Birleşik Krallık'ta Yaşayan Türkler İçin Memleket Yemekleri Alışveriş Rehberi

Londra'da yaşayan Türklerin beyaz peyniri, yoğurdu ve simidi nerede bulabileceğini anlatan bu rehber dışarıdan gözler için de enteresan bir bilgi kaynağı.
Birleşik Krallık'ta Yaşayan Türkler İçin Memleket Yemekleri Alışveriş Rehberi
iStock

malum gündemden biraz sıyrılıp, 4 yıllık geçmişimden hareketle bir londra (ve hatta tüm birleşik krallık olarak da genişletebiliriz) özlenebilecek ürün alışveriş tavsiyesi çıkarayım.

türk marketlerini çokça ziyaret ettim, alışveriş yaptım, markaları denedim, bir sürü değerlendirme okudum, işte madde madde 'bence' ne iyidir listesi (zaman içerisinde de elbette güncellenebilir ve tabi ki yoruma açıktır, en nihayetinde damak tadı bu)

beyaz peynir

sıkıntılı konuyla başlayalım. özellikle peynir zevki daha yağlıyı arayan ve ezineciler diye adlandırabileceğimiz kitlenin en çok sıkıntı çektiği konu bu. maalesef türk teneke peynirlerinin pek çoğu bu ihtiyacı karşılamıyor. verilen en büyük tavsiye feta, ancak feta'nın pek çoğu da burada yapılan taklitler. iyi feta bulmak için yunanistan'dan gelenlere bakmak gerek. en bilinen markalar dodoni ve epiros. ben ise daha farklı bir tavsiye vereceğim, mutlaka bulgar peynirlerini deneyin. tadı aradığınıza daha yakın olacaktır kesinlikle. tavsiye markam dimitar madjarov. türk marketlerinde bulabilirsiniz, fiyatı da oldukça uygun. 1 kiloluk paket 7gbp.

yoğurt

çok karmaşık bir konu. damak tadı tabi ki önemli. bazıları süpermarketlerde bulunan greek yoğurt tiplerini seviyor olabilir. ben burada türkiye'dekilere benzerler üzerinden gideceğim. türk marketi dışında, büyük marketler arasında bulunabilecekler arasından pakeeza adlı markanın yoğurtları ve hatta ayranları tercih edilebilir. türk markalarının pek çoğunun almanya'dan geldiğini düşünürsek, pakeeza ingiltere'de imal edildiği için de daha tazedir. ancak buradaki esas tavsiyem bu değil. ülkedeki en güzel yoğurdu rezet & son yapar. kıbrıslı bir baba ve oğlunun markası olan rezet'in imalathanesi hornsey'de. sadece yoğurt ve sucuk üretiyorlar ve işlerinde çok başarılılar. süzme yoğurtları çok güzel, koyun yoğurdunda ise bir numaralar. türk marketlerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. yarım kiloluk koyun yoğurtu ve bir kiloluk süzme yoğurt muhtemelen aynı fiyatta olur: 2.70 gbp

çay

maalesef çay konusunda özellikle dışarıda içiyorsanız büyük sorun var. işletmelerin çoğu fiyat avantajı sebebiyle mevlana çay'ı kullanıyorlar. küçük türk marketlerinde de çoğunlukla sadece bu marka bulunuyor. ancak mevlana çay markası türk olsa da paketledikleri çay sri lanka çayı. bu yüzden o tadı sevmeyenler için lezzet tatmin edici değil. halbuki çoğu türk marketinde türkiye'den gelen çaylar da oldukça kolay bulunabiliyor. benim bu konudaki favorim çaykur filiz çay - pembe poşet. 1/2 kiloluk poşetler 4gbp. bu arada çaydanlığınız yoksa bir türk marketinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

simit

simit sarayı çılgınlığı malum. şu an itibarıyla londra'da tam 13 tane varlar. ancak yanlış hatırlamıyorsam bir simidin fiyatı 2 gbp'ye yakın. yine alternatif olarak türk marketlerini önereceğim. pek çoğu kendi ekmek fırınlarında simit de yapıyorlar ve ortalama fiyat 0.5gbp. benim favorim holloway - korkmaz market. her gün 9 civarı sıcak simit çıkar. alternatif olarak da yunan pastanesi bulursanız koulouri alabilirsiniz. mesela bir tane hornsey'de var, agı agora. diğer alternatif ise marketlerde bulunan donmuş simit, poğaçalar. muhteşem değiller ama hasret giderirler.

