Black Sabbath'ın 42 Sene Sonra Olaylı Şekilde Gün Yüzüne Çıkan Parçası: Slapback

Ronnie James Dio'nun gruba yeni yeni katıldığı dönemde kaydedilen ancak grup üyelerinden izinsiz yayınlanan parçayı inceliyoruz.
Black Sabbath'ın 42 Sene Sonra Olaylı Şekilde Gün Yüzüne Çıkan Parçası: Slapback
Dio'lu Black Sabbath kadrosu.

slapback, black sabbath'ın heaven and hell albümünü yaptığı dönemlerde kaydettiği ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan parçasıdır. tabii yayınlanma işlemi black sabbath'ın resmi kaynaklarından ve ortak bir mutabakat sonucunda olmadı. şarkı, black sabbath'ın 1979'dan 2004 senesine kadar kesintisiz olarak klavyeciliğini ve gitarist/bas gitaristliğini yapan geoff nicholls'ın üvey oğlu gary rees tarafından paylaşıldı. geoff nicholls'ın üvey oğlu ve mirasının vârisi olan gary rees; black sabbath'ın, heaven and hell albümünü yapmak için stüdyoda olduğu sırada kaydettiği kısa bir demonun ve bununla birlikte olan diğer deneme şarkılarının olduğu kaseti bulup, bu demoyu paylaştı.

parçayı dinlemek için buradaki bağlantıya bakabilirsiniz: black sabbath - slapback


ancak şarkının izinsiz bir şekilde yayınlanması (her ne kadar black sabbath tarihine yönelik bilinmedik bir kaydı çıkartmış olsa da) pek olumlu karşılanmadı. geezer butler, bu parçanın kendi parçaları olduğunu doğrulayıp, bu parçayı kendisi gruptan ayrılmadan hemen önce kaydettiklerini ama bir kerelik bir şey olduğunu, sadece kaydedip bir daha da üstüne düşmedikleri bir parça olduğunu söyledi. tony iommi ise epeyce sert çıktı. 11 mart'ta eddie trunk'a söylediğine göre, bu parçanın yayınlanmasından hiç memnun olmadığını, bu parçayı kaydettiklerinde geoff nicholls'ın grupta olmadığını ve o'nu daha doğru düzgün tanımadığını aktardı. esasen bu parçada bas gitarı da ronnie james dio'nun çaldığını söyledi ki zaten kariyerinin başında ronnie james dio'nun bas gitar çaldığı kayıtlar da mevcut.

şarkıya gelecek olursak

bence kötü bir parça değilmiş ama dendiği gibi black sabbath'ın tarzıyla pek uyuşmuyor. zaten bu tarz parçalar her grubun arşivinde onlarca bulunuyordur yani bu adamlar sadece stüdyoya girip, albüm için planladıkları parçaları çalıp çıkmıyorlardır. elbette eğlence olarak yaptığı coverlar, öyle beğendikleri bir melodi ya da riff bulup üstüne biraz uğraştıktan sonra vazgeçtikleri birçok potansiyel parça vardır. biz sadece dinleyici açısından bakarsak böyle bir parçayı duymaktan mutlu oluruz elbette; ancak grubun izni olmadan, hem de grupta olmayıp muhtemelen bu parça kaydedildiğinde hayatta dahi olmayan birisinin parçayı bu şekilde yayınlaması hiç güzel ve etik bir davranış değil.

hem kaynak olması açısından, hem de metni çevirirken yapmış olabileceğim çeviri hatalarından ötürü orijinal haber kaynaklarını da buraya bırakıyorum. dileyenler aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirler:

loudwire - tony iommi ‘not at all happy’ about leaked black sabbath song ‘slapback,’ claims dio played bass on ıt
loudersound - geezer butler confirms that slapback is an unreleased black sabbath song that "didn't make the grade"
guitarworld - new dio-era black sabbath song, slapback, unearthed and verified by geezer butler
metal injection - tony iommi ıs pissed about lost black sabbath song "slapback" surfacing
nme - tony iommi is “not at all happy” about the leak of unreleased black sabbath song ‘slapback’
blabbermouth - tony iommı ıs 'not at all happy' about unauthorized release of dıo-era black sabbath song 'slapback'