Bir Motor Ustasından: Arabanızın Ömrünü Uzatacak Püf Noktalar

Arabanızın/aracınızın ömrünü uzatarak daha uzun yıllar güvenli ve konforlu sürüş yapmanızı sağlayacak detaylar/yöntemler.
Bir Motor Ustasından: Arabanızın Ömrünü Uzatacak Püf Noktalar

her ne kadar yeni arabalarda rodaj olayı ortadan kalksa da, ben eski kafalı bir usta olarak yinede sizlere rodaj süresince uymanız gereken kuralları anlatayım. rodaj nedir diyenler için; arabanın fabrikadan çıktıktan sonraki alıştırma süreci.

rodaj süreci minimum iki bin kilometre olmalı ve bu süre içerisinde aracınıza çok yüklenmemelisiniz. özellikle ani kalkış ve duruşlar, motor ısınmadan hareket etmemek, stop etmeden önce bekleme kurallarına kesinlikle uymalısınız. ilerleyen satırlarda bu kuralların istisnalar haricinde her daim uygulanması gerektiğini de anlatacağım fakat rodaj süresinde kesin olarak uygulanması gerekir. bu süre içerisinde kesinlikle aracınızın bakım kitabında bulunan mevcut bakım sürelerini geçirmeyin. rodaj illaki sıfır kilometre bir otomobile yapılacak diye bir şart yok. motoru yapılmış ikinci el bir otomobile de rodaj yapılır.

motor

aracınızın kalbi denilebilecek sistemler bütünü. arızası bol, çözümü pahalı olur. günümüz şartlarında motor açıldı mı minimum 4 bin liradan aşağı kapanmaz. bu tutar 15-20 bin liraya kadar çıkabilir. bu yüzden motora ayrı bir özen gösteriyoruz. fakat siz yinede her motor inecek diyen ustaya güvenmiyorsunuz. böyle bir durum var ise öncelikle şu yazımı okuyorsunuz:


- kalkışlarda dip gaz yaparak kalkmıyoruz. dandik bir otomobil sizi geçip sinirinizi bozabilir, fakat sakin oluyoruz. sizin otomobiliniz daha güçlü olabilir ama bu çok önemli değil. siz sağ şeritten yavaş yavaş gittiğiniz sürece daha güçlü ve sakin görünüyorsunuz. inanın bana. sağ şeritte giden bir volvo xc90 ve sol şeritten kıçını yırtarak giden bir tofaş.. sağ şeritte ağır ağır giden bir tofaş olsa bile bana daha karizmatik geliyor, bunu bilin. güvenli sürüş teknikleri için şu yazımı okuyun:


kısacası, elimizden geldiğince motoru koruyoruz. ani gaz, son devire kadar gaz vermek, çift vites düşürmek ya da yükseltmek, motor soğukken basıp gitmek, motor çok sıcakken stop etmek, yağ bakımlarını geçirip eksik yağ ile kullanmak vb. maddeler halinde yazayım detayları:

- kaliteli yakıt kullanmaya özen gösteriyoruz. 

- sıfır otomobiller için kataloğunda yazan, yaşı ilerlemiş otomobiller için özellikle kaliteli yağ markalarını kullanmaya dikkat ediyoruz.


- yaşı ne olursa olsun motor suyuna antifriz koyuyoruz.


- maksimum 15 bin kilometrede hava filtresi ve lpg filtrelerini değiştiriyoruz. eğer ki ikinci el bir otomobil aldıysanız şurada yazıyor neler yapmanız gerektiği 


- burası çok önemlidir ki, buji değişimlerinizi zamanında yapın. arıza yapması durumunda oluşacak gizli vuruntu ve tekleme motorunuza ciddi zararlar verebilir.