sucuk

bu konudaki efsaneleri duymuş olabilirsiniz. almanya'da üretilen egetürk sucuklarının ünü avrupa'yı aşmış, bazı gurbetçiler türkiye'ye giderken memleketteki akrabalarına götürüyorlarmış. bugün herhalde gurbetten çıkmış en tanınmış türk markalarından biri egetürk'tür. 50 yılı aşan geçmişleriyle dev gibi bir şirketler. egetürk ve efepaşa diye iki markaları var ama ürünler aynı, muhtemelen politik sebepler var arkasında. ingiltere'de hangi markette bulabileceğinizi websitelerindeki araçtan bulabilirsiniz. her şeyleri güzel ama sucuk gerçekten çok iyi. kilosu ortalama 10-12 gbp arasında bulunabilir. dilimlenmiş 250g versiyonunu marketler 3-4 gbp arasına satar. diğer bir alternatif ise yukarıda da söylediğim gibi kıbrıs sucuğu. daha sarımsaklı olur ve londra'da yapılır, rezet&son üretimidir. büyük türk marketlerinde bulunabilir. kilosu 8gbp.

kaymak

kahvaltılıklardan gidelim. yine türk marketlerinde bir sürü kaymak çeşidi görebilirsiniz. konserve kutusunda bile bir sürü marka var ve fena değiller ama bildiğimiz kaymak halinden uzaklar. bu konuda tavsiyeyi büyük marketlere yönlendireceğiz. bence bir numara marks & spencer'ın clotted cream'i, mutlaka deneyin. benzer başka bir ürün de rodda's adlı markanın clotted cream'i.

salça

burada bulunan en iyi türk salça markası öncü. türkiye'de de oldukça ünlü olan markanın her çeşit salçasını türk marketlerinde kolayca bulabilirsiniz. ek bir tavsiyem yine komşu topraklarından. bir yunan markası olan kyknos'un salçaları da oldukça başarılı ve benim tercihim o.

turşu

yine türkiye'de ünlü olan bir markanın burada bulunması güzel. gurbet markalarındansa burada da melis turşu ile gitmek sizi özlediğiniz lezzete daha çok yaklaştırır.

bakliyat

türkiye'nin en iyi markalarından biri olan duru'nun yaygın bir şekilde erişilir olduğunu ekleyelim bu madde için.

kuruyemiş

türkiye tipi bir kuruyemişçi dükkanı ararsanız sizi green lanes'e davet etmek durumundayız. oldukça uzun bir cadde olan green lanes'in harringey kısmı tam bir anadolu şehri ana caddesi kıvamındadır. ardı ardına kebapçılar, tantuni, çiğköfte, market, simitçi, vs. kofalı hot nuts da buradadır ve dediğim gibi türkiye'deki o renkli kuruyemişçi dükkanlarından hiçbir farkı yoktur.

zeytinyağı

sıkıntılı konulardan birisi. türk markalarını yeteri kadar tatmin edici bulmadım. büyük marketlerde var olan italyan markası filippo berio fena değil ancak şişeler küçük ve ekonomik değil. damak tadı bizim oralara yakın olanlar için önereceğim şey yunan zeytinyağları. çoğu türk marketinde yunan zeytinyağlarını bulabilirsiniz ancak yaşar halim bu konuda biraz farklılaşıyor. kurucusu yaşar halim birkaç hafta önce vefat etti, ancak hem market hem pastane olarak çalışan marka hizmetini sürdürüyor. kıbrıslı yaşar halim'in marketlerinde hem türk hem de yunan markaları bulunuyor. bu yüzden pek çok çeşit zeytinyağı, ev yapımı hellim peyniri, çeşit çeşit zeytinler bulabilirsiniz. zeytinyağını seçerken üretim yerine dikkat edin, girit'ten gelen şahane markalar bile görebilirsiniz. üstelik 5 litrelik fiyatı 25gbp civarına.

bonus: kokoreç

bu konuda hasreti olanlar için müjdem var. geldim geleli epey araştırdım, sonunda geçen yıl buldum. türk restoranları maalesef kokoreçin nasıl yapıldığını bile bilmiyor ama yine sağolsun yunan restoranları imdada yetişiyor. menüsünde kokoreç olan bir restoran yok ama pek çoğu önceden rezerve etmek koşuluyla dışarıda hazırlatıyor. yunan usulü kokoretsi biraz farklıdır, ciğere sararlar. ancak yine de benzer tadı yakalayabilirsiniz.

ABD'de Kahve Dükkanı İşleten Birinden, Yurt Dışında Türk Olmaya Dair Tertemiz Bir Yazı