Bir Ülkenin Faşizm ile Yönetildiğini Çok Net Anlamanızı Sağlayacak 14 Madde

Faşizm; fazlaca duyduğumuz, günlük hayat içinde de fazlaca kullandığımız ama toplum içindeki işlevini çok da net algılayamadığımız bir kavram. Sözlük yazarı "yazdiklarimin hepsi hayal urunudur", bir ülkenin faşizan eğilimlerini açıklayan maddeleri aktarıyor bizlere.
Bir Ülkenin Faşizm ile Yönetildiğini Çok Net Anlamanızı Sağlayacak 14 Madde
Mussolini ve Hitler


dr. lawrence britt faşizmi anlama yollarını araştırmış; hitler, musollini, franco gibi diktatörleri incelemiş ve ortaya 14 madde çıkartmış. bu maddelerden biri bile varsa ülke kötü yolda demekmiş. bakalım bu 14 maddeye ve bazı ülkelerle karşılaştıralım.

D. Eisenhower ve İspanyol diktatör Franco.


1 - güçlü ve sürekli milliyetçilik

faşist yönetimler sürekli vatanperver mottolar, sloganlar, semboller, marşlar vs kullanırlar. bayraklar her yerden görünür (sadece ülke bayrağından bahsetmiyoruz). t-shirtler, günlük kullanılan eşyalar çoğu şeyde bayrakları görürüz.

Nazi bayrağı altında toplanmış Hitler ve parti üyeleri.


2 - evrensel insan haklarının küçümsenmesi, göz ardı edilmesi

faşist rejimlerde en basit insan hakları bile göz ardı edilebilir çünkü vatanın buna "ihtiyacı" vardır. insanlar işkence, suikast gibi olayları hoş görmeye başlıyor.

Yahudi toplama kampından bir görüntü.


3 - halkı birleştiren tek olayın ortak düşman yaratma olması

eğer bi ülkede insanlar toplanıp bir gruba kin kusuyorsa, ortak düşman grupları varsa yine bu faşizm'in göstergesidir. tüm almanyanın yahudi nefretiyle birleşmesi gibi.

Nazi zamanı toplanıp götürülen yahudi vatandaşlar.


4 - silahlı kuvvetlerin inanılmaz üstünlüğü

ortada bir tehdit olmasa bile polis, asker gibi kesimlerin büyük oranlarda hazine payından yararlanması. tv'lerde afişlerde vs polis ve askerin sürekli yüceltilmesi.

1945'te Stalin posteri altında toplanmış askerler.


5 - artan seksizm

faşist ülkelerde erkek dominantlaşmaya başlar, kadınlar ikinci plana atılır. kürtaj, gaylik, boşanma gibi şeyler tabii ki hiç hoş karşılanmaz.

İtalyan faşist diktatör Mussolini konuşma yaparken.


6 - medyanın tarafsız olmaması

faşist ülkelerde medya tamamıyla devlet kontrolündedir. ya da devlet medyayı direkt degil de dolaylı yoldan kontrol eder. sürekli onlara biat eden adamlar konuşur. savaş zamanlarında sansür en üst kademelere çıkar.

1917'de askere alım için çağrı yapan Amerika'nın ünlü Uncle Sam posteri.


7- ülkenin güvenliğinin her şeyden önemli olması

ülkenin güvenliği insan yaşamından, temel hak ve özgürlüklerden vs daha bi öndedir. her şey ve herkes ülke içindir.8 - dinin ve devletin iç içe geçmesi diğer anlamda anti laiklik.

din ülkeyi manipüle edicek ilk araç haline gelir. devlet direkt kabul etmese de getirdikleri kanunlar vs din temelli olur.

Giovanni Cariani'nin Hz. İsa'yı temsil ettiği tablosu.


9 - yandaşların korunması 

bir güruhu başa getiren iş adamları, zengin kesimler vs'dir. o güruh başa gelince onlar daha da zenginleşir. devlet de o kişileri ve kurumları her olayda destekler.10 - işçilerin tasfiyesi 

organize olmuş bir işci grubu en buyuk tehlikelerden biridir. bu yuzden işci sendikaları ya onlara tamamıyla baglanır ya da tasfiye edilir.11 - zekanın ve sanatın küçümsenmesi 

faşist ülkelerde sanatçıya ve okumuş kesime karşı açık düşmanlık desteklenir. çok yaygın olmasa da (sanırım bu çok ileri oluyor) bazen profesörler ve araştırma görevlileri sansüre uğrar hatta hapise bile gönderilebilir(!)12 - suça ve cezalandırmaya karşı bi istek 

faşist ülkelerde polise limitsiz güç verilir. polis hakimin, savcının hatta cellatın bile görevlerini yapabilir. polisin bu gücüne aldanan halk da milliyetçilik için polisle birlikte hareket edip hem onları desteklerler hem de işlerini yaparlar. (beraber bi yerlere saldırmak gibi)

Nazi polisleri.


13 - yaygın kayırma ve yolsuzluk 

buna açıklama yapmaya bile gerek yok. devletin 1. kademesinden en alt kademesine faşist rejimlerde yolsuzluk vardır. herkes elinden geldiğince kendisi için çalıyor.14 - hileli seçimler 

faşist bi rejimi seçimle gönderebileceğinizi düşünüyorsanız o biraz zor. bu güruhlar kolay kolay bırakmazlar...


bazı ülkeler 14'de 14 çekiyormuş diyorlar benim aklıma pek gelmedi. allah kolaylık versin o ülkenin vatandaşlarına.

kaynak : http://www.rense.com/general37/char.htm