Bir Pilotun Rahatlatıcı Gözünden Uçak Korkusu Yaşayanlara Tavsiyeler

Uçak korkusu nasıl yenilir? Bu konuda pilot Sözlük yazarlarından ''dancewiththedevil'', işinize yarayabilecek birtakım tavsiyelerde bulunmuş.
Bir Pilotun Rahatlatıcı Gözünden Uçak Korkusu Yaşayanlara Tavsiyeler
iStock.com


bir pilot olarak birkaç naçizane tavsiyede bulunacağım.

birincisi; bu korku gayet normal insan uçmak için evrimlesmemis dolayısıyla fizyolojik olarak uçuş yapmak için tasarlanmadik; bu korku gayet normal. hafif çakırkeyif uçağa binilerek (ancak alkolü abartmadan aksi taktirde ters tepebilir) bi nebze rahat hissedebilirsiniz.


ikincisi söyle düşünebilirsiniz; biz bu işi yaklaşık 30 sene yapıyoruz ve ayda ortalama 75 saat uçuyoruz dolayısıyla ömrümüz boyunca sıradan bir yolcuya göre bir hayli havada kalıyoruz. bu süre zarfında acil bi durum ile karşılaşmadan emekli olan pilotlar var. bu örneği uçakların ne kadar güvenilir ulaşım araçları olduğunu belirtmek için verdim.


üçüncüsü; nasıl çalıştığını anlamak.
uçaklarda neredeyse her sisteminin bir yedeği vardır. fazla teknik bilgiye girip sizi sıkmak istemiyorum ama bana en çok sorulan iki soruya cevap vermek istiyorum. motorlar sustuğunda uçak taş gibi düşmez ; suzulmeye başlar. stresli bir durumdur ama çoğu zaman havalimanina ulaşabilirsiniz. bir küçük not ; uçagin iki ya da daha fazla motorunun susması çok nadir durumdur ve tek motor uçağı güvenle yere indirebilir.


dördüncüsü; turbulanstan uçak düşmez ama kemerleriniz takılı değilse yaralanabilirsiniz.


son olarak havacılık tarihi kan ile yazılmıştır ve her ölümlü kaza uçakları çok daha güvenli yapmıştır. şunu size rahatça söyleyebilirim ki araba kullanırken ben kendimi daha güvensiz hissediyorum. kötü şeyler düşünmeyin, iyi uçuşlar herkese.

Üniversite Tercihi Yapacakların Geleceğini Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler