Bir Şehri Komple Fanus İçine Alarak İklimlendirmek

Bilim kurgu romanlarından fırlamış gibi gözükmesine rağmen, zamanında ısınma maliyetlerini kısmak için ciddi ciddi düşünülmüş bir şey bu.

bir mahalleyi faunus içine alıp iklimlendirmek, buckminster fuller isimli ünlü modernist mimarın ciddi ciddi düşündüğü ve jeodezik kubbeler aracılığıyla yapmayı da planladığı hede. bu yöntemle yapılacak olan iklimlerdirme ısıtma maaliyetlerini neredeyse sıfıra indireceği için ilk maaliyet ne kadar yüksek olursa olsun karlı olacağını iddia etmiş ve 1960'ta manhattan'ı tamamen şeffaf bir kubbeyle kaplamayı önermiştir(evet ciddi ciddi düşünmüş adam bunu). inanmayan için kanıt:


her ne kadar bilimkurgu gibi görünse de jeodezik kubbelerin büyüdükçe daha verimli hale gelmeleri ve oldukça kolay inşa edilebilmeleri sebebiyle bu tarz devasa kubbeleri inşa etmek aslında imkansız değil. nitekim fuller kent boyutunda olmasa da montreal biosphere isimli yapısında bu fikri denemiş ve kubbeyi de başarıyla inşa etmiştir. proje bu linkten incelenebilir. ancak maalesef kubbede büyük bir yangın çıkıp yapı da ciddi hasar alınca manhattan üzerindeki bir kubbenin de yangınlara karşı savunmasız olacağı fark edilmiş ve fanus içinde şehir projesi tamamen rafa kalkmış.


fuller'den yarım asır sonra yanmaz plastik polimerlerin (etilen tetrafloroetilen) icadıyla mimarlar tamam yangını da çözdük haydi iş başına deyip bu sefer gerçekten şehri fanus içine almaya karar vermişler. tam olarak hayal ettiğimiz gibi olmasa da grimshaw architects eden project ile fuller'in öngördüğü şekilde jeodezik kubbeler kullanarak çok büyük alanları "faunus"lar içine almayı başarmış.


ancak ilginç bir şekilde proje başarılı olmasına rağmen mimarlık ve kent planlama çevreleri tarafında büyük oranda yok sayılmış durumda (petrol lobisi).


teknik olarak kentleri fanuslar içine almak mümkün hatta mantıklı olabilir. ancak fikir o kadar sıra dışı ve değişik ki şimdilik kimse bunu yapmaya cesaret edemiyor gibi (ya da belki de petrol lobisi).

Bir Damla Su Verilmemesine Rağmen Neredeyse 50 Yıldır Yaşayan Bitki