Birçok Kişinin Çocukluğunda Toprak ve Buz Yemesini Açıklayan Durum: Pika Sendromu

Hepimizin çocukluk hatıralarının bir yerlerinde saklanan toprak yeme alışkanlığının demir eksikliğinden olduğunu biliyoruz. Bir de bu durumu açıklayan bir sendrom varmış. Sözlük yazarları açıklıyor.
Birçok Kişinin Çocukluğunda Toprak ve Buz Yemesini Açıklayan Durum: Pika Sendromu
iStock.com

tıpta adı geçen ve genelde kansızlığın sebep olduğu tuhaf durumdur. çocukken kokusuna dayanamayıp yediğim toprak, yıllarca kış ortasında kalıp kalıp tükettiğim buz ve yaş 38'e geldiğinde içimden gelen çimento ve kirecin bana en mükemmel parfüm kokusundan bile dayanılmaz çekici gelen kokusundan sonraki aşırı yeme ve kireç çimentoya bulanma isteği. yani bilsem ki etrafta kimse yok kimse beni görmeyecek, bilmeyecek saatlerce o ortamda kalasım var öyle lanet bi şey bu... şu an bu satırları yazarken bile ağzım sulanıyor. zararını bildiğimden dolayı hiç yediğim yok ama en sonunda gidip bi inşaatta çalışıcam herhalde kan ilaçları da bi yere kadar canım.

buz yemenin dahil olduğu kansızlık kökenli sendrom. zamanında yediğim kalıp kalıp buzlardan mıdır nedir, soğuk bir şey yeyip içtiğimde boğazımı üşütme gibi bir problemim yıllardır yok.

edit: listeye bir de yumurta kabuğu ekleyelim. kiremit, beton, uçlu kalem ucu gibi saçmalıkların yanında kıtır kıtır yumurta kabuğu da yiyordum. ne zaman kan ilacı kullansam bütün bu abuk şeylere olan arzum tiksintiye dönüşürdü.

besleyici özelliği olmayan kağıt, kil, boya, metal, tebeşir, toprak, cam ve kum gibi maddeleri yeme isteğiyle kendini gösteren bu hastalık, genellikle vücuttaki mineral eksikliğinden dolayı ortaya çıkıyor.

paranoyak adlı kitapta bu hastalıktan muzdarip bir kişinin iç sesi şöyledir:
''lastik bant yemekten hazzediyorsam bundan kime ne?sen bir yetişkinsin.kendi kararlarını kendin verirsin.istediğin kadar lastik bant yiyebilirsin.hatta kahvaltı için bir torba dolusu,öğle yemeğinde iki torba dolusu,akşam yemeğinde üç torba dolusu yemek istiyorsan bu senin anayasal hakkın!ataların sen canın istediğinde üç öğün lastik bant yiyebilesin diye buzlu siperlerde göğüslerinde misket tüfeği mermileriyle kan kaybından öldüler.varsın lastik bantların besin değeri olmasın.her şey göreli,değil mi?yani kim gerçekten bilebilir ki?doktorlar besinler ve sağlıklı beslenme hakkında sürekli fikir değiştiriyor.belki 30 yıl sonra herkes çanak dolusu lastik bant yiyecek.farklı boyutlarda ve kıvamda lastik bant sunan restoranlar açılacak belki.farklı sertlikte lastik bantlar.farklı genişliklerde!hmm karnım acıkmaya başladı..''