Bir Otel İşletmecisinden: Otelde Daha Ucuza Konaklamak İçin Birkaç Tüyo

Evet, otellerde internette yazan fiyatlardan daha ucuza kalabilmek mümkün. Nasıl mı? Ekşi Sözlük yazarı bir otel işletmecisi bu konuda bazı tüyolar vermiş.
Bir Otel İşletmecisinden: Otelde Daha Ucuza Konaklamak İçin Birkaç Tüyo

açılın, otel işletmecisi geldi.

öncelikle, gitmeyi planladığınız yerdeki otel yorumlarına baktınız ve aklınıza yatan birkaç otel var. birçok otel, internet fiyatını yüksek koyar. (bizim gibi.) çünkü o tarihe gelene kadar hedeflediği bedeli ödeyecek misafir muhakkak bulur. 

şöyle bir örnek vermek gerekirse; son dakika alınan odalar dip fiyata verilebilir. eğer otelde müsait odalar varsa aynı gün kalmayı deneyip bu rezervasyonu saat 17.00’den sonra yapabilirsiniz. aynı tip oda için önceden rezervasyon yapan kişiden %50’ye kadar daha az ödeme şansınız olur. yani otelimize 2 ay önce rezervasyon yapan biri 1000 tl’ye konaklarken, son gün gelen kişi 600 tl’ye kalabilir. bu müşteri kaybedilmek istenmez. her işletme bu tarz müşteriyi sever ve genelde havada kapar.


durumumuz uygunsa nakit ödemeyi teklif edebilirsiniz. işletmesine göre değişir ancak bu ödeme türü size %8’lik bir avantaj sağlayabilir. internet fiyatı ve telefondan arayarak aldığınız fiyatı karşılaştırın. karşı tarafa nazik olursanız pazarlık etmeyi muhakkak deneyebilirsiniz. ets, booking, otelz gibi aracı platformlar %18’e kadar kesinti uygular. bu oran genelde %15’tir.

şimdi, bir oteli internetten incelediniz diyelim. bir odaya baktınız, fiyat olarak 1000 tl görünüyor. her halükarda otel, aracı firmadan en fazla 850 tl alacaktır. eğer son günü beklemem, risk almak istemem derseniz, oteli arayarak 800 tl teklif edebilirsiniz. eğer teklif reddedilirse nakit ödeme teklif edebilirsiniz, yüksek ihtimal kabul edilecektir. 

eğer ben son günü beklerim derseniz, bu oda için yerine ve müsaitliğe göre 550 tl teklif edebilirsiniz. buradaki en önemli nokta karşı tarafa nazik olmaktır. tatlı dilin gücünün birçoğumuz farkında değiliz. herkese iyi tatiller.