Bob Dylan, Bu İsmi Nereden Esinlenerek Almıştı?

Başarılarına son olarak iki yıl önceki Nobel Edebiyat Ödülünü ekleyen Bob Dylan, doğduğunda kimliğinde yazılı olan Robert Allen Zimmerman'ı 1962 yılında mahkeme kararıyla Bob Dylan olarak değiştirmişti. Uzun zamandır da ismini nereden aldığı devamlı konuşulan olaylardan biri olmuştur.
Bob Dylan, Bu İsmi Nereden Esinlenerek Almıştı?


dylan, otobiyografisi the chronicles'ta adını nasıl robert allen zimmerman'dan bob dylan'a çevirdiğinden bahsediyor

evden ayrılır ayrılmaz kendime robert allen demeye başlayacaktım. iskoç krallarını andıran bir isimdi ve bu hoşuma gitmişti...

daha sonra kafamı karıştıran, downbeat adlı dergide gördüğüm bir yazı oldu; yazı batı'da takılan david allyn adlı bir saksofoncudan bahsetmekteydi. bu müzisyenin adını allen'dan allyn'a çevirdiğinden şüphelenmiştim. sebebini tahmin edebiliyordum, daha ekzotik, daha gizemliydi allyn. ben de böyle yapacaktım, robert allen yerine robert allyn diyecektim kendime.


daha sonra, beklenmedik bir şekilde, dylan thomas'a ait bazı şiirlere rastladım. dylan ve allyn'ın tınısı birbirine benziyordu. robert dylan. robert allyn. karar verememiştim - d harfi daha güçlü geliyordu, fakat robert dylan robert allyn kadar güzel tınlamıyordu kulakta.

modernizm ve romantizm akımlarından etkilenmiş olan galli şair dylan thomas

insanlar bana her zaman robert ya da bobby diyegelmiştir (abd'de robert ismi genelde "bob" olarak kısaltılıyor), fakat bobby dylan biraz fazla temkinli bir isimdi, ayrıca etrafta bir bobby darin, bobby vee, bobby rydell, bobby neely ve bir sürü başka bobby de vardı.

bobby darin - dream lover

bobby darin, dylan'ın ilk gençlik yıllarında etkilendiği isimlerden biri.

bob dylan bob allyn'dan daha iyi gözüküyor ve tınlıyordu. minneapolis-saint paul'da bana ismimi ilk sorduklarında içgüdüsel olarak, düşünmeden "bob dylan" dedim.

Bu içerik de ilginizi çekebilir