Birden Fazla Seçenekten Birini Seçmek İçin En İdeal Yöntem: Optimal Stopping

Tinder'dan partner bulmak veya işveren olarak çağırdığınız adaylardan birini işe almak söz konusu ise, bunun için optimum yöntem halihazırda mevcut.

Nedir bu sistem?

optimal stopping, rastgele karşınıza getirilecek seçenekler arasında en iyisini seçmenizi sağlamak için oluşturulmuş sistem.


Nasıl işliyor?

diyelim ki n sayıda aday arasından 1 kişiyi işe alacaksınız ve her adayla bir görüşme hakkınız var, ya işe alıcaksınız ya da reddeceksiniz. bu sistemde e=2.71 sabit sayı olmak üzere ilk n/e kadarlık adayı reddediyorsunuz. bundan sonra kalanlar arasında reddettiğiniz adayların en iyisinden daha iyi olan ilk adayı işe alıyorsunuz.


Nerelerde kullanılabilir?

bu formül daire kiralama, araba alma gibi hayatın her alanında kullanılabilir. optimal stopping sayesinde en iyi adayı seçme şansınızı maksimize ediyorsunuz.

sonuç: %37 olasılıkla en iyi adayı seçtiniz. (bkz: sekreter problemi)

Bu problemde sihirli sayının 37 olduğunu hatırlatalım

örneklemin %37'sini geçtikten sonra ilk örneklemdeki en iyi kişiden iyi olan ilk kişi en optimum tercih. burada 1/e'nin 0,368 olduğunun da altını çizelim. bu seçim stratejisinin popüler olmasında önemli bir faktördür e'nin buradan da cortlaması. bu stratejinin en iyi adayı seçme şansı da (aman ne şaşırtıcı) %37'dir, zaten %37'lik kısım sizin benchmark'ınızı, temel ölçütünüzü oluşturur.

Siyasetten Pazarlamaya Kadar Pek Çok Sektöre Temel Oluşturmuş Ünlü Pareto Analizi