Böcek ve Dışkı Gibi İğrendiren Görüntüler Üzerinden Kişinin İdeolojik Eğilimini Tespit Edebilir miyiz?

Sözlük yazarı eyitimli erkek yapılmış bir deneyden bahsetmiş. Deneyde iğrendiren görüntüler üzerinden kişilerin ideolojik eğilimleri hakkında tahminler yapılıyor. Bir bakalım nasıl sonuçlar alınmış.
Böcek ve Dışkı Gibi İğrendiren Görüntüler Üzerinden Kişinin İdeolojik Eğilimini Tespit Edebilir miyiz?
iStock.com

yapılan bir deneyde; iğrenme duygusu uyandırma üzere seçilmiş olan resimlerde dışkı, ceset ya da böceklerle kaplanmış yemek görüntüleri deneklere gösterilir.

iStock.com


sonrasında ise kabul edenler 10 dk lık siyasi ideoloji içerikli bir ankete katılırlar. anketteki sorular silah kontrolü, kürtaj ve evlilik öncesi seks gibi konuları kapsamaktadır.

bilim insalarının bulgularına göre bir katılımcı görüntülerden ne kadar iğreniyorsa muhafazakar eğilimleri de o derece güçlü, iğrenme duygusu azaldıkça da liberal eğilimler güç kazanmaya başlar.

aradaki bu eğilim o kadar güçlüdür ki, bir katılımcının iğrendirici tek bir görüntüye verdiği nöral tepkiden yola çıkılarak siyasi ideoloji test puanlarını yüzde 95 oranla ön görmek mümkündür. buna göre siyasi eğilimler, zihinsel ve bedensel unsurların kesiştiği alanda belirirler.

---

"bir entry okudum hayatım değişti" demeyeceksiniz belki ama ufkunuz bir kımıldamıştır yerinden sanırım.