Birdman'in Mutlu Bitiyormuş Gibi Görünen Finaline Dair Alternatif Bir Yorum

Michael Keaton'ın sahalara muhteşem bir dönüş yaptığı Birdman (veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi), plan sekans akışı ve ilgi çekici konusuyla 2014'ün en iyi filmlerindendi. Finali ise sanki biraz muğlak bitmişti.
Birdman'in Mutlu Bitiyormuş Gibi Görünen Finaline Dair Alternatif Bir Yorum
Uyarı: Tahmin edeceğiniz üzere baştan aşağı spoiler içerir.


adamımız bence tiyatroda, kendini vurduğunda ölüyor. sonunda "uçuyor mu acaba?" diye tartışılan sahne ve öncesi adamın ölmeden önceki hayali. daha doğrusu ölerek başardığını umduğu şeylerin hayali diyelim. gazeteye çıkması, kızının istediği çiçekleri getirmesi, birdman'den kurtuluşu, sanatıyla ilgi odağı olması, ailesini toparlaması ve sonunda gerçekten uçtuğunu görmek hatta kendiyle hiç gurur duymayan, sevmeyen kızının buna şahit olması... hepsi adamın içindeki uktelerdi.


siren sesleri de tiyatroya gelip kahramanımıza müdahale etmeye çalışan ambulans falan işte. o siren sesleri bitmiyor film bitince, cast dönerken de sürüyor. yani sam (emma stone) yukarı bakıp gülüyor ama o anda siren seslerinin bitmeyişinden bi terslik oldugunu anlıyoruz.


bu benim fikrim tabi, quora'da gibi mecralarda bu hala tartışılıyor. yani bu bir muamma. o yüzden "kesin şudur" demek hata gibime geliyor.

ek olarak: film, o kendini vurma sahnesi dışında hiç kesintiye uğramıyor. bir tek hastane sahnesine geçerken o geciş karartısını görüyoruz. sanki karakterin gerçek hayatıyla bağlantımız kopmuş da hayaline girmişiz gibi.

Tüm Zamanların En İyi Filmlerinden American Beauty'nin Final Sahnesine Alternatif Bir Bakış

Hırsa Derin Anlamlar Katan Film Whiplash'in Sonu Gerçekten de Havada mı Kalıyordu?