Bizanslı Tarihçi Laonikos Halkokondilis'in Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti İle İlgili İlginç Kehanetleri

Bizanslı Tarihçi Laonikos Halkokondilis'in Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti İle İlgili İlginç Kehanetleri
Bizanslı Tarihçi Laonikos Halkokondilis'in Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti İle İlgili İlginç Kehanetleri

araştırmacı-yazar aytunç altındal "kehanetler kitabı" adıyla 2007 yılında türkçe'ye çevirmiş. kitabın bir kısmında "türk imparatorluğu'nun yıkılışına dair kehanetler" yer almakta. şahsen bu tür şeylere hiç inanmasam da fatih sultan mehmet'in istanbul'u fethine şahitlik etmiş daha öncesinde de ıı. murat'a istanbul kuşatmasını kaldırması için gönderilen ekipte yer almış chalcondlyles'in kehanetleri görmezden gelinir gibi değil.

- bir tatar hanı, osmanlı'ya yardım etmeyecektir.

kırım hanı murat giray 2. viyana kuşatmasında merzifonlu kara mustafa paşa ile görüş ayrılığına düştüğü için lehleri durdurmaz, kuşatma başarısız olur, yükselme devri sona erer.- fatih sultan mehmet'ten sonraki 16'ncı padişah döneminde osmanlı devleti içeriden çökmeye başlayacak ve padişahı kendi tabasından biri devirecektir

fatih sultan mehmet'ten sonraki 16'ıncı padişah 3. ahmet'tir. 29 eylül 1730'da-kitabın yayınlanmasından tam 100 yıl sonra-arnavut ve hristiyan asıllı yeniçeri patrona halil tarafından tahttan indirilip yok ediliyor ve lale devri sona erip osmanlı'nın çöküşü de böyle başlıyor.- istanbul'u ele geçirecek olan padişahın adı ile teslim edecek olanın adı aynı olacaktır

fatih sultan mehmed - 1453 istanbul'un fethi, sultan mehmed vahdeddin - 1918 istanbul'un işgali.- osmanlı, 1920'de çökecektir.

gerçekten de 1920'de tbmm kurulunca osmanlı devleti yok edilmiş sayılmakta.- osmanlı'nın çöküş döneminde kendisi hristiyan topraklarında yetişen ama müslüman olan bir prens ve başkomutan ortaya çıkacak. ancak hristiyanlar tarafından hiç dikkate alınmayan bu başkomutan, türk devletini yeniden kuracak ve batı'ya yönlendirecektir.

bu kişi, türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu mustafa kemal atatürk'tür.- türklerin başına geçecek 11. devlet adamı, ülkenin bekasını belirleyecektir. türk imparatorluğu'nun başına geçecek 11'inci kişinin adında 11 harf vardır. 11'inci prens döneminde türk devleti, büyük bir sarsıntı yaşayıp yıkılma noktasına gelecektir.

11. cumhurbaşkanı isminde 11 harf bulunan abdullah gül'dür.- hristiyan prensliklerin birleşmesi, türk imparatorluğunun sonunu getirecektir"

avrupa birliği olarak yorumlanıyor.

- katolik kilisesi ile istanbul'daki ortodoks kilisesi kardeşçe kucaklaşacaklardır.

bu kucaklaşma, aynı ifadelerle kasım 2006'da gerçekleşmiştir.

bundan sonrası için kehanetler ise şöyle:

* önce, müslüman şeriatı artacaktır. eğer yedinci seneye kadar kaldırılmazsa, on ikinci seneye kadar buranın hakimi olacaktır. sonra, hristiyan silahlarıyla bir tutsaklık dönemi gelecektir.

* istanbul'un camileri ve ayasofya üzerinde haçlar dikilecektir. bu haçlar, saplanacağı yere silahlı ellerle saplanacaktır. bu muhteşem şehrin yıkımı gelecektir. yıkım, sadece orada yaşayanlar sevdiği dini değiştirirse duracak ve şehir lanetten kurtulacaktır. yıkım adaletsizliklerin en kötülerinin gerçekleştiği bir dönemin ardından olacaktır. tüm doğu ülkeleri de hristiyanlarca fethedilecektir. böylece, ölü yaşayan, soyulmuş ve felç olmuş bir yönetim sona erecektir.

kitap ve yazar hakkında bilgiler:

kitabın asıl yazarı, 1400'lü yılların osmanlı devleti'nin durumuna tanık olmuş atina doğumlu bizanslı tarihçi laonicus chalcondyles. 1423'de doğduğu bilinen chalcondyles'in 1490'da öldüğü varsayılmaktadır. 

yaşamı hakkında çok ayrıntılı bilgi olmasa da doğu roma imparatorluk belgeleri, 8'inci john paleologos tarafından 1446'da osmanlı padişahı 2'inci murat han'a istanbul'a uyguladığı kuşatmayı kaldırması için öneri götüren bizans heyetinde elçi düzeyinde yer aldığını doğrulamaktadır. kahinin 1453'de istanbul'un ve 1463'de de peleponez'in türkler tarafından fethedilişine bizzat tanıklık ettiği kesindir. kitap metnini yorumlayan, dünyanın en ünlü şifre yazıcısı olarak kabul edilen fransız blaise de vigenere, yayıncısı ise arthus thomas'tır. kitap, 1630 yılında tamamlanmış. içinde 17 kehanet ve 28 osmanlı tablosu var.

chalcondyles, belki de canlı tanığı olduğu olaylar nedeniyle öylesine ince ayrıntılara dikkat etmiştir ki, bu dikkati ve gözlemleri günümüzün tarihçilerini şaşırtmaktadır. örneğin; bir dilencinin veya bir iranlı, ermeni ya da arap tüccarın nasıl giyindiğine, belindeki kuşağın nasıl bağlanırsa ne anlama geldiğine varıncaya kadar yazmıştır.

kitabı fransızca'ya çevirmiş olan vigenere, 5 nisan 1523'de st. pourçain köyünde dünyaya gelmiş, 1596'da paris'te ölmüştür. 17 yaşındayken kraliyet diplomatik-istihbarat dairesine alınmış ve tam 30 yıl burada görev yapmıştır. hristiyanlığın, protestan ve katolik olarak ayrıldıkları kilise oturumlarına resmi sıfatla gönderilen en genç sekreterdir. roma'da tanıştığı o dönemin en ünlü üstadlarından şifre tekniklerini öğrenmiş ve gizli şifre oluşturma yöntemlerini anlatan tek nüshalık el yazması metinlerden yararlanarak günümüzde de kullanılan ve kırılması imkansız sayılan ünlü "autokey" diye bilinen "de vigenere" şifresini kurmuştur. bu çok gizli şifre, özellikle askeri istihbaratta kullanılmıştır. kilise baskılarından bunalan artus thomas'ın ise nerede, ne zaman ve nasıl öldüğü hiçbir zaman bilinememiştir.