Birini Unutmak Adına Kişinin İç Dünyasında Atabileceği En İyi Adımlar

Ayrılık olsun, platonik bir aşk olsun birinden vazgeçmek zorunda olmak her şekilde çok zor bir süreci beraberinde getirir. Bu süreci en sağlıklı biçimde atlatabilmek adına ise kabul edilmesi gereken birtakım şu gibi gerçekler var.
Birini Unutmak Adına Kişinin İç Dünyasında Atabileceği En İyi Adımlar
Friends


kilit soru: unutmak istiyor musunuz gerçekten? 

buna evet diyene kadar kendinizi zorlamayın. acıyı yaşayıp tüketin, yasınızı tutun.unutmayı gerçekten istemeye başladığınızda tebrikler, yolun en zor kısmını aştınız. bu kısımdan sonrası şöyle ilerleyecektir;

tamamen unutana kadar ara ara nüksedecek, umutsuzluğa kapılacaksınız. acı bir gidip iki gelecek iki gidip bir gelecek böyle böyle tamamen yok olacak. birden kaybolmaz.

umut etmeyi bırakmanız gerekecek. hiçbir şekilde olmayacağını kendinize yedirin. sindirin bunu. en ufak bir ümidiniz kalırsa bu içinizdeki aşkı sinsice taze tutar. hiç beklemediğiniz anda yüzünüze çarpar unutamadığınız ve sarsılırsınız.

içinizde bir şey kalmamalı. bir şekilde her şeyi söyleyin ona ya da içinizde kalanları yazıya dökün, sanata dökün, müziğe dökün veya zaten dökmüş olanların eserlerine bakın. bunu yaptıkça rahatlattığını göreceksiniz.

"it's a break up because it's broken."

en temel gerçek şudur; gerçekten size göre bir şey olsaydı bu ilişki/aşk kesinlikle hayatınızdan gitmezdi. bir yolunu bulur yine olurdu. hayatınıza ya bir şeyleri değiştirmek ya da farkındalık kazandırmak için girmiş demek ki. her şey çok güzel olurdu falan demeyin o yüzden.

sevmek sevilmek nedir ne değildir psikolojik kaynaklar aracılığıyla öğrenin ya da gözlem yapın. karar verin zaten çok geçmeden o eski ilişkiye bakıp sevmek/sevilmek bu değilmiş diyeceksiniz.

kendinizi ve onu affedin. affetmemekle sonsuza kadar her gün hatırlamak ve öfkelenmek gibi bir bedel ödersiniz. ona ayılıp bayıldığınız için değil kendi canınızın sağlığı içinizin rahatlığı için tam da affedin onu.

koyvermeyin. acının ilk ve en zor kısmı geçtikten sonra yasınızı tuttuktan sonra kararlı olun. sonra koyvermek alışkanlık haline gelir iyi olayım derken daha kötü olursunuz süreç uzar.

aynı yollardan geçmiş, geçmekte olan insanlarla ve arkadaşlarınızla konuşun. yalnız olmadığınızı bilmek burada çok önemli.

bir şeyler yapmak için mutlu olmayı beklemeyin. ne zamandır planladığınız istediğiniz bir şeyi yapmak için hatta cumartesi günü dışarı çıkmak arkadaşlarınızla takılmak için bile önce bunu yapacak kadar iyi hissetmeyi beklemeyin. enerjim yok içimden gelmiyor falan demeyin önce bir yerlere takılır bir şeyler yapar sonra iyi hissedersiniz. önce iyi hissedip sonra bir şeyler yapmak gibi bir şey yoktur. takılın gezin tozun planlar yapın muhabbetlere katılın.

sırf yalnız kalmamak için hemen biriyle sevgili olmaya kalkmayın. onu unutana kadar değil de yalnızlığı sorun etmeyecek güce ulaşana kadar karşılaşacağınız, takıldığınız herkes yalnızlığı dindirmekten başka bir şey ifade etmez. çok daha kötüsünü ifade eder. sizin ona muhtaç olduğunu hisseden insan sizi yağmalar ve manipüle eder. diğer bir ihtimalle de siz onu yağmalar ve manipüle edersiniz. al sana mis gibi berbat ilişki. öylesine konuştuğunuz birileri olabilir ama hemen yeni bir sevgili yapmayın. siz bir insanı yaranızı sarmak için değil sadece o olduğu için sevmediğiniz, sevemediğiniz sürece zaten bunun ne anlamı var. intikam için böyle şeyler yapınca gerizekalı gibi gözükürsünüz. eski sevgilinizi üzmeyi başarırsınız belki ama kısa zamanda elinize yüzünüze bulaşır bu emin olun.

sonuç olarak her şey az çok yoluna girmeye başladığında tek başınızayken de iyi hissedebildiğinizi fark edince (bkz: law of attraction) güzel şeyler zaten kaçınılmaz bir şekilde olacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir