Bir Vikingin 15 Bin İngiliz Askerine Direnerek Ağır Kayıp Verdirttiği İlginç Stamford Köprüsü Savaşı

Sayıca azınlık olan orduların kalabalık ordulara karşı mücadelelerini çokça duymuşsunuzdur ama bu bayağı farklı.
Bir Vikingin 15 Bin İngiliz Askerine Direnerek Ağır Kayıp Verdirttiği İlginç Stamford Köprüsü Savaşı

dünya tarihinde küçük bir birliğin, kendinden kat ve kat büyük orduları durdurabildiğine dair epik hikayeler vardır. 300 spartalı’nın hikayesi mesela bunlardan en bilindik örneklerinden biridir. lakin bilinen dünya tarihinde ilk ve büyük ihtimal de tek olan bir hikaye vardır ki o da; tek bir adamın 15.000 kişilik orduyu elinde sadece bir balta ile 2 saat boyunca durdurarak ağır kayıplar vermesine sebep olduğu epik destandır.

1066 yılının yaz sonları

norveç kralı hardrada 300 gemi ile ingiltere’nin kuzey kıyılarına inerek büyük bir istila başlatmıştır. beraberinde yaklaşık 9.000 kişilik bir viking ordusunu da bu yağma için ingiltere topraklarına getirmişir. kuzey vilayetlerinde büyük bir zafer kazanmış ve gözünü ingiltere kralı harold’ın ikamet ettiği londra’ya dikmiştir. tabi ki her zafer kutlanmayı hak eder. norveç kralı hardrada londra’ya doğru yürümeden önce 4 gün sürecek kutlamaların başlaması için talimatı verir. bu süreçte de kral harold o döneme göre dahiyane bir plan yapar.

kral harold vikingleri topraklarından şu anda atamazsa bir daha bu şansı yakalayamayacağını biliyordur. o yüzden ordusunu da alarak ani bir baskın yapmak üzere yola çıkar. sadece viking ordusu ile arasında 298 km’lik bir mesafe olması dışında planı kusursuzdur. ingiliz ordusu londra’da bulunurken, viking ordugahı york vilayetindedir. insan üstü bir çabayla ingiliz ordusu gece gündüz hiç dinlenmeden ilerleyerek sadece 4 günde vikinglerin bulunduğu york yakınlarına gelmeyi başarır. lakin ordu bitik haldedir. harold dinlenmeleri için sadece 1 gün izin verir ve yarın savaş için ordunun hazır olmasını ister.

Kral Harold

hardrada konum olarak çok stratejik bir yere ordugahını kurmuştur

herhangi bir kişinin kendilerine ulaşması için ya nehri ya da nehrin üzerine kurulu 2 kişinin yan yana zar zor yürüyeceği tahta bir köprüyü geçmesi gerekmektedir. buraya da küçük bir birlik yerleştirerek olası bir baskına karşı kendilerine 2-3 saatlik bir avantaj sağlayacak önlemi de almıştır.

harold’ın ordusu ertesi sabah marşa geçer ama köprüye geldiklerinde bu küçük birlikle karşılaşırlar. o sırada köprüdeki viking habercisi çoktan yola çıkmıştır. bu küçük birlik uzun süre 15.000 kişilik ingiliz ordusunun geçmesine izin vermez ve sert çatışmalar yaşanır. lakin eninde sonunda köprüdeki birlik tamamen yok edilir. işte tam bu anda o isimsiz kahraman meydana çıkar. elinde 2 metrelik dev baltasıyla, o dönemin en seçkin viking savaşçılarından bir berserk köprünün başında ona doğru gelen 15.000 kişilik orduya gülerek baltasını savurmaktadır. normalde iskandinav kayıtlarında yazsa bir efsane olarak düşünebileceğimiz bu olayın anlatımı tam aksine ingiliz tarih kayıtları sayesinde günümüze kadar gelmiştir. o kayıtlarda yazana göre de bu berserk koca ingiliz ordusunu tam 2 saat boyunca köprüde tutmuş ve 40’tan fazla ingiliz’i o köprüde telef etmiştir. moralleri tamamen dağılan ingiliz ordusu yorgunluğun da verdiği etkiyle ne kadar saldırsa da bu savaşçıyı geçememiştir. kaç kişi gönderirse göndersinler bu savaşçı tek bir balta darbesiyle hepsini nehre savurmaktadır. en sonunda kralın emriyle bir asker boş bir tahta varile binerek nehri kullanarak köprünün altına doğru ilerlemiş ve tahta köprünün aralıklaklarından bir mızrakla yiğit berserk’i yaralamayı başarmıştır. tabi kaybedilen bu 2 saatin telafisi olmayacaktır. viking ordusu çoktan savaş pozisyonunu almıştır.

Kral Hardrada'nın vurulması.

stamford köprüsü savaşı (stamford bridge war) olarak anılan bu olay, ingilizler açısından bir okçunun kral hardrada’yı savaş alanında vurması sayesinde kazanılmış ama ordunun neredeyse yarısı bu meydan muharebesinde kaybedilmiştir. savaş alanında berserk’lerin hiçbir koruyucu zırh olmadan çılgınca düşmanın üzerine saldırmaları ve özellikle kenara sıkıştıkça kat ve kat artan vahşilikleri de tarih kayıtlarına geçmiştir.

Dil Okulu İçin Malta'yı Düşünenlere Altın Değerinde Tavsiyeler