki evimdeki laptobum 12 yaşında ve ilk günkü kadar hızlı. 500 gb hard disk 6 gb ram ile aldığım laptobu, 2 sene önce 500 gb ssd ve 8 gb ram yaptım. ssd taktığımdan beri hız problemi yaşamamakla birlikte ramı yükselttiğimden beri daha fazla program açabiliyorum.