Black Mirror'ın 2. Sezon 1. Bölümündeki Enteresan Trafik Kazası Göndermesi

Günümüzde herkesin izlediği nadir dizilerden olma başarısını gösteren Black Mirror, ikinci sezonun ilk bölümünde bilinçli mi yoksa tesadüfen mi bilemediğimiz bir göndermeye imza atmış. Tespiti yapan Sözlük yazarı "edgenabby" anlatıyor.
Black Mirror'ın 2. Sezon 1. Bölümündeki Enteresan Trafik Kazası Göndermesi

black mirror'ın 2. sezon 1. bölümü be right back ile ilgili bir detay yakaladım.

şimdi karı ve koca olan bir çiftimiz var. ilk sekansta kadın kahve alıyor benzinlikten. adam ise arabanın içinde aşırı smart telefonuyla aşırı derecede meşgul görünüyor... sonra kadın sürüyor arabayı ve eve gidiyorlar. eve girdiklerinde kitaplıkta werner herzog'un filmlerini içeren bir dvd seti görüyoruz...


sonra adam evden bir yere gitmek üzere ayrılıyor ve geri dönmüyor... neden öldüğünü direkt olarak anlamıyoruz ama kuvvetle muhtemel ki trafik kazası yapıyor. sebebi ise görünen o ki araç sürerken telefona dalması.

werner herzog'un buradaki önemi ise şu: bu bey amca 7 ağustos 2013 tarihinde online olarak yayınlanan from one second to the next adlı belgeselinde araç kullanırken mesajlaşma halinde olmaları nedeniyle ölümlü trafik kazalarına neden olan kişilere ve bu kazalarda hayatını kaybeden kişilere ve onların ailelerine yer veriyor.

Werner Herzog.

bu detayı az evvel bisiklet üstünde bim'den aldığım dost marka muzlu sütü içerken yakaladım. ancak tezimin doğruluğunu kanıtlamak için imdb'ye girdiğimde şunu gördüm ki black mirror'un bu bölümü 11 şubat 2013'te yayınlanmış. yani belgeselden ilham almak gibi bir durum pek olası gözükmüyor. dizi senaristleri, belki herzog'un belgeseli tamamlamadan evvel söylediği bir demeçten esinlenmiş olabilirler ki bu da bana pek mümkün gelmiyor. belki de werner herzog, black mirror'dan esinlenmiştir, kim bilir.

From One Second To The Next - Werner Herzog 


Black Mirror'ın 4. Sezon 1. Bölümünde Eski Bir Dostu Tekrar Görmüş Hissi Yaratan Breaking Bad Göndermesi

Black Mirror'ın 3. Sezon 1. Bölümündeki Distopyaya Ne Kadar Uzağız?