Bir Zamanların Manchester Efsanesi Ruud Van Nistelrooy'un Kariyer Özeti

Saha içinde verimli ancak karakter olarak sorunlu bir portre çizen Van Nistelrooy'un futbol hayatının kısa bir özeti.
Bir Zamanların Manchester Efsanesi Ruud Van Nistelrooy'un Kariyer Özeti

"çok büyük golcülerle çalıştım. eric cantona, andy cole, wayne rooney... ancak içlerinde en çok verim aldığım van nistelrooy'du". sir alex ferguson çok büyük sıkıntılar yaşayıp daha sonrasında real madrid'e yollamış olsa da van nistelrooy'un hakkını teslim etmeden geçmemiş.

kişisel olarak orta okuldayken (2000-2002 dönemi) raul gonzalez ile birlikte açık ara en sevdiğim forvetti kendisi. ronaldo ilah seviyesinde bambaşka bir şey ve thierry henry de muazzam ama kanıtlaması gereken şeylerin (evet euro 2000'e rağmen) henüz başlarında olduğundan bu iki "fox in the box" benim için saf golcünün sözlük karşılıklarıydı.

üstelik rvn o dönemki muadilleri, mesela christian vieri gibi -ki o da çok çok iyiydi- hareketsiz bir pivot forvet de değildi. süratli değil ama yeterince çabuktu; kanatlara açılıp takım arkadaşlarına boşluk açma ya da diğer forvetleri tamamlama gibi rollerde de göremezdik kendisini ama bitiricilik konusunda eşsizdi. üstelik orta sahadan topu alıp gerçek manada 50 metre top sürüp 3 kişiyi geçerek attığı goller de mevcuttu kendisinin. yine de tarz olarak bunu çok çok nadir yapardı.


peki bu kadar mı kusursuzdu gerçekten?

invincibles ve jose mourinho ile roman abramoviç'in chelsea'si manchester united'ın egemenliğini yıkıp kulübü kupasız sezonlara mahkum edince rvn ile ferguson'ın da arası açılmaya başlar. sir, yeni bulduğu gençler wayne rooney ve cristiano ronaldo'ya gelecek için tam anlamıyla güvense de, nistelrooy takımın özellikle avrupa'da başarılı olamayacağına inanır ve ayrılmak ister. üstelik real madrid de menajeri yoluyla kendisiyle zaten iletişime geçmiş, transferini sonlandırmak için geriye sadece kulüp ile anlaşma yapmak kalmıştı.

sözleşmesinin sonlanmasına da az bir süre kalınca united kendisini yok pahasına ve hatta bedavaya kaybetmemek için ona daha iyi bir sözleşme önerir. sözleşmedeki bir maddeye göre 35 milyon sterlin'e serbest kalabilecektir kendisi ama bu meblağ o zamanlar için muhteşem yüksek bir değer tabi. işte bu imzadan sonra ferguson "o anlaşma ile ruud tamamen ulaşılmaz, anlaşılamayacak zor bir insana dönüştü" diyor.

patrick vieira'nın otobiyografisinde rvn için "herkes onu iyi biri sanıyor ama o tam bir orospu çocuğu" dediğini duyduğumda çok şaşırmıştım. roy keane de sevmez kendisini hatta ama o da sonuçta roy keane işte. fakat bir idman sırasında babasını henüz kaybeden ronaldo'ya kasten çok sert girip, akabinde "ne yapacaksın? beni babana mı şikayet edeceksin?" diye bağırması, saha içerisindeki eşlerine pas atmaması (bu yüzden andy cole ile diego forlan'ın başını yemiş) ferguson'ın gözdesi carlos queiroz ile de takışması suyu iyice ısıtır.


her şeyi bitiren olay ise lig kupası finalinde yaşanır

takıma alışması ve form tutması için sir, kupada louis saha'ya forma şansı verir turnuva boyunca. finalde ise as forvet van nistelrooy'a "bunu hak ediyorsun. seni de sonradan oyuna alacağım" diye söz verir. fakat oyuncu değişikliği hakkını maçın gidişatı ile alakalı olarak diğer gençlerden yana kullanma kararı verip kendisini oyuna alamayacağını söyleyince, ruud ferguson'a yedek kulübesinde (yani herkesin önünde) küfür eder. maç devam ederken kulübe karışır ve ipler tamamen kopar. akabinde kendisine bir daha kadroda istenmediği iletilir ve sonrasında la liga macerası başlar.

ispanya'da 2 la liga şampiyonluğu yaşasa da, real'deki hollandalı döneminde takım avrupa'da başarılı olamaz. oysa ayrıldığı manchester united sadece 2 sezon sonrasında moskova'da şampiyonlar ligi şampiyonluğunu elde eder. tabi kendisi orada kalmış olsa işler bambaşka ilerleyebilirdi, "what if"lerin hiçbir zaman kesin bir cevabı olmuyor.


2 eredivisie
3 şampiyonlar ligi
1 premier league
1 la liga

olmak üzere 7 kez gol kralı, 2 kez hollanda'da yılın futbolcusu olmak üzere bireysel birçok başarıya imza atar.

ingiltere'de, 1 premier league, 1 lig kupası, 1 fa cup ve 1 süper kupa şampiyonluğu;

ispanya'da, 2 la liga ve 2 süper kupa şampiyonluğu;

hollanda'da, 2 eredivisie ve 1 süper kupa şampiyonluğu yaşar.

sonunda da yine bir arap milyarderin satın alıp büyükler ligine katılmaya çalışıp başarısızlıkla sonuçlanan projesi malaga'da futbolu bırakır. alex ferguson'u da arayıp daha önceki olaylar için kendisinden özür diler.

benim için hala vodafone reklamlı manchester united forması görünce aklıma gelen ilk isimdir kendisi.