Biyolojik Çeşitliliğiyle Ülkemizin En Nadide Ekosistemlerinden Biri: İğneada Longozları

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde bulunan longoz ormanları, ülkemizin en güzel köşelerinden biri.
Biyolojik Çeşitliliğiyle Ülkemizin En Nadide Ekosistemlerinden Biri: İğneada Longozları

trakya'nın karadeniz kıyısında bulunan kırklareli ili demirköy ilçesi iğneada beldesinde bulunur iğneada longoz ormanları. 

istrancalardan (yıldız dağları) karadeniz'e doğru akan derelerin, önlerindeki kumullar nedeniyle denizle irtibatı kopmuş göl ve bataklıklara kadar gelip denize dökülemedikleri için geriye doğru taşarak araziye yayılmaları sonucu oluşmuştur.


zengin biyolojik çeşitliliğiyle ülkemizin ve avrupa'nın en büyük longoz ormanları olarak göze çarpar. acı, tatlı ve tuzlu su sistemleriyle çamur düzlükleri, turba alanları ve bataklık ormanları, farklı canlı türleri için çok önemli yaşam alanları oluşturur. çoğunun nesli tehlikede olan çeşitli su kuşları ve yırtıcı kuşların üreme alanıdır.


su samuru ve kırmızı benekli alabalık dışında korunması gereken türler arasında bulunan bazı balıkların da yaşadığı erikli, mert ve saka gölleri ile derelere sahiptir. kapladığı alanda 310 tür böcek, 28 tür balık, 46 tür memeli, 194 tür kuş, 17 sürüngen, 544 tür bitki tespit edilmiştir. bu bitkilerin, 3'ü endemik, 11'i ise küresel ölçekte tehlike altında bulunan tür statüsündedir.


iğneada longozları, yaban hayatı geliştirme sahası iken 2007'nin sonlarında milli park ilan edilmiştir (bkz: iğneada longoz ormanları milli parkı). alanı besleyen en önemli su kaynağı olan rezve deresi de dahil olmak üzere bölgedeki diğer derelerden istanbul'a içme suyu taşınması düşünülmekte olduğundan böyle bir statü değişikliği yapıldığı iddiası vardır. zira yaban hayatı geliştirme sahalarından boru hattı geçirilmesi yasakken, milli parklarda böyle bir yasak yokmuş. 


longoz ormanlarının taban suyu seviyelerinin düşmesi halinde yaşama şansı kalmadığı biliniyor. bu alanın milli park ilan edilmesindeki amacın buradaki suları borularla istanbul'a aktarmak olduğunu düşünmek bile insan olanın tüylerini diken diken etmeye yeter. gerçi iski tepkilerden ötürü boruları longozlardan geçirmek yerine karadenize döşemek durumunda kalacak gibi ama ekosistemin can suyu her halükarda azalacak.


zaten daha önce de ıstrancaların bazı derelerine el atan ve bunları kurutarak bölgedeki doğal dengeye büyük zarar veren iski, longozları iyice susuz bırakacak. tabi yine kırklareli'ne bağlı vize ilçesi'nin evrencik köyü'nde yapılmakta olan çimento fabrikasına yük taşımak için bölgede kurulacak kazıklı iskelenin de tehdit ettiği ormanlardır bunlar. bu kafayla pek uzun sürmeden yok edilmesi muhtemel nadide bir ekosistemdir kısacası.

İğneada Longozlarında kamp yapan bir Sözlük yazarı

geçtiğimiz 2 gün boyunca kampımıza ev sahipliği yapan muhteşem bir coğrafya. 

özellikle istanbul’a nispeten yakın olması sebebiyle de doğasever herkesin şiddetle gidip görmesini ve kesinlikle kanoya binip ormanın içerisinde huzur dolu 2-3 saatlik bir gezintiye çıkmasını şiddetle tavisye ederim. nereye baksanız uçsuz bucaksız yeşillik görebildiğiniz bu ekosistemde şanslıysanız bölgede yaşayan farklı büyük kuç türlerini de rastlıyorsunuz. hem lotr seven biriyseniz koyu yeşil baltık alanda kürek çekerken ben iyi ki buradayım hissi (sevdiğiniz bir varsa yanınızda, ya da çok sevdiğiniz bir dondurmacı da dondurma yerken gelen o yaşama sevinci gibi olan his) sizlere de gelecektir pek eminim.


bir de kano rotasının çıkış alanında muhteşem bir sazlık var, o sazlıkların görüntüsünü gün batımında çok seveceksiniz.

sular çekildiği için yazın pek gidilemese de özellikle bahar aylarında harika bir kamp rotası olabilir.

bir de kırklareli harika bir yer en ufacık bakkalında bile rakıların olduğu özel bir raf var.

Bu içerik de ilginizi çekebilir