Bir Sözlük Yazarının İsviçre'de Tanık Olduğu, Medeniyetin Boyutlarına Şaşıp Kalacağınız Olay

İsviçre'nin dünyanın en gelişmiş ve yaşanabilir ülkelerinden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Sözlük yazarlarından "chapar"ın İsviçre'de tanık olduğu bu olay ise bu gerçeğin en somut örneklerinden.
Bir Sözlük Yazarının İsviçre'de Tanık Olduğu, Medeniyetin Boyutlarına Şaşıp Kalacağınız Olay
iStock


isviçre alplerinde, zermatt yakınlarındaki "monte rosa" dağına yapılan, buzul üzerinde yürümeyi de kapsayan, bir trekking turundayız. ilk gün yaklaşık 8 saat süren yürüyüşün sonlarına doğru gruptan bir arkadaş ayağını burkar. biraz toparladıktan sonra, "tamam sorun yok" diyip tura devam eder. ancak akşam 2800 metredeki dağ evine vardığımızda, arkadaşın ayağı şişer ve üzerine basamaz hale gelir. ertesi gün de tırmandığımız onca yolu geri dönmemiz gerekmektedir ama sakatlanan arkadaş için bu mümkün olmaz. 

ve geriye tek alternatif kalır: helikopter (helikopter masrafının sigorta tarafından karşılanması mevzuuna girmiyorum bile)

ertesi sabah, grubumuzun lideri olan isviçreli arkadaş, zermatt air isimli helikopter merkezini arar ve konuşur. sonradan bize aralarında aynen şöyle bir diyalog geçtiğini anlatır:

- monte rosa hutte'deyiz. bir arkadaşımız ayağını burktu ve aşağı yürümesi mümkün değil. yardımınıza ihtiyacımız var.

- ağrısı çok mu?

- hayır. hatta hiç ağrısı yok, ama ayağı şişti ve üzerine basamıyor.o yüzden size ihtiyacımız var.

- yalnız biz sadece hayatı tehlike olan durumlarda hemen müdahale ediyoruz. sizin durumunuzun aciliyeti yok, o yüzden daha sonra gelebiliriz.

- peki, ne kadar sonra?

- yarım saat sonra

gerçekten de helikopter yarım saat sonra gelir.

Mecidiyeköy Trafiği Yerine Hollanda'da Bisikletle İşe Gitmeyi Seçen Birinin İmrendiren Hayatı