Bir Metal Konserinin Nasıl Olması Gerektiğine Örnek Teşkil Eden Olay: 1989 Metallica Seattle Konseri

Müzik tarihinin en efsane konserlerinden biri hiç şüphesiz Metallica'nın 29 Ağustos 1989'da Seattle'da düzenlediğiydi.
Bir Metal Konserinin Nasıl Olması Gerektiğine Örnek Teşkil Eden Olay: 1989 Metallica Seattle Konseri


and justice for all albümünün çıkış tarihinden yaklaşık 1 sene sonra seattle coliseum'da verilen konserdir. daha sonra metallica live shit binge and pürge adıyla metallica sevenlerinin hizmetine sunulan video kasetteki üç konserden ilk verilmiş olanıdır.

şahsi kanaatimce şu ana kadar izlediğim bütün metallica konserleri arasında en gaz ve en coşkulu konser budur. seyirciler muhteşem, grup olabildiğince enerjik, atmosfer süper, playlist aşmış. ve yıl 1989. daha ne olsun.

to live is to die şarkısının en duygulu kısmını cliif burton'a bir ağıt niteliğinde çaldıkları ve hemen akabinde master of puppets'a geçtikleri bölüm süperdir. 

Metallica Seattle 89 - To Live Is To Die & Master Of Puppets


insanı kendinden geçirir. battery'i çaldıktan sonra bis e çıkmadan önce kuliste lars'ın elindeki bardağı titreterek bir an için bayılacakmış hissi veren şakası insanı kandırabilir. ben ilk izlediğimde gerçek sanmıştım ordan biliyorum. akabinde hemen o yavşak gülümsemesini atmıştır her zamanki gibi.

sonlara doğru whıplash çalınırken sahne adeta bir konfeksiyon atölyesine dönüşmüştür. sahneye elbise atan atanadır. james de elinden geldiğince bazılarını seyircilere geri gönderiyordu.

Metallica - Whiplash (Live, Seattle 1989) 


kaç kere bis yaptıklarını kesin olarak hatırlayamıyorum şu an. 3 olsa gerek.

konserin sonunda kırk'in lars'ın pantolonunu indirmesi, james'in seyircilerin üzerine bira kusması beni her izleyişimde güldürmüştür.

neticede konserin veriliş tarihi, o zaman ki metal dinleyicisi tipler, saç kesimleri, giyinis tarzları, herşeyiyle beni benden alan bir konserdir. o zamanlara dönüp, bir efsanenin doğusuna ve yükselişine şahitlik etme isteği uyandırır insanda.

Konserin tamamını buradan izleyebilirsiniz