Bir Zamanlar Dünyanın En Büyük Hapishanesi İşlevini Görmüş Ada Ülkesi: Avustralya

1770’de İngiliz Kaptan Cook Avustralya'nın doğu sahillerine varıp buranın varlığından İngiliz Hükümetini haberdar eder ve İngiltere'den Avustralya'ya ilk göç böylece başlar.
Bir Zamanlar Dünyanın En Büyük Hapishanesi İşlevini Görmüş Ada Ülkesi: Avustralya
iStock


coğrafi keşiflerin henüz bitmediği zamanlarda, ingiliz bir denizci gemisiyle dünyayı dolaşırken bu adayı bulur. adanın henüz eski dünya ülkeleri tarafından keşfedilmemiş olması üzerine, ingiliz denizci bu adanın kendi ülkesinin himayesinde olmasını ister. üst yetkililere durumu bildirir ve adaya başka milletlerden önce kendilerinin gitmelerini, aksi durumda adayı ellerinde tutamayacaklarını söyler. 

ingiliz hükümeti, kendi vatandaşlarını bu adaya göndermek istese de, dönemin şartlarında aylar sürecek bir yolculuğa ve bilinmeyen bir adaya gitmeyi isteyenlerin sayısı oldukça azdır. bunun üzerine ingiliz hükümeti zindanlara iner ve oradaki mahkumlarla bir anlaşma yapmaya karar verir. anlaşmaya göre mahkumlar ya o adaya giderek, orada özgürce hayatlarını sürdüreceklerdir, ya da ingilterede kalarak cezalarını çekmeye devam edeceklerdir. bu anlaşmayla birlikte adaya gitmek isteyenlerin sayısı oldukça artar. yani avustralya'yı kuranlar, ingiliz mahkumlarıdır.

avustralya her ne kadar ilk etapta suçlular tarafından kurulmuş olsa da, zaman içerisinde ingiltereden daha düşük suç oranına ulaşmış ve günümüzde suç oranı en düşük ülkelerden birisi haline gelmiştir.