Bir Motor Ustasından: Direksiyon Hidroliği Değiştirilir mi?

Otomobillerdeki direksiyon hidroliği değiştirilir mi? Değiştirilirse ne zaman ve nasıl değiştirilir? Öğreniyoruz.
Bir Motor Ustasından: Direksiyon Hidroliği Değiştirilir mi?
iStock

direksiyon hidroliği konusunda birçok şehir efsanesi bilgi vardır piyasada

kimisi der değişmesine gerek yok, kimi der değiştirilir... arkadaşlar; arabanın üzerinde ömürlük herhangi bir sıvı yoktur, hepsinin belirli değişim aralıkları bulunur ve olağan dışı hallerde bu limitler geriye çekilebilir fakat asla ileri bir süreye atılmaz. direksiyon hidroliği de belli bir kilometre / yıl içerisinde değiştirilir.

bu süreler her araç için farklılık gösterse de, ortalama olarak 100 bin kilometre ya da 3 yıl şeklinde belirtebiliriz. bu konuda en doğru bilgiyi aracınızın kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. direksiyonunuz artık eskisi gibi sert değil fakat eksiltme yoksa, direksiyon hidroliği değişimi yaparak işe başlayabilirsiniz. sorun büyük oranda çözülecektir. özellikle direksiyonu çevirince gelen uğultu sesinde, hidroliğin seviyesi kontrol edilmelidir. seviye normal görünüyor ise, bundan sonra kullanıcının yapabileceği bir şey söz konusu değildir. motor çalışırken ve özellikle direksiyonu çevirince gelen uğultu sesinin kaynağı yüksek oranda hidrolik seviyesinin azalmasıdır.

fakat şöyle bir durum söz konusudur; normal koşullar altında hidrolik seviyesi asla düşmez. anlık olarak seviyeyi tamamlasınız bile, bir süre sonra yine azalmaya devam edecektir. bu geçici çözümdür ve eninde sonunda servisin yolunu tutarsınız.

çeşitli videolarda anlatıldığı şekilde direksiyon hidrolik değişimini kendiniz yapabilirsiniz fakat aynı fren sisteminde olduğu gibi hava yapma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. bu konuda profesyonel destek almanızı öneririm. hatta bazı kişiler motoru çalıştırıp, direksiyonu tam sağ ve sol şeklinde yaparak hidroliği boşaltmak ister. bu kesinlikle yanlıştır. aracın ön tekerlerinin yerden bağlantısı kesilerek yine tam sağ ve sol şeklinde yapılarak hidrolik boşaltılır, motor çalıştırılmaz.

bu yazıyı okuduktan sonra fren hidrolik seviyesini ve sıvının rengini kontrol edin. renk çamurlaşmış gibiyse hidrolik değişimi yaptırın. ayrıca daha öncesinden içine su teması olduğundan şüphe duyuyorsanız, hidrolik hemen değiştirilmelidir. çok vaka vardır cam suyu diye oraya su koymaya çalışan..

hidrolik sıvısı yeni değişti, seviyesi normal fakat yine de direksiyon sert dönüyorsa

- lastik havaları
- alt düzen (ön düzen ile ilgili her şey)
- pompa
- mafsal, dişli kutusu vs kontrolü yapılmalıdır.