Birçok İnsana Göre Ütopya Olsa da 6 Ay Çalışıp 6 Ay Dünyayı Gezen Sözlük Yazarından İşin Aslı

Doğal tarım yaparak altı ay dünyayı gezip altı ay çalışan Sözlük yazarı "matematik koyu", bunun nasıl mümkün olduğunu açıklamış.
Birçok İnsana Göre Ütopya Olsa da 6 Ay Çalışıp 6 Ay Dünyayı Gezen Sözlük Yazarından İşin Aslı
Bu deneyimin bizzat sahibi olan Kutluhan Özdemir


6 ay doğal tarım ile geçen sürenin ardından gelen kış mevsimi ile beraber gezginliğe devam etmek benim yaşam şeklim.

kasım ayının başlarında yağmur sezonun gelmesi ile beraber tarlama binlerce ağaç tohumunu tohum topları yaparak saçtım. bahar aylarında tarlama döndüğümde yemeyi ve satmayı düşündüğüm bezelye ve bakla tohumlarını da direkt tarlama attım. böylece nisan, mayıs aylarında tarlama döndüğümde doğanın yardımı ile hem yiyeceğim hazır olacak hem de meyve sezonu başlayana kadar satabileceğim ürün elde etmiş olacağım. doğal tarımın en temel ilkesi olan hiçbir şey yapma tarımı ile ne su ne gübre ne de herhangi bir kimyasal vs. vermeme gerek yok. hatta benim orada olmama dahi gerek yok.

Doğal tarım için hazırlanan tohum topları

insanın tek yapması gereken toprağa saçabildiği kadar tohum saçıp gerisini doğaya bırakmak. ardından mutlu, huzurlu ve keyifli bir hayatın tadını çıkarmaktır.

geride bıraktığımız sezonu iyi bir gelirle kapattığımı düşünüyorum.

bu kış mevsimisini avrupanın çeşitli köylerinde ve komünitelerinde geçireceğim. insanlara doğal tarımı öğretmem ve beraber çalışmamız karşılığında yatacak yer ve yemek ihtiyacımı karşılayacaklar. keza karavanım ile seyahet ediyor olacağım için yatacak yer ve ulaşım büyük bir sorun teşkil etmeyecek.

günden güne zorlaşan hayat şartları, sistem dayatması ve sabah 8 akşam 5 çalışmayı gerektirecek bir hayattan çok daha farklı ve içinde yüzlerce hatta binlerce hayatla kesişme imkanı sunan bu yaşam şekli beraberinde getirdiği manevi tatmin ve doğanın mucizeleri karşısında sadece arkanıza yaslanıp kendinizi akıp giden doğaya bırakacağınız bir gerçeklik.

Doğal tarım yoluyla 6 ay gezen 6 ay çalışan Kutluhan Özdemir (Ayda 140 dolar ile dünyayı gezmek)

birçok insana göre hala ütopya olarak değerlendirilen ve gerçekleşmesine ihtimal dahi verilmeyen bu hayat cennette yaşamak için ölmeyi beklemenize gerek olmadığını gösteriyor aslında.

kafanızı kaldırıp şöyle bir etrafınıza bakacak olursanız göreceğiniz şey. acı çeken, hayat boyunca mücadele etmesi gerektiğini düşünen ve ordan oraya savrulan mutsuz insanlarla dolu. kişiliği dahi ait olduğu meslek grupları ile şekillenen bir insan olmaya çalışmaktansa insanın ait olduğu yerde, doğada insanın kendini tanıması için yeterince zamanı ve doğru koşulları fazlasıyla mevcut.

hayat bir rüyadır. sadece uyuyanlar onu gerçek sanır.

Doğal tarımla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler için aynı Sözlük yazarının durumu açıkladığı, faydalı olabilecek içerikler: