Birini Bakir veya Bakire Olduğu İçin Aşağılamak: Virgin Shaming

Daha çok erkeklerin maruz kaldığı ancak kadınların da zaman zaman başına gelen bir durum virgin shaming.
Birini Bakir veya Bakire Olduğu İçin Aşağılamak: Virgin Shaming

virgin shaming; biriyle bakir veya bakire olduğu için dalga geçmek ve onu aşağılamak gibi durumlar için kullanılan tabir.

çoğunlukla erkekler virgin shaming kurbanıyken, kadınlar da kesinlikle aynı şiddette olmasa da bazen bazı çevrelerde bu utandırmadan nasibini alırlar. örneğin türkiye'de yaşayan ve belli bir yaşa geldiğiniz halde cinsel deneyim yaşamış bir kadınsanız, insanların aklına aile ve toplum baskısına boyun eğmiş olmanızdan başka bir ihtimal gelmemesinden dolayı bazı kişiler tarafından virgin shaming'e maruz kalabilirsiniz.


virgin shaming eyleminin açık ara en embesil uygulanış şekli, mizojinist (kadın düşmanı) erkeklere karşı yapılandır. bu erkeklerin kadın düşmanlığı, yeterince seks yapamıyor oluşlarına bağlanır. halbuki kadın düşmanlığa ile cinselliğe ulaşım arasında en ufak bir korelasyon olmadığı gibi, virgin shaming ile ataerki daha da güçlendirilir. kadınlarla birlikte olarak kendilerini ispatlaması beklentisi erkekler üzerinde baskı yaratır, kişilerin zihnindeki cinsellik ve güç kavramı arasında kurulan iğrenç bağ sağlamlaştırılır ve bu yolla hem tecavüz kültürüne hem de kadınların ikincilleştirilmesine katkı sağlanır. bunun yanında aseksüelliği ya da celibacy* tercihini yok sayar ki bu tutum da ataerki ile bağlantılıdır. virgin shaming slut shaming kadar önemli bir sorun olmasına rağmen ne yazık ki yeterince bahsi geçmez.

(*) celibacy: her tür cinsel faaliyetten elini eteğini çekme. katolik rahiplerinin ve her tür rahibenin seçimi. bunun için yemin ederler.

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Hakkında Merak Edilenler

Çoğu Kişi Tarafından Sadece Bekaretle Bağdaştırılan Kızlık Zarı Tam Olarak Nedir?

Bekaret ve Kızlık Zarı, Farklı Kültür ve Tarihlerde Neden Tabu Olarak Algılandı?