- triger setini kesinlikle ihmal etmiyoruz. her ne kadar motora gözünüz gibi baksanız da, trigerin kopması durumunda her şey yalan olup gider. yolda tamiri mümkün olmayan çok ciddi ve masraflı arızalar açabilir başınıza. sıfır araçlarda kitapçığa uyun, ikinci el otomobillerde ise satan kişinin sözüne güvenmeden aracı aldığınız an kesinlikle seti değiştirin.


- sıkışık trafikte start/stop sistemini devre dışı bırakın.

- motoru temiz tutun. özel spreyleri mevcut ve bir hafta sonu hiç anlamasanız bile ihtiyacınız olan bir küçük fırça, bez ve temizlik spreyi ile pırıl pırıl bir motora sahip olabilirsiniz. eski tip araçlarda su ile temizlik yapılabilir, hatta işi bilen profesyonel biri yeni araçlarda da su ile temizlik yapabilir. 


şanzıman

- manuel otomobillerde vites kolu üzerinde elimizi kesinlikle tutmuyoruz. özellikle elini vites kolu üzerinde tutup ileri geri kastıran arkadaşlar çok geçmeden uğultu şikayetleri ile bize geliyor. geçmiş olsun, senkromençler sizlere ömür ve şanzıman inecek.

- manuel vitese sahipseniz kesinlikle debriyaj pedalı üzerinde ayağımızı tutmuyoruz. bas, çek ve kenara koy mantığı ile hareket ediyoruz. şöyle söyleyeyim; manuel vitese sahip bir otomobile yarım debriyaj yapın ve ikinci vitese alıp gaz verin. gitti gidecek gibi olsun fakat tam yürümesin. 10 dakika sonra balatayı yersiniz. gerisini siz düşünün. 


- otomatik vitesli otomobillerde ise uzun süreli beklemelerde vitesi boş konumuna alıyoruz. yeni nesil otomobillerde bu sistem standart olarak şanzıman üzerinde geliyor. örneğin uzun süre frene basıyorsunuz ve şanzıman boşa düşüyor. bu sebeple beklerken sürekli olarak fren ile oynamayın. basın ve hareket zamanı gelince çekin. siz ayağınızı frenden çektikçe şanzıman vitese geçiyor.

- ralli araçları gibi seri vites değişimlerinden kaçının.


- şanzıman yağını kesinlikle ihmal etmeyin.

alt düzen

- bozuk satıhlı zeminlerde aracımızı ağır bir şekilde sürmeye özen gösteriyoruz.

- çamurlu ve tuz dökülmüş zeminlerden sonra mümkün olan en kısa sürede aracın altını yıkatıyoruz. özellikle çamurun kapattığı metal yavaş yavaş çürümeye başlayacaktır.

- mümkünse dururken direksiyonu çevirmemeye özen gösteriyoruz. 

- süratli bir şekilde giderken son anda fark ettiğiniz çukur ve kasislere kesinlikle frene basarak girmiyoruz. son ana kadar frene basıp, engeli geçerken hiç bir pedala dokunmuyoruz. 

- dengesiz lastik hava basınçları alt düzene ve lastiklere kısa sürede zarar verir. periyodik olarak lastik havalarını kontrol ediyoruz.

ayrıca

- yaz mevsiminde güneşi çok gören ortamlara uzun süre aracımızı bırakmıyoruz. gerekirse ön paneli koruyacak güneşlikler kullanıyoruz.

- araç içerisinde sigara içmiyor, cips ve kuruyemiş türü şeyler tüketmiyoruz.

- alkol içerikli ıslak mendiller ile plastik aksamları silmiyoruz.

- yılda bir kez düzenli olarak aracımıza ince bir pasta cila yaptırıyoruz.

- mümkün olduğunca fırça ile yıkama yapmıyoruz.

- soğuk havalarda motor ısınmadan kesinlikle hareket etmiyoruz.


- hararet durumunda şuradaki yönergeleri uyguluyoruz. işte bu sebeple özellikle rampa çıkarken motoru kesinlikle zorlamıyoruz.