Black Mirror'ın 4. Sezon 1. Bölümünde Eski Bir Dostu Tekrar Görmüş Hissi Yaratan Breaking Bad Göndermesi

Yeni sezonuyla beklendiği üzere tekrar büyük bir sükse yaratan dizi Black Mirror'ın dördüncü sezon ilk bölümü USS Callister'ın final anlarında tanıdık bir ses duyuldu.

USS Callister, Black Mirror'ın yeni sezonunun ilk bölümü. Bölümde bir oyun simülasyonu şirketinin CTO'su olarak çalışan yazılımcı Robert Daly'yi izliyoruz.

Daly; içine kapanık, çok zeki olmasına rağmen sosyal yönü zayıf ve iş arkadaşları tarafından çok da sevgi görmeyen biri.

Daly bu eksikliklerini; çevresindeki insanların DNA'larını onlardan izinsiz şekilde ele geçirip onların oyun içinde sanal bir kopyasını yaratarak ve onları istediği gibi yöneterek gideriyor.


Daly'nin bu yöntemi doğal olarak insanı rahatsız ediyor ve hukuk ile felsefe düzleminde sorgulamaları da beraberinde getiriyor. Bölüm bu şekilde ilerleyerek olay örgüsünü genişletiyor.


Bölümün sonlarında uzay gemisinin mürettebatının dışarıdan gelen bir bağlantıya cevap verdiğini görüyoruz. 


Bu oyuncu ise Breaking Bad karakteri Jesse Pinkman'dan başkası değil. (01:45)


Bölümün başrolü Robert Daly'yi canlandıran Jesse Plemons ise Breaking Bad'de Jesse Pinkman'ın uzun süre tutsak edilmesi ile ilgileniyordu. Bu açıdan oldukça hoş bir karşılaşma olmuş.


Breaking Bad'de Jesse Pinkman'ın TV karşısında oyun oynadığı bir sahne vardı. Netflix de Twitter hesabından bu bağlantıyı göstererek bu kesişimi güzel bir şekilde resmileştirmiş oldu diyebiliriz.


bölümdeki diğer göndermeler ise şöyle

1) star wars: kaptanın dart vader tripleri, mind trickleri, x kanat ile kovalama, göktaşı yağmurundan geçerken söylenen deneyeceğim lafı, motorun durması.

2) star trek: zaten bölümün altyapısı. rastgele bir tuşa bassan da olur lafı cem yılmaz'ın star trek geyiklerinin dünyada da yapıldığını gösterdi, gülümsetti.

3) 2001 a space odyssey: yardımcı kaptanın kalkanlardaki sorunu manuel çözme teşebbüsü.

4) interstellar: çok emin olmamakla birlikte kara delikte yaşanan boyutlararası garip görüntülerde interstaller tadı var. solucan deliği için de söylenebilir ama astrofiziğin teorisinde olan bu olguları interstaller'a mal etmek yanlış olacağından, gönderme sayılmayabilir.

ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier