Bir Ülkenin Tarihini Komple Gözden Geçirmenize Neden Olacak 1930'lar Bira Bahçesi Fotoğrafları

Çoğunlukla Bomonti Bira Bahçesi'nde, 1930'lu yıllarda çekildiği düşünülen fotoğrafları ve hissettirdiklerini paylaşıyoruz.
Bomonti Bira Fabrikası

Ekşi Sözlük yazarlarının konuya dair yorumları

alkol almayı medeniyet sananların değil, istediği yerde özgürce alkol alabilme hakkına sahip olmayı özleyenlerin sevdiği fotoğraflardır.

alkol bu toprakların kültüründe var. içseniz de, içmeseniz de bu topraklarda 10.000 yıldan fazladır alkol içilir. alkol içmek medeniyet göstergesi değildir, kimse de ne kadar medeniyim diye alkol almaz. zaten medeniyet ile değil, kültürle alakası vardır. 1933’de varolan bira bahçesini koruyamamışsak, ülke olarak kaybetmişizdir. fotoğrafın mekanını ve zamanının ruhunu ülke olarak kaybettik. kültürlerimizi yok sayıyoruz, döneme göre yargılıyoruz. hepsi bizim kültürümüz.

bazı arkadaşlar kapalı teyzenin de bira içmesine şaşırmış fakat o döneme göre şaşılacak bir durum değil. benim 5 vakit namaz kılan anneannem de evlendiği dönemde evlerinde kasa kasa bira olurmuş ve akşam yemeklerinde 1-2 tane içerlermiş. aslında günümüzde kola'nın yerini tutuyormuş diyebiliriz. ayrıca fotoğraf 1933'te çekilmiş. bilmeyenler için: bira 1974'de içişleri bakanlığı talimatı ile alkollü içki olarak sayıldı, daha öncesinde bu statüde değildi.
(bkz: lanet olası 1974)

Ülkemizde En Çok Tüketilen Bira Türü Lager'e Dair Bilinmesi Gerekenler

Arşivden Çıkarılarak Renklendirilen Yüksek Çözünürlüklü Eski İstanbul Fotoğrafları