Bir Yazarın Gözünden: Türkiye'de Kitap Fiyatları Neden Bu Kadar Yüksek?

Kitaplar satış aşamasına gelene kadar birçok çetrefilli süreçten geçiyor ve bu süreçte kitap maliyeti sürekli katlanıyor. Sözlük yazarı "gobekli reyiz", kendi yazdığı kitap üzerinden bu aşamaları ve uygun fiyattan kitap satın alma taktiklerini anlatmış.
Bir Yazarın Gözünden: Türkiye'de Kitap Fiyatları Neden Bu Kadar Yüksek?
iStock

şöyle açıklamak gerekirse ülkemizde kitap pahalı değil çok pahalıdır. peki neden çok pahalıdır, bunu kendi kitabım üzerinden açıklamak istiyorum.

şimdi benim kitabımın liste fiyatı: 25 tl

- bu yirmi beş tl içerisinde %8 kdv var, 2 tl yüce devletimizin,

- bu yirmi beş tl içerisinde kdv düştükten sonra bedel olan 23 tl'nın

- yüzde 10'u telif olarak benim, yani 2,30 tl

- yüzde 30'u yayın evinin, yani 6,90 tl

- yüzde 10'u dağıtımcının, 2,30 tl

- yüzde 50'si kitabevinin, 11,50 tl


ben bir yazar olarak 572 sayfalık bir eserin satılan her adedinden 2,30 kazanırken, yayıncım dosyayı kitap haline getirip, redakta-edite etmek, ham maddeyi (kağıt-boya) satın almak ve basmak (matbaa), bir de üzerine kar etmek için 6,90 tl alıyor.

kitap basıldıktan sonra kitabın satılması için rafa girmesi gerekiyor. bu işi yapacak olan ise dağıtımcı 2,30 tl alıyor.

kitabı rafına koyan, kira ödeyen, eleman çalıştıran vb. iş yapan kitabevi ise tüm bunları kitabın liste fiyatının yarısıyla döndürmek zorunda kalıyor.

sürümün fazla olmadığı, ürünün üretici ile tüketici arasında çok el değiştirdiği, rafta bekleme süresi uzun her üründe olduğu gibi kitabın fiyatı da uçuyor.

şimdi diyeceksiniz popüler, çok okunan kitaplar neden daha ucuz?

şöyle ki, çok satan/okunan kitapların korsanla mücadele etmesi gerekir. zaten sattığı için raf bekleme süresi azdır, bu kitapların kendi reklamı doğal yollarla oluşur, baskı adet sayısı fazla olduğu için yayınevi basım ve ham madde diğer yayıncılara göre ucuz ulaşır. dağıtımcı ve kitapçı elinden çok sayıda kitap geçeceği için sürümden kazanır.

doğal olarak bu yazarların telif yüzdeleri yükselirken dağıtım ve kitabevi payı düşer.


peki nasıl ucuza kitaba ulaşabiliriz?

- öncelikle tek tek kitap almak gibi bir huyunuz var ise bundan vazgeçmelisiniz. birden çok online kitabevinde hesabım var ve beş taneden az kitap almıyorum. alacağım kitapları sitelerde bulunan sayfamda sepete ekliyorum ve karşılaştırıyorum. bu sizin için zor ve tek kitap alacak iseniz kitapmetre.com sizin için karşılaştırma yapıyor. ancak bu site tüm online kitabevlerinde çalışmadığı için tek kitap alacaksanız, evrenselkitap.com'a bakmanızı özellikle rica ediyorum. ara ara büyük yayınevlerinde ciddi indirim kampanyaları oluyor, facebook üzerinden ilan ediyorlar takip etmek isteyenlere duyurulur.

- bir diğer ucuz kitap alma şekli ise varsa yayıncının online kitap satış sitesidir. çünkü dağıtım ve kitabevi payı vermedikleri için liste fiyatı üzerinden ciddi indirim yapıyorlar.

- bir diğer ucuz kitap alma şekli benimde severek kullandığım nadirkitap.com. içerisinde bulunan çakallara ve sahaf olmayan satıcılara rağmen iyi bir araştırmayla çok az kullanılmış kitapları ucuza almak çok mümkün. tek dezavantajı ise kitapları farklı satıcılardan aldığınızda kargo birleştirme yapılamaması ve bazı satıcıların anlaşmalarından dolayı yüksek kargo bedeli.

- eğer bir e-kitap okuyucunuz varsa mutlaka e-kitap servisi meritokrasi katılın ve şu entry'yi favoriye ekleyip başlığı takibe alın.

- yok arkadaş her şeye rağmen kitap pahalı, e-kitap edinemiyorum, sevmiyorum diyorsanız, ben kütüphaneleri şiddetle tavsiye ediyorum. sıcak, sessiz bir ortamda kitabın içine girmek hem daha kolay hem de çok ama çok ucuz. bazı yerlerde de bedava.


unutmayın ki kitap bedelinin yüksek olması okumamamak için bahane değildir. sizin birkaç günde, bazen birkaç saatte okuduğunuz kitabı yazar kişisi ciddi bir emekle üretiyor, ömür tüketiyor, lütfen korsan almayın. alanlarla arkadaşlığınızı bitirin.

hepinize iyi okumalar.

not: korsana karşı olup, e-kitap siteleri ve pdf arşivlerini önermem bazı arkadaşlarca haklı olarak çelişkili bulunmuş. doğrudur, ancak ben kitaplardan haksız kazanç elde eden korsana karşıyım. hiçbir yazar kitabının maddi nedenle okunmamasını istemez. tüm yazarlarda benim gibi hırsızlığa karşılardır diye düşünüyorum. kütüphaneleri de bu nedenle entriye ekledim, unutmuştum, üzgünüm.

ayrıca şu facebook grubunda akademik birçok makale ve e-kitap yayınlanıyor. bakmanızda fayda var bence...