Bob Dylan'ın Efsane Parçası Knockin' On Heaven's Door Nasıl Ortaya Çıktı?

Dylan'ın, 1973 tarihli Pat Garrett and Billy the Kid filmi için yaptığı müzikler arasında yer alan ve kendi başına bir klasiğe dönüşen parçasının yazım hikayesi.
Bob Dylan'ın Efsane Parçası Knockin' On Heaven's Door Nasıl Ortaya Çıktı?

en çok da guns n' roses'dan dinlendiğimiz şu bob dylan'ın ünlü 'knockin on heaven's door' şarkısının arkasındaki hikayeyi merak edenler için güzel bir yazı...

bob dylan klasiği knockin' on heaven's door'un guns n' roses cover'ı muhtemelen orijinal versiyonundan daha iyi bilinmekte. şarkı 1990 yılına kadar guns n' roses tarafından tom cruise filmi 'days of thunder' için stüdyoda kaydedilmeyecek olsa da, grup şarkıyı ilk olarak 1987'de londra'daki marquee kulübünde canlı olarak seslendirdi. şahsen, yaklaşık on yıl önce bir keresinde kardeşimle araba sürdüğümü hatırlıyorum ve şarkı radyoda çaldı ve ağabeyim knockin' on heaven's door'un guns n' roses tarafından yazıldığını düşündü ve onu düzeltip onun bir bob dylan parçası olduğunu bilmesini istedim. bob dylan, şarkının guns n' roses cover'ına da yorum yaptı ve slash, bir dylan şarkısında bile çaldı!

knockin' on heaven's door' bob dylan'ın en güzel dönemlerinden birinde ortaya çıkmıştı

1973'te yazılmış, onunla çalan all-star bir grubu var. altı telli gitarda byrds'ın gitaristi roger mcguinn ve davulda her yerde bulunan davulcu jim keltner'a sahipken, aynı zamanda ikonik arka şarkıcılar carol hunter, donna weiss ve brenda patterson'ın yeteneklerini kullandı.

dylan'ın 1960'lardan sonraki tüm çalışmaları arasında knockin' on heaven's door' en sevilenlerinden biri. dylan biyografisini yazan clinton heylin, “muhteşem sadelikte bir egzersiz” olarak tanımlıyor eseri ve "yaşam ve ölüm kavramına ustalıkla değiniyor ve muhteşem kompozisyonuyla, o yüzden de nesiller arası belirgin bir çekiciliği olan hayranlar kazandı." diye bahsediyor dylan'dan.

dylan versiyonunun ironisi, ortaya çıkardığı bazı coverlar kadar iyi bilinmemesidir. guns n' roses, eric clapton ve randy crawford yaptıkları coverlarda, samimi orijinalin daha rock tınılı yorumlarını sundular. dylan'ın tüm şarkılarında olduğu gibi bu da defalarca cover'landı. bununla birlikte bu özel şarkı, orijinalin ağırlığının baş döndürücü bir kanıtı olan 150'den fazla önemli sanatçı tarafından yeniden icra edildi. neil young, nick cave, patti smith, paul simon, jerry garcia ve television gibi efsaneler klasiği yorumlayanlardan sadece birkaçı...

şarkı o kadar klasik ki, yıllar boyunca sayısız film müziğinde yer aldı

dylan, şarkıyı orijinal olarak sam peckinpah filmi, "pat garrett & billy the kid"in film müziğinin bir parçası olarak yazdığı için bu son derece ironik.

james coburn, richard jaeckel ve katy jurado gibi batı türünün en önde gelen karakter oyuncularından bazılarının yer aldığı filmde ayrıca ülke kahramanı kris kristofferson "billy the kid" ve dylan'ın kendisi "alias" adında gizemli bir karakter olarak yer aldı.

