Bitcoin'in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Aslında Adam Back ve Hal Finney mi?

Bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen ve bir takma isim olan Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu sorusu, cevabı en çok merak edilen şeylerden biri.
Bitcoin'in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Aslında Adam Back ve Hal Finney mi?
Adam Back & Hal Finney

cypherpunk aleminde herkes satoshi nakamoto projesinin fikir babasının adam back olduğunu biliyordur.

abd-ingiltere işbirliğiyle kurulan bir komisyonun fonlarıyla (bunun yüksek oranda blackrock company olduğu düşünülüyor) kendisinden bir ekip kurulması istendi. projenin abd'deki ayağı, hal finney'di. bu iki bilgisayar bilimcinin; enflasyona tamamıyla karşı, insanların birbiriyle şeffaf ve güvenilir bir şekilde para transferi yapabileceği bir sanal para birimi üretmesi gerekiyordu. tabii bu para birimi, fiat currency gibi istediğin kadar basılamayacaktı. hash gücü ile sirküle edilebilecekti. madencilerin burada kazancı, kazılan blok başına ödül verilmesiydi.

2008'in sonlarında, toplamda "1" adet olan ve virgülden sonraki 8'inci basamağa kadar bölünebilen bir coin fikrini düşündüler. bu fikre basta isim koymadıkları için "project x" demişlerdi. ancak ne var ki küsurat ile uğraşma fikri verimsiz olacağından, belli bir algoritma ile 21 milyon adet kazılabilen bir kripto para fikrinde karar kıldılar.

bu araştırma kodlandıktan sonra caltech labs'ta 2 hafta kadar 4 adet node ibm cpu ve hash card'lar ile tasarlandı. işleyişi harika görünüyordu. finney bu fikre "our golds" demişti. peer to peer electronic currency whitepaper'ını da yine bu dönemde adam back yazdı. kendi teknik makalesinde hashcash sisteminin nasıl çalıştığını anlatıp, kripto para prosesinde nasıl kullanılabileceğini tane tane anlattı. projeye önce "bitgolds" dediler fakat bunun sadece değer saklama aracı değil, ödeme yöntemi olduğunu düşündükleri için geçerli görmediler ve bitcoin olarak karar kıldılar.

tek yapmaları gereken açtıkları bitcointalk forumunda bir nickname seçmekti. burada hal finney troll bir isim olması açısından, her sabah büfede gördüğü ve sürekli şakalaştığı komşusu satoshi dorian nakamoto'yu teklif etti. back, çok komik olacağını düşünmüştü. gizemliydi ayrıca... ve satoshin kullanıcı adını aldılar.

ocak 2009'da genesis bloku kazıldı ve bundan 1 yıl boyunca caltech'te cpu'lar açık kaldı. o meşhur wallet yine caltech'te cpu room'larin birinde inaktif olarak duruyor. bir coin bile oynamadı.

2010'un başında, kendi kendilerine henüz herhangi bir para etmiyorken btctalk forumundaki amatör madenciler bunu her yere tanıttılar. ilk bitcoinler paypal'da çok küçük cent'lere satıldı. ilk kullanıldığı alışveriş tartışmalı biraz. kimileri pizza diyor, kimileri wow oyununda bir cloak item'ını btc usulüyle sattılar diyorlar. bunun çok da önemi yok aslında.

bugün geldiği yer inanılmaz. çıkış amacı peer-to-peer, elektronik ödeme usulüydü, dark web'te önceden vendorlar alışverişte kullanıyordu fakat şu an geldiğimiz noktada yüksek oranda borsalarda işlem görüyor.

hal finney, ölmeden önce sürekli olarak satoshi nakamoto olduğunu reddetti. hakeza adam back de öyle. haklılardı da... çünkü bu bir fikirdi ve tıpkı kişiden, kurumdan bağımsız, merkeziyetsiz bir proje olduğu gibi, mucitlerinin de kimliklerinin bir önemi olmamalıydı. back'in 1997 yılındaki hascash sisteminin paper'ını görenler, btc ile hemen hemen aynı olduğunu bilirler zaten. sadece bilmeyenler için aktarayım dedim.

Bu konuda farklı düşünen bir Ekşi Sözlük yazarı

satoshi nakamoto'nun kimliği madenciliği yapılan ilk coinlerin hareket edeceği ana kadar da bir gizem olarak kalacaktır. adam back olması iddiasını özel olarak ele alırsak; kanaatimce bu en düşük ihtimallerden biridir. çünkü felsefik olarak taban tabana zıt görüşler var ortada.

satoshi, bitcoin whitepaper'ında blockchain ile geçmişi değiştirilemez bir dağınık veritabanı ile doğrulanan, aracısız, kişiden kişiye transfer edilen ve iş kanıtı ile üretilen bir elektronik para'dan bahseder. bu paranın üretimi için belirlediği iş kanıtı (proof of work) ise adam back'e referans vererek paylaştığı hashcash'tir.

adam back ve ceo'luğunu yaptığı blockstream ise son yıllarını, aracısız p2p ödemelerin pahalanması için blok boyutunun baskılanması, pahalı transferlere çözüm olaraksa aracılar üzerinden transferi zorunlu kılan lightning network'ün geliştirilmesi ve uygulamasına adamıştır.

bir taraf 2008 krizindeki kurtarma paketlerine dair tepkiyi ve gelecekte kullanılabilecek daha iyi bir paraya dair düşünceyi genesis blok'ta vurgularken diğer tarafın bu tarz düşüncelerle pek bir ilgisi yoktur.

adam back de satoshi olduğunu iddia etmez bu arada. zaten satoshi olsaydı bitcoin'e dair blok boyutu tartışmaları alevlendiğinde blockstream ile tüm bu tartışmaların tarafıyken genesis bloğa ait kriptografik imzalı bir mesajı anonim olarak yayınlayıp her türlü kararsızlığı bitirebilirdi.

bir de ben satoshiyim diye dolaşıp bitcoin whitepaper'ın patentini yıllar sonra almaya çalışan craig wright vakası var tabii.

uzatmayalım; satoshi, genesis blok'a ait private key'e sahip kişidir. başka kimse değildir.