Bisikletle Güzel Rotalarda Gezmek İsteyenler İçin: Türkiye'de Yapılan Bisiklet Festivalleri

Hazır bahar gelmişken bisikletler de merdiven altından çıksın deriz. Sözlük yazarı "lonelycowboy" da gidilebilecek festivalleri paylaşmış. Her şey hazır gibi, lastikler şişirilsin!
Bisikletle Güzel Rotalarda Gezmek İsteyenler İçin: Türkiye'de Yapılan Bisiklet Festivalleri
iStock.com

son yıllarda sayıları ve kaliteleri artmakta olan, çeşitli memleketlerden bisikletseverlerin katıldığı, kimi ücretli kimi ücretsiz olan etkinliklerdir. belki yerli yabancı festivellerin bir listesini yapabiliriz.

genellikle cuma, cumartesi, pazar günü olmak üzere üç gün sürer. bazen de buna perşembe günü eklenir. bisiklerseverler, festivalin yapılacağı yere kendi imkanları ve malzemeleriyle gelirler. çadır, uyku tulumu veya bisiklet festival ekibi tarafından verilmez. festival ekibi tarafından genellikle bisiklet forması, sabah ve akşam yemekleri ve içecekler verilip, kamp yeri tahsis edilir. bir de bisikletlerde oluşabilecek teknik arızaları gidermek için bir teknik eleman elaman bulunabilir.


kamp yerine ulaşımda otobüs firmalarıyla bisikletle seyahat etmek biraz can sıkıcı olabilir. bilet alırken bisiklet olduğu belirtildiği halde bile "ben bu bisikletleri alamam." deyip sizi otogarda öylece bırakıp gidebilir. bu yüzden ekspres hatlar tercih edilirse yolcu sayısı ve durak sayısı az olacağı için belki biraz daha rahat edilebilir. bagajdaki eşyalarınız ve bisikletler de molalarda kontrol edilmeli. gece boyu otobüs yolculuğu yapıp festivalin başlayacağı yere sabah varmak yerine akşamdan yola çıkıp, gece kamp yerine ulaşıp, çadır kurup bir kaç saatliğine de olsa uyumak, ertesi günü daha verimli hale getirebilir.


bisiklet festivallerini kamp yeri bakımından ikiye ayırabiliriz. sabit kamplı festivalde çadırlar belli bir yere kurulur. sabah çıkıp organizasyon ekibinin belirlediği rotalarda, çevredeki güzel yerlerde, belki antik kentlere belki doğal güzelliklere pedallayıp akşam yine kamp alanına dönülür. akşam yemeği kamp alanında yenir. kamp yerinin sabit tutulmadığı festivallerde ise konaklanılan yerden sabah çadırlar sökülüp, eşyalar toplanıp muhtemelen sizi takip edecek bir kamyona yüklenir ve pedallanır. yani bütün o eşyalarınızı siz taşımazsınız. akşam da yeni kamp yerine varılır ve çadırlar tekrar kurulur. bu tür festivallerde, sabit kamplı festivallere göre daha fazla yer görülür, daha fazla rota yapılır.


türkiye'deki bazı bisiklet festivalleri:

kapadokya bisiklet festivali
antalya bisiklet festivali
denizli bisiklet festivali
bursa bisiklet festivali
yalova bisiklet festivali
bartın bisiklet festivali
gökova bisiklet turu (muğla)
karya sahilleri bisiklet turu (muğla)
az bilinen antik kentler turu (izmir)
frig vadileri bisiklet turu (afyon)
bisikletle yüz yıllık macera (bursa)

bisiklet festivalleri için gerekli olabilecek bazı malzemeler:

bisiklet için;
çantaları yüklemek için bisikletin arkasına takılan port bagaj: (kamp yeri sabit olsa eşya taşımanız gerekmeyecek, kamp yeri değişken olsa genellikle eşyalarınız kamyona yükleyeceğiniz için pedallarken yine eşya taşımak zorunda kalmayacaksınız. ancak otogardan kamp yerine o kadar eşyayı sırtınızda ya da elinizde ya da taksiyle götürme imkanınız olmayabilir. yirmi otuz liralık bir bagaj işinizi çok kolaylaştırabilir.)


bu bagaja asılan tipte çanta (heybe): çeşitli boyları mevcut. hatta kendiniz evde de yapabilirsiniz. bol cepli olanları gayet kullanışlı ve eşyalarınızı toparlar.

yama seti, yedek iç lastik (iki adet olmasında fayda var. grup yola devam ederken durup lastik yamamaktansa iç lastiği değiştirmek çok daha pratik olur.), alyan (zincir sökmeli olursa duruma göre hayat bile kurtarabilir) ve pompa.

konaklama için;
pratik bir çadır (iki kişilik çok küçük olanlar yerine dört kişilik olanlardan tercih edilirse içine eşyalarınız da rahatlıkla sığar.)
mat (süngerden yapılan ya da havalı olanlar var.)
uyku tulumu (eksi kırk dereceye dayanıklı olanlara gerek yok, yine yirmi otuz liralık bir tulum iş görür.)
kafa lambası (çok faydalı bir alet),
ihtiyaca göre yastık, hasır, belki katlanan bir sandalye.


giyim için;

iç çamaşırı, çorap, şort, tişört, uzun kollu tişört ve ceket (her ne kadar mevsim yaz da olsa geceleri soğuk olabilir), tayt, forma, buff, şapka, bisiklet eldiveni .


yiyecek - içecek için;

varsa termostatlı bir bardak, çatal - bıçak - kaşık, çay - kahve, bisküvi, kuru yemiş (yolda pedallarken atıştırmak enerji verir.)

temizlik - sağlık için;
sinek kovucu, kağıt ve ıslak mendil, diş fırçacı ve macunu, küçük bir şişeye koyacağınız sıvı sabun, deodorant ve roll on, cilt kremi, dudak koruyucu krem, tuvalet kağıdı, ilaçlar (ağrı kesici, yara merhemi, ishal önleyici, güneş yanığı için krem, böcek ısırığı gibi kişisel ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir), cımbız, ilk yardım çantası (tentirdiyot, pamuk, yara bandı, gazlı bez, sargı bezi, )

diğer;
defter, kalem, spor ayakkabısı, terlik, havlu, bant, iğne - iplik, çengelli iğne, çakmak, kibrit, plastik poşet.

http://www.bisikletforum.com/…lleri-ve-fuarlari.27/

(bkz: bisiklet /@lonelycowboy)