şaşırtıcı olmayan bir şekilde, film iyi karşılandı. skor, film müziği dalında bafta'ya ve en iyi orijinal müzik albümü dalında grammy ödülü'ne aday gösterildi.

dylan'ın şarkının sözlerini böylesine içe dönük bir parça için en "olası olmayan ayarlarda" yazdığı ortaya çıktı

filmin senaristi rudy wurlitzer'e göre, bard filmin setine giderken şarkıyı hızlı ve hevesli bir şekilde yazdı. bu, şarkının “muhteşem sadelikte egzersizi” (exercise in splendid simplicity) için bir açıklama olarak alınabilir. 2008'de arthur magazine ile yaptığı bir röportajda wurlitzer şunları söylemişti:

"bob filmin müziklerini mexico city'de yazdı" dedi ve daha fazla ayrıntı vererek devam etti:
"ama ondan önce, mexico city'den durango'ya dönerken bir gece – neden orada olduğumuzu unuttum – slim pickens'ın çekilecek olan ölüm sahnesi için bir şeyler yazmak istediğini söyledi. sonraki gün uçakta bir şeyler karaladı ve satır satır bana gösterdi ve uçaktan indiğimizde işte oradaydı: knockin’ on heaven’s door."

dylan'ın şarkıyı nasıl yazdığı konusunda daha da dikkat çekici olan şey, şarkının sadece birkaç mısra içermesidir. ancak şarkı sözlerinin, slim pickens'ın şerif colin baker'ın filmdeki; karısı katy jurado'nun mama'sının önünde billy the kid ve çetesi tarafından vurularak öldürüldüğü ikonik sahneyi doğrudan yorumlamayı amaçlamış olmasıdır. sahneyi izlediğinizde, baker mama'nın önünde yavaşça ölürken, şarkı sizi tam olarak kavrıyor - manşetten yazılmış bir şey için etkileyici bir başarı.

wurlitzer, dylan'ın kendini nasıl film müziği bestecisi konumuna getirdiğini ve filmin yönetmeni peckinpah'ın, dylan'ın dahil olması konusunda başlangıçta nasıl şüpheci olduğunu da şöyle anlatıyor:

dylan, bir billy the kid filminin yapım aşamasında olduğunu duyunca, aşağı doğu yakası'ndaki yerim, onun bir parçası olmasının bir yolu olup olmadığını bilmek istedi. geçmiş hayatında da billy the kid olduğunu söyledi. onun için bir bölüm yazdıktan sonra, sam'le tanışması için durango'ya uçtuk."

dylan ve peckinpah arasındaki ilk buluşma planlandığı gibi gitmedi

"akşam yemeğinden sonra sam'in yatak odasında tek başına içtiği ve boy aynasından kendisine baktığı evine gittik. dylan'a döndü ve 'ben de büyük bir roger miller hayranıyım' dedi. eşyaların için pek bir faydası yok." dedi.

bu noktada, western türüne canlandırıcı revizyonist yaklaşımıyla tanınan peckinpah, her zaman alkolizmle mücadele eden, biraz değişken bir karakter olarak bilinirdi ve bu da karşılaştığımız, aynada tek başına içen adamı açıklıyor. aslında peckinpah'ın dylan'ın katılımına hevesli olmadığı, başlangıçta da "dylan'ın kim olduğunu bilmediği" iddia ediliyor. ancak, yönetmen bir dinleme seansından sonra çabucak ikna oldu.

garner simmons'ın başrol oyuncusu james coburn ile yaptığı röportajda şunları söyledi: "ama dylan'ın şarkı söylediğini duyduğunda, dylan'ın şarkı söylemesine kapıldığını ilk kabul eden sam oldu. dylan'ın ballad of billy the kid'ini duydu ve çalması için yanında bulundurması için hemen kasede kaydettirdi." dedi.

şarkının kaderi, tüm zamanların en iyi ama önemli ölçüde küçümsenmiş film müziklerinden birine yol açmakla kalmayacak, aynı zamanda dylan'ın en duygusal eserlerinden birini anında kaleme almasına da yol açacaktı.müzikte koşulların alt üst olduğu o harika anlardan biri de, 'knockin' on heaven's door' olmadan bob dylan'ın eski bir kataloğunu hayal etmenin zor olmasıydı.

"knockin" on heaven's door"un film versiyonunu dinlemek için


bu da filmdeki şarkının full hal


ve guns n' roses - knockin" on heaven's door

kaynak